Drewniany kościół w Bruśku

Drewniany kościół w Bruśku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Pomiędzy KoszęcinemKaletami i Tworogiem zagubiła się maleńka miejscowość - Brusiek licząca zaledwie 50 stałych mieszkańców. W Bruśku natomiast w XVII wieku stanął śliczny drewniany kościółek Św. Jana Chrzciciela, będący dziś kościołem filialnym parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Kaletach Drutarni.

Dzisiejszy drewniany kościółek w Bruśku został zbudowany w połowie XVII wieku, na pewno przed 1670 rokiem, w miejscu wcześniejszego kościółka z XV wieku. Niewielki bruśkowski kościółek jest orientowany, konstrukcji zrębowej. Wieża słupowa znajduje się w zachodniej części kościoła, a po przeciwnej stronie mieści się krótkie prezbiterium koło małej zakrystii. Chór muzyczny z zabytkowymi organami wsparty jest na dwóch drewnianych słupach. Dach świątyni jest siodłowy, podbity gontami.

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku


Wnętrze kościoła w Bruśku ozdobił w 1693 roku Wawrzyniec Grochowski piękną polichromią. W kościółku znajduje się też ołtarz z obrazem Św. Jana Chrzciciela z połowy XVIII wieku oraz chrzcielnica z datami 1400 i 1882.

Kościół w Bruśku leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, podobnie jak pobliski drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie.

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku

Historia Bruśka

Historia samego Bruśka znana jest od XIV wieku, kiedy to ówcześni właściciele wybudowali tu pierwszą hutę. Nie wiadomo, czy kuźnik Brusiek zapożyczył miejscowości swe nazwisko, czy też było odwrotnie. Wiadomo natomiast, że pierwszymi kuźnikami uchodzącymi za najlepszych w swym fachu byli właśnie Bruśkowie. Z bruśkowskich przodków wywodził się również Walenty Roździeński - syn Jakuba Bruśka, który swe nazwisko przyjął później od Roździenia - dzisiejszej dzielnicy Katowic.

Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Kościelna, Brusiek

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku


Noclegi w Kaletach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024