Piekary Śląskie kalwaria

Kalwaria Piekarska

(4.4 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kalwaria Piekarska, słynna na całym Górnym Śląsku, to element Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Kalwaria znajduje się niedaleko piekarskiej Bazyliki, na wzgórzu o nazwie Cerekwica, przy głównej drodze wiodącej przez to miasto.

Historia Kalwarii

Inicjatorem powstania kalwarii w Piekarach Śląskich był proboszcz Bernard Purkop, a pierwsze działania w tym celu podjął w latach 60. XIX wieku. Początkowo była to prywatna własność księdza, dopiero po jego śmierci w 1882 roku, wedle zapisu jego testamentu, Kalwaryjska Góra przeszła na własność parafii.

Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie kalwaria


Ostatecznie oficjalnego poświęcenia Kalwarii dokonał kardynał Georg Kopp 21 czerwca 1896 roku, za czasów proboszczowania ks. Karola Nerlicha. Wcześniej proboszczem zaangażowanym w powstanie Kalwarii był jego starszy brat - ks. Leopold Nerlich, ale umarł przedwcześnie z powodu śmiertelnej choroby i nie doczekał zaplanowanej już daty poświęcenia na wrzesień 1895 roku. To on zaprosił do projektu Kalwarii swego przyjaciela Edwarda Schneidera - franciszkanina, znanego pod zakonnym imieniem jako Władysław. Jego projektem jest nie tylko ogólny plan Kalwarii, ale również rysunki kościoła kalwaryjskiego pw. Zmartwychwstania Pańskiego i wielu kaplic.

Do 1890 roku na Kalwaryjskim wzgórzu stanęło już kilkanaście kaplic, w tym najokazalsze: Wieczernik i Pałac Kajfasza. W tym czasie też obok kościoła farnego powstał tzw. Rajski Dwór (dziś nazywany Rajskim Placem) - duży plac otoczony drewnianymi podcieniami, z kaplicą Św. Rafała, która stanowi pierwszą stację nabożeństwa kalwaryjskiego. W okresie Bożonarodzeniowym na tym placu rozstawiana jest szopka - żywa i ruchoma.

Od okresu międzywojennego na Kalwarii Piekarskiej organizowane są każdego roku pielgrzymki stanowe kobiet (niedziela po 15 sierpnia) i mężczyzn (ostatnia niedziela maja). W każdej takiej pielgrzymce uczestniczy około 100-150 tys. pątników z całego Górnego Śląska. Na Kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach pielgrzymów wita pomnik Papieża Polaka Św. Jana Pawła II.

Adres

Kalwaria Piekarska
ul. Bytomska/Popiełuszki/Kalwaryjska, Piekary Śląskie

GPS: 50°22'56N, 18°56'47E

Piekary Śląskie noclegi

Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie
Kościół Kalwaryjski
Piekary Śląskie papież na Kalwarii
Piekary Śląskie - pilegrzymów na Kalwarii wita Papież
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023