Cieszowa

Drewniany kościół w Cieszowej

(5 głosów: 2)

Zabytkowy, piękny drewniany kościół Św. Marcina w Cieszowej koło Koszęcina wybudowany został przez katolików w 1751 roku, w miejscu wcześniejszej kaplicy wzniesionej przez protestantów. Kościółek w Cieszowej wraz z cmentarzem otoczony jest drewnianym płotem z bramą od północnego zachodu. Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, nakryty gontem.Przy prezbiterium widnieje zakrystia z lożą kolatorską na piętrze, dostępną z zewnątrz świątyni. Pod nawą kościoła znajduje się krypta, w której do 1960 roku znajdowały się prochy właścicieli miejscowości. Od zachodu do świątyni przylega kwadratowa wieża.

Cieszowa drewniany kościół
Cieszowa drewniany kościół

Wystrój kościółka

W cudnym, klimatycznym wnętrzu drewnianego kościoła w Cieszowej na uwagę zasługuje neogotycki ołtarz główny z barokowymi rzeźbami Św. Jana Nepomucena i Walentego z XVIII wieku oraz obrazem Św. Marcina.  Ołtarze boczne pochodzą z połowy XVIII wieku, widnieją tu kartusze herbowe, cenna jest też ambona barokowa z połowy XVIII wieku. Kościół Św. Marcina w Cieszowej leży na Szlaku Architektury Drewnianej, podobnie jak pobliski drewniany kościół w Koszęcinie i kościół w Boronowie.Cieszowa

Adres

Kościół Św. Marcina
ul. Kościelna, Cieszowa

GPS: 50°40'14N, 18°50'28E

Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Cieszowa Koszęcin
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły zabytki
50°40'14N, 18°50'28E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021