Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Baszta w <a href="https://www.polskieszlaki.pl/tarnow-atrakcje/">Tarnowie</a> - fragment obwarowań miejskich

Aktualizacja: 2023-07-28
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Baszta obronna w Tarnowie to część miejskich murów obronnych z XV-XVI wieku - element renesansowej zabudowy miasta. Obwarowania zbudowane były z cegły na kamiennych fundamentach i zachowane są na długości około 400 m, na obwodzie ulic Wałowej, Targowej, Bernardyńskiej i Szerokiej.

Baszta jak besteja

Przy ulicy Basztowej zobaczysz ciekawą basztę o połowie przekroju walca. Baszta nazywana jest też basteją lub półbastionem, z racji swojego charakterystycznego wyglądu. Jest to typowo renesansowa budowla, z dachem w kształcie połowy stożka. W XIX wieku baszta zabudowana została przez kamienice, ale w latach 50. XX wieku odsłonięta i zrekonstruowana. Podobnie jak okalające ją mury, zrekonstruowano ją w latach 1960-70.

Obecnie półbastion w obrębie starych murów obronnych Tarnowa jest pięknie podświetlony, co po zmroku daje doskonały efekt i zabytek prezentuje się wspaniale. Okolice baszty to klimatyczne miejsce na spacery.

Informacje praktyczne

Całą dobę

Baszta obronna
ul. Basztowa, Tarnów

Noclegi w Tarnowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.2 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Grzegorz Krzemiński
Grzegorz Krzemiński

Rozsypujaca się, bez opieki konserwatorskiej i zabiegów zabezpieczajacych jej powolny "rozklad"

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024