Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Cmentarz żydowski Remu w Krakowie

Cmentarz żydowski Remu na Kazimierzu w Krakowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Cmentarz żydowski Remu w Krakowie to najstarszy kirkut w mieście, jeden z najcenniejszych zabytków żydowskich w Polsce i jeden z najstarszych kirkutów w Europie. Założono go w 1535 roku!

Cmentarz Remu mieści się w dzielnicy żydowskiej Kazimierz, tuż obok Synagogi Remu, przy ulicy Szerokiej 40. Pełnił on rolę głównej nekropolii Kazimierza aż do 1800 roku, kiedy został zamknięty przez Austriaków.

Z czasem cmentarz zaczął popadać w ruinę, aż w XIX wieku podjęto prace konserwatorskie. W czasie okupacji hitlerowskiej cmentarz znów został zniszczony, a odnowiono go w latach 1959-60. Wtedy też stwierdzono możliwość występowania na cmentarzu aż 6 poziomów. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w 1968 roku.

Cmentarz żydowski Remu
Cmentarz żydowski Remu

Zdobienia macew

Wśród zdobień na macewach znajdziesz tu wszystkie najważniejsze motywy i symbole żydowskiej sztuki sepulkralnej. Nagrobki z XVII wieku zdobne są w renesansowe motywy roślinne i plecionki, późniejsze macewy z XVIII wieku w festony czyli girlandy kwiatów lub owoców. Nagrobki są tu dwojakiego rodzaju - wolnostojące płyty albo tumby.

Rabin Remu - Mojżesz Isserles

Na cmentarzu Remu został pochowany Mojżesz Isserles zwany Remu (stąd nazwa synagogi i kirkutu, znana też jako Remuh). To najwybitniejszy rabin krakowski, do grobu którego do dziś udają się pielgrzymi, zostawiając na nim karteczki z prośbami.

Cmentarz żydowski i synagoga Remu
Cmentarz żydowski i synagoga Remu

Informacje praktyczne

pn-pt i nd 9.00-16.00
W sobotę synagoga i kirkut są zamknięte
Bilety (wspólny z synagogą): normalny 10 zł, ulgowy 5 zł

Cmentarz Remu
ul. Szeroka 40, Kraków

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.6 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024