Zabytkowy, piękny drewniany kościół Św. Marcina w Cieszowej koło Koszęcina wybudowany został przez katolików w 1751 roku, w miejscu wcześniejszej kaplicy wzniesionej przez protestantów. Kościółek w Cieszowej wraz z cmentarzem otoczony jest drewnianym płotem z bramą od północnego zachodu. Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, nakryty gontem.
Przy prezbiterium widnieje zakrystia z lożą kolatorską na piętrze, dostępną z zewnątrz świątyni. Pod nawą kościoła znajduje się krypta, w której do 1960 roku znajdowały się prochy właścicieli miejscowości. Od zachodu do świątyni przylega kwadratowa wieża.
W cudnym, klimatycznym wnętrzu drewnianego kościoła w Cieszowej na uwagę zasługuje neogotycki ołtarz główny z barokowymi rzeźbami Św. Jana Nepomucena i Walentego z XVIII wieku oraz obrazem Św. Marcina. Ołtarze boczne pochodzą z połowy XVIII wieku, widnieją tu kartusze herbowe, cenna jest też ambona barokowa z połowy XVIII wieku. Kościół Św. Marcina w Cieszowej leży na Szlaku Architektury Drewnianej, podobnie jak pobliski drewniany kościół w Koszęcinie i kościół w Boronowie.
Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.