Drewniany kościół w Koszęcinie

Drewniany kościół w Koszęcinie

(4.4 głosów: 8)

Drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie koło Lublińca pochodzi z 1724 roku, kiedy stanął na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni z 1568 roku. Jest to kościół orientowany, o konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia i cegły. Kościół otaczają otwarte soboty. Wystrój wnętrza kościoła pochodzi z tego samego okresu co sama świątynia, choć są też elementy starsze, jeszcze z poprzedniego kościółka. Warto zwrócić uwagę na ołtarze - główny i boczne, ozdobione zabytkowymi figurami pochodzącymi jeszcze z tryptykowego ołtarza z poprzedniego kościoła. Niestety wiekszość rzeźb albo została skradziona, albo przeniesiona do Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Ciekawe są obrazy z XVI wieku i XVIII wieku. Na jednym z nich w ośmiu kwaterach przedstawiono legendarną historię tego miejsca.Pierwszy kościółek w XVI wieku postawiono koło dębu, przy którym córka młynarza kilkakrotnie widziała troje dzieci proszące o kościół w tym miejscu. Według tradycji uosabiały one Trójcę Świętą i tak powstał koło tego dębu kościół Św. Trójcy, a dziś jego pień stoi obok prezbiterium. Obraz w ostatniej kwaterze pokazuje też źródło, które uchodziło za cudowne i do dziś bije w murowanej kapliczce przy murze kościoła.

Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie

Kościół w Koszęcinie leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, podobnie jak pobliski drewniany kościół w Sadowie, który również warto odwiedzić.Kościół Św. Trójcy
ul. Świętej Trójcy 3, Koszęcin
tel. 34/ 357-63-70
trojca@trojca.com.pl
www.trojca.com.pl
Zwiedzanie kościoła po kontakcie telefonicznym: tel. 34/ 357-62-94

Drewniany kościół w Koszęcinie

 Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie
Dąb z objawień w Koszęcinie
Kapliczka z cudownym źródełkiem
Cudowne źródełko

Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Koszęcin Górny Śląsk
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły zabytki
50°37'15N, 18°50'36E
28 maj 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację