Głowa na Rynku w Krakowie

Aktualizacja: 2024-03-01
Głowa w Krakowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.7

Tuż przy Wieży Ratuszowej na Rynku w Krakowie stoi, a właściwie leży niezwykła rzeźba - ogromna ludzka głowa. Jest to rzeźba "Eros Bendato", podarowana miastu w 2005 roku przez polskiego rzeźbiarza światowej klasy - Igora Mitoraja

Co oznacza nazwa Eros Bendato?

Eros oznacza greckiego boga miłości, ale też ład i porządek. Zaś włoskie Bendato to zniewolenie, spętanie. Niektórzy mówią więc o upadku miłości i starego ładu, zaś inni, że wartości te trwają, mimo upadku!

Lokalizacja Głowy w Krakowie

Artysta darując miastu swe dzieło zastrzegł sobie, by została ona umiejscowiona właśnie na Rynku Głównym. Warunek ten wzbudził w Krakowie ogromne kontrowersje. Długo szukano dla Głowy innej lokalizacji, jednak czas pokazał, że zadomowiła się na Rynku już na dobre, a turyści ją pokochali i w sezonie tłumy turystów chcą sobie z nią zrobić zdjęcie.

Rzeźba głowy z pustymi oczodołami i skrępowana skórzanymi pasami, choć wzbudza rozmaite emocje, wpisała się w pejzaż rynku. Trudno jej nie zauważyć, nikt też obok niej nie przechodzi obojętnie. Głowa jest codziennym celem fotoamatorów i turystów z całego świata. Szczególnie lubią ją dzieci, które wspinają się na głowę i machają poprzez oczodoły.

Styl Mitoraja - artysty światowej klasy

Styl Igora Mitoraja jest rozpoznawany na całym świecie, głównie za sprawą ust, które mają kształt jego ust i są swoistym „podpisem”. Rzeźby Mitoraja stoją m.in. w Paryżu, w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, w USA i Japonii. W Polsce są ponadto w Warszawie czy Poznaniu. Artysta urodzony w 1944 roku zmarł w 2014 roku w Paryżu. My całkiem przypadkowo natknęliśmy się na jego dzieła także w Wenecji.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny

Rzeźba Głowa Eros Bendato
Rynek, Kraków

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(3.7 głosów: 157)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.7 głosów: 157)
Twoja ocena jest dla nas ważna
max70y
Ta rzeźba to żadna atrakcja
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ciekawe dzieło światowej klasy artysty
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Uwaga na złodzieji, to siedlisko rzezimieszków.
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Ciekawy pomnik
Avatar użytkownika oleander123
oleander123

prześliczna 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024