Kalwaria Piekarska

Zdjęcia (5)

Kalwaria Piekarska, słynna na całym Śląsku, to element Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Kalwaria znajduje się obok piekarskiej Bazyliki, na wzgórzu o nazwie Cerekwica.Historia Kalwarii

Inicjatorem powstania kalwarii w Piekarach Śląskich był proboszcz Bernard Purkop, a pierwsze działania w tym celu podjął w latach 60-tych XIX wieku. Początkowo była to prywatna właśność księdza, dopiero po jego śmierci w 1882 roku, wedle zapisu jego testamentu, Kalwaryjska Góra przeszła na własność parafii.

Ostatecznie oficjalnego poświęcenia Kalwarii dokonał kardynał Georg Kopp 21 czerwca 1896 roku, za czasów proboszczowania ks. Karola Nerlicha. Wcześniej proboszczem zaangażowanym w powstanie Kalwarii był jego starszy brat - ks. Leopold Nerlich, ale umarł przedwcześnie z powodu śmiertelnej choroby i nie doczekał zaplanowanej już daty poświęcenia na wrzesień 1895 roku. To on zaprosił do projektu Kalwarii swego przyjaciela Edwarda Schneidera - franciszkanina, znanego pod zakonnym imieniem jako Władysław. Jego projektem jest nie tylko ogólny plan Kalwarii, ale również rysunki kościoła kalwaryjskiego pw. Zmartwychwstania Pańskiego i wielu kaplic.Do 1890 roku na Kalwaryjskim wzgórzu stanęło już kilkanaście kaplic, w tym najokazalsze: Wieczernik i Pałac Kajfasza. W tym czasie też obok kościoła farnego powstał tzw. Rajski Dwór (dziś nazywany Rajskim Placem) - duży plac otoczony drewnianymi podcieniami, z kaplicą Św. Rafała, która stanowi pierwszą stację nabożeństwa kalwaryjskiego.

Od okresu międzywojennego na Kalwarii Piekarskiej organizowane są każdego roku pielgrzymki stanowe kobiet (niedziela po 15 sierpnia) i mężczyzn (ostatnia niedziela maja). W każdej takiej pielgrzymce uczestniczy około 100-150 tys. pątników, z całego Górnego Śląska.

Na Kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach pielgrzymów wita pomnik Papieża Polaka Św. Jana Pawła II.

Kalwaria Piekarska
ul. Bytomska/Popiełuszki, Piekary Śląskie
Zwiedzanie: brama otwarta I-III 7.00-16.00, IV-IX 7.00-20.00, X-XII 7.00-17.00

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: