Centrum Edukacji Ekologicznej Góra Siewierska - rodzinna strefa rekreacji

Centrum Edukacji Góra Siewierska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej to fantastyczne miejsce dla całych rodzin. Powstało w 2022 roku przy ulicy Złotej i od początku cieszy się popularnością wśród okolicznych mieszkańców. Bliższych i nieco dalszych. To jest teren gminy Psary, niedaleko Będzina.

Centrum Edukacji Góra Siewierska
Centrum Edukacji Góra Siewierska

Atrakcje Centrum Edukacji Góra Siewierska

Atrakcji znajdziesz tu całkiem sporo i wszystkie są bezpłatne. To ciekawe przedsięwzięcie, które umiejętnie łączy naukę z dobrą zabawą na świeżym powietrzu. To miejsce, które już od najmłodszych lat wpaja postawę proekologiczną i wartościowe spojrzenie na otaczający nas świat i przyrodę. Jakie atrakcje są tu dostępne?Wieża widokowa w Górze Siewierskiej

Najbardziej efektowny element tej strefy. Wieża ma wysokość 15 metrów, jest metalowa i nowoczesna w swej formie. Nie jest dostępna dla wózków, ale osoby niepełnosprawne mogą się na nią dostać za pomocą schodołazu. Należy wcześniej zadzwonić i umówić się z Gminnym Ośrodkiem Kultury (32/ 267-22-59). Zobaczysz stąd ładną panoramę Zagłębia i fragmentu Śląska, a tablice objaśniają, na co patrzysz. Ja np. znalazłam na horyzoncie charakterystyczną, bo wysoką Żyletę w Sosnowcu - moją dawną uczelnię. Dobrze też widać Górę Dorotkę. Wieża od razu dobrze się przyjęła, wystarczy przy ładnej pogodzie przyjechać tu w porze zachodu słońca, by się o tym przekonać.

Centrum Edukacji Góra Siewierska
Centrum Edukacji Góra Siewierska

Plac zabaw

Pokryty bezpieczną i przyjemną nawierzchnią. Prócz typowych już elementów jak np. modna ostatnio huśtawka gniazdowa czy karuzela, kryje wiele niecodziennych atrakcji, które na pewno zainteresują każde dziecko. Są też atrakcje sprzyjające wspólnej zabawie rodzinnej. Mówię tu o tyrolce, kolorowych pagórkach do biegania i skakania, pierścieniu do balansowania i innych.

Centrum Edukacji Góra Siewierska
Centrum Edukacji Góra Siewierska

Edukacyjne elementy

Są liczne tablice edukacyjne, informacyjne, również te o niskiej emisji. Wir wodny, urządzenia do pomiaru wiatru i inne punkty przybliżające tematykę meteorologii. A dodatkowo zobaczysz tu ogród geologiczny z głazami, ogród z roślinami ozdobnymi i leczniczymi czy makietę pasieki z ulami. To wszystko ułatwi uwrażliwianie dzieci na treści eko.

W parku stoją też ławki i stojaki na rowery.Centrum Edukacji Góra Siewierska
Centrum Edukacji Góra Siewierska

Centrum Edukacji dla wózków i osób niepełnosprawnych

Teren Centrum poza samą wieżą jest całkowicie dostępny dla wózków (wieża zawiera schodołaz, ale trzeba się wcześniej umówić), a zaraz obok czeka bezpłatny parking. Niektóre tablice w centrum są tyflograficzne. Znaczy to tyle, że zawierają wypukły tekst brajlowski dla osób niewidomych lub niedowidzących. Miejsce zaprasza też do stref zmysłów: wzroku, zapachu, dotyku, smaku i słuchu. W tej ostatniej usłyszysz dzwony rurowe, gongi tybetańskie i inne dźwięki.

Bezpieczeństwo na terenie Centrum

Cały park jest ogrodzony, zamykany na noc i monitorowany całodobowo.

Centrum Edukacji Góra Siewierska
Centrum Edukacji Góra Siewierska

Informacje praktyczne

Cały rok od rana do zmierzchu
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny na miejscu

Centrum Edukacji Ekologicznej
ul. Złota, Góra SiewierskaNoclegi w Będzinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Centrum Edukacji Góra Siewierska
Centrum Edukacji Góra Siewierska
Centrum Edukacji Góra Siewierska
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena
Padre Waldemaro
Ciekawe miejsce nie tylko dla małych dzieci. Jest wieża widokowa, jest plac zabaw i wiele innych ciekawych rzeczy.
Stanisław
Wspaniałe miejsce! Piękny plac zabaw i niesamowita wieża. Przygoda przez duże P.
Anna Piernikarczyk
Bardzo interesujące miejsce, bezpłatne i atrakcyjne. Wieża jest hitem, szczególnie na zachody słońca 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024