Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kalwaria Piekarska
ul. Bytomska/Popiełuszki/Kalwaryjska, Piekary Śląskie

50°22'56" N, 18°56'47" E

Kalwaria Piekarska, słynna na całym Górnym Śląsku, to element Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Kalwaria znajduje się niedaleko piekarskiej Bazyliki, na wzgórzu o nazwie Cerekwica, przy głównej drodze wiodącej przez to miasto.Historia Kalwarii

Inicjatorem powstania kalwarii w Piekarach Śląskich był proboszcz Bernard Purkop, a pierwsze działania w tym celu podjął w latach 60. XIX wieku. Początkowo była to prywatna własność księdza, dopiero po jego śmierci w 1882 roku, wedle zapisu jego testamentu, Kalwaryjska Góra przeszła na własność parafii.

Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie kalwaria

Ostatecznie oficjalnego poświęcenia Kalwarii dokonał kardynał Georg Kopp 21 czerwca 1896 roku, za czasów proboszczowania ks. Karola Nerlicha. Wcześniej proboszczem zaangażowanym w powstanie Kalwarii był jego starszy brat - ks. Leopold Nerlich, ale umarł przedwcześnie z powodu śmiertelnej choroby i nie doczekał zaplanowanej już daty poświęcenia na wrzesień 1895 roku. To on zaprosił do projektu Kalwarii swego przyjaciela Edwarda Schneidera - franciszkanina, znanego pod zakonnym imieniem jako Władysław. Jego projektem jest nie tylko ogólny plan Kalwarii, ale również rysunki kościoła kalwaryjskiego pw. Zmartwychwstania Pańskiego i wielu kaplic.

Do 1890 roku na Kalwaryjskim wzgórzu stanęło już kilkanaście kaplic, w tym najokazalsze: Wieczernik i Pałac Kajfasza. W tym czasie też obok kościoła farnego powstał tzw. Rajski Dwór (dziś nazywany Rajskim Placem) - duży plac otoczony drewnianymi podcieniami, z kaplicą Św. Rafała, która stanowi pierwszą stację nabożeństwa kalwaryjskiego. W okresie Bożonarodzeniowym na tym placu rozstawiana jest szopka - żywa i ruchoma.

Piekary Śląskie kalwaria


Od okresu międzywojennego na Kalwarii Piekarskiej organizowane są każdego roku pielgrzymki stanowe kobiet (niedziela po 15 sierpnia) i mężczyzn (ostatnia niedziela maja). W każdej takiej pielgrzymce uczestniczy około 100-150 tys. pątników z całego Górnego Śląska. Na Kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach pielgrzymów wita pomnik Papieża Polaka Św. Jana Pawła II.

Piekary Śląskie kalwaria Piekary Śląskie kalwaria Piekary Śląskie Kościół Kalwaryjski Piekary Śląskie papież na Kalwarii Piekary Śląskie - pilegrzymów na Kalwarii wita Papież

Piekary Śląskie noclegi

Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020