Słynny grób Cadyka Dawida Bidermanna znajduje się przy ul. Ogrodowej, niedaleko lelowskiego Rynku. Grób żydowski to ohel, a tutaj ma formę osobnego domu, w którym zbierają się Żydzi z całego świata.
Cadyk Dawid Bidermann
Przed wojną w Lelowie mieścił się też stary kirkut czyli cmentarz żydowski właśnie z grobem charyzmatycznego przywódcy – cadyka Dawida Bidermana (Lelowera). W XVIII wieku osiedlił się on w Lelowie i założył dynastię chasydzką, która do dziś istnieje w Izraelu.

Ohel w Lelowie
Podczas II wojny światowej Niemcy zniszczyli kirkut, a miejscowych Żydów zamordowali w obozie w Treblince. Dopiero po latach, za sprawą rodziny Nissenbaumów, odnaleziono tu szczątki cadyka i obecnie przywrócono chwałę temu miejscu. Powstał nowy budynek – ohel, kryjący symboliczny grób cadyka.
Chasydzi w Lelowie
Tak, jak przed wojną, pielgrzymują do niego chasydzi z całego świata, głównie z Izraela i Stanów Zjednoczonych, szczególnie licznie na przełomie stycznia i lutego, w rocznicę śmierci proroka. Wtedy Lelów wypełnia się ortodoksyjnymi Żydami, którzy śpiewają i modlą się, prosząc duszę cadyka o pomoc. Klucze do ohelu przetrzymuje sąsiadka, która za drobną opłatą udostępnia obiekt turystom.

Lelów rozbrzmiewa żydowską muzyką również w sierpniu podczas ciekawego Święta Ciulimu i Czulentu - festiwalu kultury polskiej i żydowskiej, kiedy m.in. odbywa się degustacja żydowskiej potrawy - słynnego czulentu.
Grób Cadyka
ul. Ogrodowa, Lelów

Lelów noclegi
Lelów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!