Pomiędzy Koszęcinem, Kaletami i Tworogiem zagubiła się maleńka miejscowość - Brusiek licząca zaledwie 50 stałych mieszkańców. W Bruśku natomiast w XVII wieku stanął śliczny drewniany kościółek Św. Jana Chrzciciela, będący dziś kościołem filialnym parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Kaletach Drutarni.
Dzisiejszy drewniany kościółek w Bruśku został zbudowany w połowie XVII wieku, na pewno przed 1670 rokiem, w miejscu wcześniejszego kościółka z XV wieku. Niewielki bruśkowski kościółek jest orientowany, konstrukcji zrębowej. Wieża słupowa znajduje się w zachodniej części kościoła, a po przeciwnej stronie mieści się krótkie prezbiterium koło małej zakrystii. Chór muzyczny z zabytkowymi organami wsparty jest na dwóch drewnianych słupach. Dach świątyni jest siodłowy, podbity gontami.

Wnętrze kościoła w Bruśku ozdobił w 1693 roku Wawrzyniec Grochowski piękną polichromią. W kościółku znajduje się też ołtarz z obrazem Św. Jana Chrzciciela z połowy XVIII wieku oraz chrzcielnica z datami 1400 i 1882.
Kościół w Bruśku leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, podobnie jak pobliski drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie.

Historia Bruśka
Historia samego Bruśka znana jest od XIV wieku, kiedy to ówcześni właściciele wybudowali tu pierwszą hutę. Nie wiadomo, czy kuźnik Brusiek zapożyczył miejscowości swe nazwisko, czy też było odwrotnie. Wiadomo natomiast, że pierwszymi kuźnikami uchodzącymi za najlepszych w swym fachu byli właśnie Bruśkowie. Z bruśkowskich przodków wywodził się również Walenty Roździeński - syn Jakuba Bruśka, który swe nazwisko przyjął później od Roździenia - dzisiejszej dzielnicy Katowic.
Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Kościelna, Brusiek



Koszęcin noclegi
Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!