Kościół cmentarny

Kościół cmentarny w Głogówku

(5 głosów: 1)

Kościół cmentarny Św. Krzyża w Głogówku znajduje się obok kolegiaty Św. Bartłomieja, na pobliskim cmentarzu, położonym na wzniesieniu. Zbudowany został w 1705 roku z fundacji głogóweckiej mieszczanki - Anny Pietruszki. Co ciekawe, kościółek jest szachulcowy czyli jego zewnętrzna elewacja jest przykładem muru pruskiego, rzadko spotykanego na tych terenach.Urokliwy, malutki kościółek cmentarny posiada interesujące zadaszenie konstrukcji siodłowej, biegnące w połowie korpusu. Całość nakryta jest gontem. Dach zdobi wieżyczka na sygnaturkę.

W podcieniach znajdują się malowane na drewnie stacje drogi krzyżowej, a w środku świątyni mieści się XVII-wieczny zespół polichromowanych, drewnianych rzeźb, przedstawiających figury ukrzyżowanego Chrystusa, Matki Boskiej Bolesnej i Św. Jana. Jest też Pieta wzorowana na oryginale Michała Anioła. Wszystkie te dzieła pochodzą z XVII wieku.Kościół Św. Krzyża jest świątynią filialną parafii Św. Bartłomieja w Głogówku.

Kościół cmentarny Św. Krzyża
ul. Podgórna, Głogówek
 Głogówek noclegi

Głogówek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Głogówek
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły kościoły szachulcowe
50°21'3N, 17°51'30E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021