Zamek w Melsztynie

Zdjęcia (4)

Melsztyn to niewielka miejscowość w Małopolsce, leżąca na południe od Tarnowa i Brzeska, niedaleko Zakliczyna. Na wzgórzu nad Dunajcem stoją tu ruiny zamku rycerskiego, którego początki sięgają XIV wieku. W 1347 roku zaczął go budować kasztelan krakowski Spycymir herbu Leliwa, a w 1362 roku biskup krakowski Jan Bodzenta erygował kaplicę zamkową Św. Ducha.

Od XIV wieku do początku XVI wieku zamek w Melsztynie był rezydencją potężnego rodu Leliwitów Melsztyńskich. Za ich czasów, na przełomie XIV i XV wieku powstał potężny gotycki donżon, z którego zachowały się do dzisiaj dwie ściany.W połowie XVI wieku Spytek Jordan przebudował gotycki zamek w stylu renesansowym, wówczas powstał zachowany do dzisiaj renesansowy mur ze strzelnicami w środkowej części warowni. Później budowla przechodziła z rąk do rąk, aż uległa zniszczeniu w czasie konfederacji barskiej, kiedy w 1770 roku został najpierw zajęty przez konfederatów, a później spalony przez wojska rosyjskie. Od tamtego czasu zamek w Melsztynie pozostaje w ruinie. Częściowo został rozebrany w XIX wieku na budulec, aż niemal runął gotycki donżon. 

Zamek dzisiaj

Do 2008 roku właścicielem zamku były Lasy Państwowe, które traktowały ruiny jak teren leśny, toteż stan ruin szybko się pogarszał, ale obecnie resztki warowni przeszły w ręce gminy Zakliczyn i rozpoczęło się zabezpieczanie ruin.

W najlepszym stanie są skrajne fragmenty zamku. Od wschodu stoją kamienne ściany zachowane miejscami do otworów okiennych, a od zachodu widoczny jest fragment wieży mieszkalnej z kamienia i cegły. Przetrwała ona jako dwie ściany o wysokości około 25 m. Między ścianami wschodnimi i wieżą zachodnią biegnie północnym skrajem częściowo zachowany mur z piaskowca z otworami strzelniczymi.

Od południa wzgórze zabezpiecza mur ceglany o wysokości około 5 m. W środkowej części zamku widać otwór powstały w wyniku zapadnięcia się sklepienia.

Zamek rycerski
Szlak niebieski, MelsztynZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: