Kościół Św. Barbary w Krakowie to gotycki kościółek stojący pomiędzy Placem Mariackim a Małym Rynkiem, na Starym Mieście, obok słynnego kościoła Mariackiego. Z pewnością każdy, kto odwiedził Kraków, widział lub przechodził obok tego kościółka, choć przy wielkiej sławie kolosa wznoszącego się obok, nie każdy może zwrócił na niego uwagę.
Historia kościoła
A warto, bo to stary, cenny zabytek, zbudowany w latach 1338-1402. Prawdopodobnie pierwotnie był on kościołem cmentarnym, bowiem pl. Mariacki przez wieki stanowił cmentarz parafialny. W 1583 roku kościół przekazano jezuitom i co ciekawe, swe słynne kazania wygłaszał tu wówczas sam Piotr Skarga, który spoczywa dziś w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła Św. Piotra i Pawła na Grodzkiej w Krakowie. Do dziś, z przerwami, kościół należy do jezuitów. W podziemiach świątyni spoczywa Jakub Wujek - pierwszy tłumacz Biblii na język polski.

Kościółek Św. Barbary to jednonawowa, ceglana świątynia z absydą. Budowla zachowała styl gotycki. Fasada nie ma wieży, jedynie ponad nawą widoczna jest barokowa, późniejsza sygnaturka. Wnętrze świątyni jest głównie barokowe, ale w kaplicy cmentarnej, tzw. Ogrójcu zachował się rzeźbiony ołtarz przedstawiajacy Modlitwę w Ogrojcu, wykonany najprawdopodobniej przez Wita Stwosza lub jego warsztat.
Kościół Św. Barbary
Mały Rynek 8, Kraków
tel. 12/ 428-15-00
http://swietabarbara.jezuici.pl

Kraków noclegi
Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!