Drewniany kościół w Podlesiu

Podlesie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

W niewielkim Podlesiu leżącym koło Lelowa na Jurze zagubił się wśród drzew uroczy, drewniany kościółek Św. Idziego fundacji miejscowego dziedzica - Aleksandra Tęgoborskiego. Świątynia stoi w centrum miejscowości, a pochodzi z 1728 roku, choć później została rozbudowana. Wcześniej w jej miejscu stał drewniany kościółek z początku XVII stulecia, ale został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, który wiele zła narobił na Jurze.

Dzisiejszy kościół drewniany jest konstrukcji zrębowej, z prostokątną nawą zakończoną węższym prezbiterium. We wnętrzu warto zobaczyć współczesną polichromię oraz rokokowy ołtarz główny z obrazem Św. Idziego w towarzystwie aniołów. Wizerunek pochodzi z XVIII stulecia. Patron świątyni - Św. Idzi, choć dziś nieco zapomniany, niegdyś był bardzo popularny, a mawiało się o nim "Święty Idzi wszystko widzi". Uciekali się do niego rodzice starający się o dziecko i tak też podobno powstał ten kościół, jako wotum Tęgoborskiego za potomstwo.

Podlesie kościół
Podlesie kościół


Kościół Św. Idziego w Podlesiu należy do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Przy zabytku tym stoi również drewniana dzwonnica z 1808 roku.

Kościół Św. Idziego
Podlesie 3, Podlesie
tel. 34/ 355-86-55

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024