Drewniany kościół w Koszęcinie

Drewniany kościół w Koszęcinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie koło Lublińca pochodzi z 1724 roku, kiedy stanął na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni z 1568 roku. Jest to kościół orientowany, o konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia i cegły. Kościół otaczają otwarte soboty. Wystrój wnętrza kościoła pochodzi z tego samego okresu co sama świątynia, choć są też elementy starsze, jeszcze z poprzedniego kościółka. Warto zwrócić uwagę na ołtarze - główny i boczne, ozdobione zabytkowymi figurami pochodzącymi jeszcze z tryptykowego ołtarza z poprzedniego kościoła. Niestety wiekszość rzeźb albo została skradziona, albo przeniesiona do Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Ciekawe są obrazy z XVI wieku i XVIII wieku. Na jednym z nich w ośmiu kwaterach przedstawiono legendarną historię tego miejsca.

Pierwszy kościółek w XVI wieku postawiono koło dębu, przy którym córka młynarza kilkakrotnie widziała troje dzieci proszące o kościół w tym miejscu. Według tradycji uosabiały one Trójcę Świętą i tak powstał koło tego dębu kościół Św. Trójcy, a dziś jego pień stoi obok prezbiterium. Obraz w ostatniej kwaterze pokazuje też źródło, które uchodziło za cudowne i do dziś bije w murowanej kapliczce przy murze kościoła.

Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie


Kościół w Koszęcinie leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, podobnie jak pobliski drewniany kościół w Sadowie, który również warto odwiedzić.

Kościół Św. Trójcy
ul. Świętej Trójcy 3, Koszęcin
tel. 34/ 357-63-70
trojca@trojca.com.pl
www.trojca.com.pl
Zwiedzanie kościoła po kontakcie telefonicznym: tel. 34/ 357-62-94

Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie

 

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie
Dąb z objawień w Koszęcinie
Kapliczka z cudownym źródełkiem
Cudowne źródełko
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 8)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024