Drewniany kościół w Bruśku

Drewniany kościół w Bruśku

(5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomiędzy KoszęcinemKaletami i Tworogiem zagubiła się maleńka miejscowość - Brusiek licząca zaledwie 50 stałych mieszkańców. W Bruśku natomiast w XVII wieku stanął śliczny drewniany kościółek Św. Jana Chrzciciela, będący dziś kościołem filialnym parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Kaletach Drutarni.

Dzisiejszy drewniany kościółek w Bruśku został zbudowany w połowie XVII wieku, na pewno przed 1670 rokiem, w miejscu wcześniejszego kościółka z XV wieku. Niewielki bruśkowski kościółek jest orientowany, konstrukcji zrębowej. Wieża słupowa znajduje się w zachodniej części kościoła, a po przeciwnej stronie mieści się krótkie prezbiterium koło małej zakrystii. Chór muzyczny z zabytkowymi organami wsparty jest na dwóch drewnianych słupach. Dach świątyni jest siodłowy, podbity gontami.

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku


Wnętrze kościoła w Bruśku ozdobił w 1693 roku Wawrzyniec Grochowski piękną polichromią. W kościółku znajduje się też ołtarz z obrazem Św. Jana Chrzciciela z połowy XVIII wieku oraz chrzcielnica z datami 1400 i 1882.

Kościół w Bruśku leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, podobnie jak pobliski drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie.

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku

Historia Bruśka

Historia samego Bruśka znana jest od XIV wieku, kiedy to ówcześni właściciele wybudowali tu pierwszą hutę. Nie wiadomo, czy kuźnik Brusiek zapożyczył miejscowości swe nazwisko, czy też było odwrotnie. Wiadomo natomiast, że pierwszymi kuźnikami uchodzącymi za najlepszych w swym fachu byli właśnie Bruśkowie. Z bruśkowskich przodków wywodził się również Walenty Roździeński - syn Jakuba Bruśka, który swe nazwisko przyjął później od Roździenia - dzisiejszej dzielnicy Katowic.

Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Kościelna, Brusiek

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku


Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022