Drewniany kościół w Koszęcinie

Drewniany kościół w Koszęcinie

(4.4 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie koło Lublińca pochodzi z 1724 roku, kiedy stanął na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni z 1568 roku. Jest to kościół orientowany, o konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia i cegły. Kościół otaczają otwarte soboty. Wystrój wnętrza kościoła pochodzi z tego samego okresu co sama świątynia, choć są też elementy starsze, jeszcze z poprzedniego kościółka. Warto zwrócić uwagę na ołtarze - główny i boczne, ozdobione zabytkowymi figurami pochodzącymi jeszcze z tryptykowego ołtarza z poprzedniego kościoła. Niestety wiekszość rzeźb albo została skradziona, albo przeniesiona do Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Ciekawe są obrazy z XVI wieku i XVIII wieku. Na jednym z nich w ośmiu kwaterach przedstawiono legendarną historię tego miejsca.

Pierwszy kościółek w XVI wieku postawiono koło dębu, przy którym córka młynarza kilkakrotnie widziała troje dzieci proszące o kościół w tym miejscu. Według tradycji uosabiały one Trójcę Świętą i tak powstał koło tego dębu kościół Św. Trójcy, a dziś jego pień stoi obok prezbiterium. Obraz w ostatniej kwaterze pokazuje też źródło, które uchodziło za cudowne i do dziś bije w murowanej kapliczce przy murze kościoła.

Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie


Kościół w Koszęcinie leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, podobnie jak pobliski drewniany kościół w Sadowie, który również warto odwiedzić.

Kościół Św. Trójcy
ul. Świętej Trójcy 3, Koszęcin
tel. 34/ 357-63-70
trojca@trojca.com.pl
www.trojca.com.pl
Zwiedzanie kościoła po kontakcie telefonicznym: tel. 34/ 357-62-94

Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie


 

Drewniany kościół w Koszęcinie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Górnego Śląska wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie
Dąb z objawień w Koszęcinie
Kapliczka z cudownym źródełkiem
Cudowne źródełko
Górny Śląsk Koszęcin
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły zabytki
50°37'15N, 18°50'36E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021