Cieszowa

Cieszowa

(4.9 głosów: 7)

Cieszowa to maleńka miejscowość w województwie śląskim, leżąca nieco na północ od Koszęcina, niedaleko Boronowa, w powiecie lublinieckim.Miejscowość Cieszowa wymieniana jest już w księdze z końca XIII wieku, a więc długie są dzieje tego miejsca. Przez wieki zamieszkiwali tu Żydzi, którzy mieli tu swoją synagogę i kirkut. Cmentarz przetrwał do dziś, synagoga natomiast została zlikwidowana w 1911 roku, a w jej miejscu dziś stoi figura Św. Urbana - patrona Cieszowej, z tablicą symboliującą 700-lecie Cieszowej.

Cieszowa kościół św. marcina
Cieszowa kościół św. marcina

Zabytki w Cieszowej

- Drewniany kościół Św. Marcina, ul. Kościelna - piękny zabytkowy kościółek z 1751 roku, otoczony niewielkimi sobotami, kościół w Cieszowej leży na Szlaku Architektury Drewnianej- Drewniany spichlerz, ul. Kasztanowa - zabytkowy spichlerz bedący pozostałością dawnych zabudowań folwarcznych w Cieszowej, obecnie galeria rzeźbiarza

Cieszowa drewniany kościół
Cieszowa drewniany kościół

- Kirkut w Cieszowej - cmentarz żydowski z kilkudziesięcioma macewami z XIX i XX wieku znajduje się poza centrum wioski, macewy porozrzucane są między drzewami, a w 2009 roku kirkut ucierpiał podczas trąby powietrznej 

Cieszowa drewniany spichlerz
Cieszowa spichlerz
Cieszowa
Cieszowa
Cieszowa
Cieszowa

Cieszowa noclegi

Cieszowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w cieszowej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°40'13N, 18°50'28E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021