Głowa w Krakowie

Głowa na Rynku w Krakowie

(3.8 głosów: 156)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tuż przy Wieży Ratuszowej na Rynku w Krakowie stoi, a właściwie leży niezwykła rzeźba - ogromna ludzka głowa. Jest to rzeźba "Eros Bendato", podarowana miastu w 2005 roku przez polskiego rzeźbiarza światowej klasy - Igora Mitoraja

Co oznacza nazwa Eros Bendato?

Eros oznacza greckiego boga miłości, ale też ład i porządek. Zaś włoskie Bendato to zniewolenie, spętanie. Niektórzy mówią więc o upadku miłości i starego ładu, zaś inni, że wartości te trwają, mimo upadku!Lokalizacja Głowy w Krakowie

Artysta darując miastu swe dzieło zastrzegł sobie, by została ona umiejscowiona właśnie na Rynku Głównym. Warunek ten wzbudził w Krakowie ogromne kontrowersje. Długo szukano dla Głowy innej lokalizacji, jednak czas pokazał, że zadomowiła się na Rynku już na dobre, a turyści ją pokochali i w sezonie tłumy turystów chcą sobie z nią zrobić zdjęcie.

Rzeźba głowy z pustymi oczodołami i skrępowana skórzanymi pasami, choć wzbudza rozmaite emocje, wpisała się w pejzaż rynku. Trudno jej nie zauważyć, nikt też obok niej nie przechodzi obojętnie. Głowa jest codziennym celem fotoamatorów i turystów z całego świata. Szczególnie lubią ją dzieci, które wspinają się na głowę i machają poprzez oczodoły.

Styl Mitoraja - artysty światowej klasy

Styl Igora Mitoraja jest rozpoznawany na całym świecie, głównie za sprawą ust, które mają kształt jego ust i są swoistym „podpisem”. Rzeźby Mitoraja stoją m.in. w Paryżu, w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, w USA i Japonii. W Polsce są ponadto w Warszawie czy Poznaniu. Niestety artysta urodzony w 1944 roku zmarł w 2014 roku w Paryżu.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny

Adres

Rzeźba Głowa Eros Bendato
Rynek, Kraków

GPS: 50°3'41N, 19°56'10E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kraków
Normalna
pomniki rzeźby
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Ciekawe dzieło światowej klasy artysty
OTTO
Uwaga na złodzieji, to siedlisko rzezimieszków.
DominikPL
Ciekawy pomnik
oleander123

prześliczna 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023