Kościół cmentarny w Głogówku

Kościół cmentarny w Głogówku

Kościół cmentarny Św. Krzyża w Głogówku znajduje się obok kolegiaty Św. Bartłomieja, na pobliskim cmentarzu, położonym na wzniesieniu. Zbudowany został w 1705 roku z fundacji głogóweckiej mieszczanki - Anny Pietruszki. Co ciekawe, kościółek jest szachulcowy czyli jego zewnętrzna elewacja jest przykładem muru pruskiego, rzadko spotykanego na tych terenach.Urokliwy, malutki kościółek cmentarny posiada interesujące zadaszenie konstrukcji siodłowej, biegnące w połowie korpusu. Całość nakryta jest gontem. Dach zdobi wieżyczka na sygnaturkę.

W podcieniach znajdują się malowane na drewnie stacje drogi krzyżowej, a w środku świątyni mieści się XVII-wieczny zespół polichromowanych, drewnianych rzeźb, przedstawiających figury ukrzyżowanego Chrystusa, Matki Boskiej Bolesnej i Św. Jana. Jest też Pieta wzorowana na oryginale Michała Anioła. Wszystkie te dzieła pochodzą z XVII wieku.

Kościół Św. Krzyża jest świątynią filialną parafii Św. Bartłomieja w Głogówku.Kościół cmentarny Św. Krzyża
ul. Podgórna, Głogówek
 

Głogówek noclegi

Głogówek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021