Kościół Św. Marcina
ul. Kościelna, Cieszowa

50°40'14" N, 18°50'28" E

Zabytkowy, piękny drewniany kościół Św. Marcina w Cieszowej koło Koszęcina wybudowany został przez katolików w 1751 roku, w miejscu wcześniejszej kaplicy wzniesionej przez protestantów. Kościółek w Cieszowej wraz z cmentarzem otoczony jest drewnianym płotem z bramą od północnego zachodu. Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, nakryty gontem.Przy prezbiterium widnieje zakrystia z lożą kolatorską na piętrze, dostępną z zewnątrz świątyni. Pod nawą kościoła znajduje się krypta, w której do 1960 roku znajdowały się prochy właścicieli miejscowości. Od zachodu do świątyni przylega kwadratowa wieża.

Cieszowa drewniany kościół

Wystrój kościółka

W cudnym, klimatycznym wnętrzu drewnianego kościoła w Cieszowej na uwagę zasługuje neogotycki ołtarz główny z barokowymi rzeźbami Św. Jana Nepomucena i Walentego z XVIII wieku oraz obrazem Św. Marcina.  Ołtarze boczne pochodzą z połowy XVIII wieku, widnieją tu kartusze herbowe, cenna jest też ambona barokowa z połowy XVIII wieku. Kościół Św. Marcina w Cieszowej leży na Szlaku Architektury Drewnianej, podobnie jak pobliski drewniany kościół w Koszęcinie i kościół w Boronowie.

Cieszowa
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114604 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020