Kościół franciszkański w Głogówku

Kościół Franciszkański
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Kościół franciszkanów wraz z klasztorem to kompleks wznoszący się w centralnej części Starówki w Głogówku, pomiędzy Rynkiem i zamkiem Oppersdorffów. Kościół Św. Franciszka pochodzi jeszcze z XIII wieku i od początku związany jest z Zakonem Braci Mniejszych czyli z franciszkanami.

W 1765 roku kościół spłonął podczas wielkiego pożaru miasta, po czym jego modernizacją zajęli się malarz Franciszek Sebastini i rzeźbiarz Józef Schubert, ci sami, którzy zdobili kolegiatę w Głogówku.

Sanktuarium
Sanktuarium


Domek Loretański

Osobliwością kościoła franciszkańskiego jest Domek Loretański, wzniesiony w latach 1630-34 jako wolnostojąca budowla, stanowiąca replikę domu Matki Bożej z Loretto. Po kilku latach, kiedy rozbudowano kościół Św. Franciszka, Kaplica Loretańska została wchłonięta w obręb murów świątyni.

W wieży majorackiej kościoła zawisł Dzwon Ósmej Godziny, z fundacji Jerzego III Oppersdorffa, co było związane z epidemią dżumy dziesiątkującą mieszkańców miasta. Dzwon ten wywieźli naziści w 1942 roku z przeznaczeniem na cele zbrojeniowe. W 2001 roku dzwon wrócił na pierwotne miejsce.

Domek Loretański w kościele w Głogówku
Domek Loretański w kościele w Głogówku

Obok kościoła znajduje się też kaplica Boży Grób.

Kościół Św. Franciszka
ul. Klasztorna 3, Głogówek
tel. 77/ 438-00-20
glogowek@franciszkanie.pl
www.glogowek.franciszkanie.pl

Kaplica Grobu Pańskiego


Noclegi w Głogówku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 2)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024