Piekary Śląskie kalwaria

Kalwaria Piekarska

(4.4 głosów: 20)

Kalwaria Piekarska, słynna na całym Górnym Śląsku, to element Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Kalwaria znajduje się niedaleko piekarskiej Bazyliki, na wzgórzu o nazwie Cerekwica, przy głównej drodze wiodącej przez to miasto.Historia Kalwarii

Inicjatorem powstania kalwarii w Piekarach Śląskich był proboszcz Bernard Purkop, a pierwsze działania w tym celu podjął w latach 60. XIX wieku. Początkowo była to prywatna własność księdza, dopiero po jego śmierci w 1882 roku, wedle zapisu jego testamentu, Kalwaryjska Góra przeszła na własność parafii.

Ostatecznie oficjalnego poświęcenia Kalwarii dokonał kardynał Georg Kopp 21 czerwca 1896 roku, za czasów proboszczowania ks. Karola Nerlicha. Wcześniej proboszczem zaangażowanym w powstanie Kalwarii był jego starszy brat - ks. Leopold Nerlich, ale umarł przedwcześnie z powodu śmiertelnej choroby i nie doczekał zaplanowanej już daty poświęcenia na wrzesień 1895 roku. To on zaprosił do projektu Kalwarii swego przyjaciela Edwarda Schneidera - franciszkanina, znanego pod zakonnym imieniem jako Władysław. Jego projektem jest nie tylko ogólny plan Kalwarii, ale również rysunki kościoła kalwaryjskiego pw. Zmartwychwstania Pańskiego i wielu kaplic.Do 1890 roku na Kalwaryjskim wzgórzu stanęło już kilkanaście kaplic, w tym najokazalsze: Wieczernik i Pałac Kajfasza. W tym czasie też obok kościoła farnego powstał tzw. Rajski Dwór (dziś nazywany Rajskim Placem) - duży plac otoczony drewnianymi podcieniami, z kaplicą Św. Rafała, która stanowi pierwszą stację nabożeństwa kalwaryjskiego. W okresie Bożonarodzeniowym na tym placu rozstawiana jest szopka - żywa i ruchoma.

Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie kalwaria

Od okresu międzywojennego na Kalwarii Piekarskiej organizowane są każdego roku pielgrzymki stanowe kobiet (niedziela po 15 sierpnia) i mężczyzn (ostatnia niedziela maja). W każdej takiej pielgrzymce uczestniczy około 100-150 tys. pątników z całego Górnego Śląska. Na Kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach pielgrzymów wita pomnik Papieża Polaka Św. Jana Pawła II.Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie
Kościół Kalwaryjski
Piekary Śląskie papież na Kalwarii
Piekary Śląskie - pilegrzymów na Kalwarii wita Papież

Adres

Kalwaria Piekarska
ul. Bytomska/Popiełuszki/Kalwaryjska, Piekary Śląskie

GPS: 50°22'56N, 18°56'47E

Piekary Śląskie noclegi

Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Piekary Śląskie Górny Śląsk
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kalwarie
50°22'56N, 18°56'47E
08 styczeń 2020
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację