50°40'57" N
19°37'26" E
Śląskie
2016-04-01 11:57:09
257m npm
Normalna
Zdjęcia (4)

Słynny grób Cadyka Dawida Bidermanna znajduje się przy ul. Ogrodowej, niedaleko lelowskiego Rynku.Cadyk Dawid Bidermann

Przed wojną mieścił się tutaj też stary kirkut czyli cmentarz żydowski właśnie z grobem charyzmatycznego przywódcy – cadyka Dawida Bidermana (Lelowera). W XVIII wieku osiedlił się w Lelowie i założył dynastię chasydzką, która do dziś istnieje w Izraelu.

Ohel w Lelowie

Podczas II wojny światowej Niemcy zniszczyli kirkut, a miejscowych Żydów zamordowali w obozie w Treblince. Dopiero po latach, za sprawą rodziny Nissenbaumów, odnaleziono tu szczątki cadyka i dziś przywraca się chwałę temu miejscu. Obecnie powstał nowy budynek – ohel, kryjący symboliczny grób cadyka.Chasydzi w Lelowie

Tak, jak przed wojną, pielgrzymują do niego chasydzi z całego świata, głównie z Izraela i Stanów Zjednoczonych, szczególnie licznie na przełomie stycznia i lutego, w rocznicę śmierci proroka. Wtedy Lelów wypełnia się ortodoksyjnymi Żydami, którzy śpiewają i modlą się, prosząc duszę cadyka o pomoc. Klucze do ohelu przetrzymuje sąsiadka, która za drobną opłatą udostępnia obiekt turystom.

Lelów rozbmiewa żydowską muzyką również w sierpniu podczas ciekawego Święta Ciulimu i Czulentu - festiwalu kultury polskiej i żydowskiej, kiedy m.in. odbywa się degustacja żydowskich potraw - słynnego czulentu.

Grób Cadyka
ul. Ogrodowa, Lelów

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2014-06-09 17:21:43

Generalnie gdyby nie okolice Jury to Lelów sam w sobie nie jest niczym specjalnym,taka po prostu zwykła miejscowość przez którą się przejeżdża i nic więcej. a sam grób też pozostawia wiele do życzenia,to racja.

2014-06-05 11:51:45

[cytuj autor=' kasia']Kocham Lelów i jego okolice, bo to czasy mojej beztroski, czyli dzieciństwa, ale trzeba po sprawiedliwości przyznać, że grób cadykowi beznadziejny odstawili. Całkiem wyjęty z kontekstu, ni to przypiął, ni przyłatał do niczego nie pasuje i nic nie reprezentuje sobą, a mógłby. Była to niepowtarzalna szansa podkreślenia, powrotu i obecności innej kultury. [/cytuj]

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Byliśmy tam w ubiegłym roku i przeżyliśmy delikatnie mówiąc spore rozczarowanie...

2014-06-04 23:50:30

Kocham Lelów i jego okolice, bo to czasy mojej beztroski, czyli dzieciństwa, ale trzeba po sprawiedliwości przyznać, że grób cadykowi beznadziejny odstawili. Całkiem wyjęty z kontekstu, ni to przypiął, ni przyłatał do niczego nie pasuje i nic nie reprezentuje sobą, a mógłby. Była to niepowtarzalna szansa podkreślenia, powrotu i obecności innej kultury.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: