Podlesie

Zdjęcia Podlesia (4)

Podlesie to maleńka, zaciszna miejscowość w województwie śląskim, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Lelowem i Świętą Anną.Drewniany kościół w Podlesiu

W centralnej części Podlesia uwagę przykuwa drewniany kościółek Św. Idziego z 1728 roku, rozbudowany kilkadziesiąt lat później. Przy świątyni stoi również drewniana dzwonnica z 1808 roku. We wnętrzu zobaczyć można rokokowy ołtarz główny ze obrazem Św. Idziego oraz polichromię. Zabytek mieści się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Dwór w Podlesiu

Obok kościoła, po przeciwnej stronie drogi, wśród haszczy zobaczyć można dwór Tęgoborskich z przełomu XVIII i XIX wieku. Zabytek jest własnością prywatną, ale niestety jest zdewastowany w opłakanym stanie. Nawet pozostałości dawnego zabytkowego parku nie dają wyobrażenia o dawnej świetności tego miejsca.Ciekawa jest zabudowa Podlesia, wokół głównej ulicy rzędem ustawiły się chałupy szczytami do drogi, drewniane i murowane, nadając niecodziennego klimatu temu miejscu.

 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2013-03-28 16:43:57

Interesujące miejsce, pełne historii.  Pozostaje mi śledzić losy zaniedbanego dworu, a przy okazji odwiedzić te okolice. Pozdrawiam :-)

2013-03-22 12:38:26

Naprawdę zaciszna miejscowość, dla mnie miejszkającej na Górnym Śląsku to prawie jak koniec świata :) Ciekawe jak potoczą się losy tego dworu, pozostającego w totalnej ruinie dziś...

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: