Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pomiędzy KoszęcinemKaletami i Tworogiem zagubiła się maleńka miejscowość - Brusiek licząca zaledwie 50 stałych mieszkańców. W Bruśku natomiast w XVII wieku stanął śliczny drewniany kościółek Św. Jana Chrzciciela, będący dziś kościołem filialnym parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Kaletach Drutarni.Dzisiejszy drewniany kościółek w Bruśku został zbudowany w połowie XVII wieku, na pewno przed 1670 rokiem, w miejscu wcześniejszego kościółka z XV wieku. Niewielki bruśkowski kościółek jest orientowany, konstrukcji zrębowej. Wieża słupowa znajduje się w zachodniej części kościoła, a po przeciwnej stronie mieści się krótkie prezbiterium koło małej zakrystii. Chór muzyczny z zabytkowymi organami wsparty jest na dwóch drewnianych słupach. Dach świątyni jest siodłowy, podbity gontami.

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku


Wnętrze kościoła w Bruśku ozdobił w 1693 roku Wawrzyniec Grochowski piękną polichromią. W kościółku znajduje się też ołtarz z obrazem Św. Jana Chrzciciela z połowy XVIII wieku oraz chrzcielnica z datami 1400 i 1882.

Kościół w Bruśku leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, podobnie jak pobliski drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie.

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku

Historia Bruśka

Historia samego Bruśka znana jest od XIV wieku, kiedy to ówcześni właściciele wybudowali tu pierwszą hutę. Nie wiadomo, czy kuźnik Brusiek zapożyczył miejscowości swe nazwisko, czy też było odwrotnie. Wiadomo natomiast, że pierwszymi kuźnikami uchodzącymi za najlepszych w swym fachu byli właśnie Bruśkowie. Z bruśkowskich przodków wywodził się również Walenty Roździeński - syn Jakuba Bruśka, który swe nazwisko przyjął później od Roździenia - dzisiejszej dzielnicy Katowic.Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Kościelna, Brusiek

Drewniany kościół w Bruśku
Drewniany kościół w Bruśku

Koszęcin noclegi

Koszęcin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020