Kościół w Boronowie

Drewniany kościół w Boronowie

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Drewniany kościół MB Różańcowej w Boronowie koło Koszęcina to parafialny kościół z 1611 roku, wybudowany, co ciekawe, na planie krzyża greckiego, co jest rzadkością wśród drewnianych świątyń. Tym samym jest to najstarszy na Górnym Śląsku drewniany kościół wybudowany na planie krzyża greckiego. Boronów to stara wieś, początkami sięgająca nawet XIII wieku i prawdopodobnie wtedy powstał tu pierwszy drewniany kościół, a tezę tą potwierdza wyryta na belce ołtarza głównego data A.D. 1291.

Wnętrze świątyni

W kościele MB Różańcowej w Boronowie znajduje się aż 5 ołtarzy. W ołtarzu głównym z początku XVII wieku widnieje obraz MB Różańcowej i obraz Św. Andrzeja, który początkowo był patronem świątyni. Pozostałe ołtarze boczne to ołtarz Św. Anny z XVII wieku, ołtarz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1659 roku, ołtarz Czterech Św. Janów z XVIII wieku oraz ołtarz Św. Mikołaja z 1751 roku. Co ciekawe, w kościele w Boronowie znajdują się XVII-wieczne stalle, gdyż świątynia powstała jako kościół zakonny Dominikanów.

Drewniany Kościół w Boronowie
Drewniany Kościół w Boronowie


Kościół w Boronowie leży na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego, podobnie jak pobliskie drewniane świątynie: kościół Św. Trójcy w Koszęcinie, kościół Św. Marcina w Cieszowej i kościół Św. Walentego w Woźnikach.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:00–07:45
  • wtorek: 17:00–17:45
  • środa: 07:00–07:45
  • czwartek: 16:30–17:15
  • piątek: 06:30–07:45
  • sobota: 17:00–18:00
  • niedziela: 07:00–08:00, 09:00–10:00, 10:30–11:30, 15:00–16:30

Adres

Kościół NMP Królowej Różańca Świętego
ul. Wolności 1, Boronów
tel. 34/ 353-93-37
www.parafiaboronow.pl

GPS: 50°40'20N, 18°54'30E

Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kościół w Boronowie
Kościół w Boronowie
Kościół MB Różańcowej w Boronowie
Kościół w Boronowie
Koszęcin
Normalna
drewniane kościoły zabytki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Kamil Kamiński
Byłem w środku, ołtarz spoko i jeszcze zbieraliśmy kasztany na ludki bo, tam jest kasztanowiec.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023