Drewniany kościół w Koszęcinie

Drewniany kościół w Koszęcinie

Drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie koło Lublińca pochodzi z 1724 roku, kiedy stanął na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni z 1568 roku. Jest to kościół orientowany, o konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia i cegły. Kościół otaczają otwarte soboty. Wystrój wnętrza kościoła pochodzi z tego samego okresu co sama świątynia, choć są też elementy starsze, jeszcze z poprzedniego kościółka. Warto zwrócić uwagę na ołtarze - główny i boczne, ozdobione zabytkowymi figurami pochodzącymi jeszcze z tryptykowego ołtarza z poprzedniego kościoła. Niestety wiekszość rzeźb albo została skradziona, albo przeniesiona do Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Ciekawe są obrazy z XVI wieku i XVIII wieku. Na jednym z nich w ośmiu kwaterach przedstawiono legendarną historię tego miejsca.Pierwszy kościółek w XVI wieku postawiono koło dębu, przy którym córka młynarza kilkakrotnie widziała troje dzieci proszące o kościół w tym miejscu. Według tradycji uosabiały one Trójcę Świętą i tak powstał koło tego dębu kościół Św. Trójcy, a dziś jego pień stoi obok prezbiterium. Obraz w ostatniej kwaterze pokazuje też źródło, które uchodziło za cudowne i do dziś bije w murowanej kapliczce przy murze kościoła.

Drewniany kościół w Koszęcinie
Drewniany kościół w Koszęcinie

Kościół w Koszęcinie leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, podobnie jak pobliski drewniany kościół w Sadowie, który również warto odwiedzić.

Kościół Św. Trójcy
ul. Świętej Trójcy 3, Koszęcin
tel. 34/ 357-63-70
trojca@trojca.com.pl
www.trojca.com.pl
Zwiedzanie kościoła po kontakcie telefonicznym: tel. 34/ 357-62-94

Drewniany kościół w Koszęcinie


 

Drewniany kościół w Koszęcinie Drewniany kościół w Koszęcinie Drewniany kościół w Koszęcinie Drewniany kościół w Koszęcinie Dąb z objawień w Koszęcinie Kapliczka z cudownym źródełkiem Cudowne źródełko

Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021