49°52'10" N, 20°46'18" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Melsztyn to niewielka miejscowość w Małopolsce, leżąca na południe od Tarnowa i Brzeska, niedaleko Zakliczyna. Na wzgórzu nad Dunajcem stoją tu ruiny zamku rycerskiego, którego początki sięgają XIV wieku. W 1347 roku zaczął go budować kasztelan krakowski Spycymir herbu Leliwa, a w 1362 roku biskup krakowski Jan Bodzenta erygował kaplicę zamkową Św. Ducha.

Melsztyn
Melsztyn

Od XIV wieku do początku XVI wieku zamek w Melsztynie był rezydencją potężnego rodu Leliwitów Melsztyńskich. Za ich czasów, na przełomie XIV i XV wieku powstał potężny gotycki donżon, z którego zachowały się do dzisiaj dwie ściany.

W połowie XVI wieku Spytek Jordan przebudował gotycki zamek w stylu renesansowym, wówczas powstał zachowany do dzisiaj renesansowy mur ze strzelnicami w środkowej części warowni. Później budowla przechodziła z rąk do rąk, aż uległa zniszczeniu w czasie konfederacji barskiej, kiedy w 1770 roku został najpierw zajęty przez konfederatów, a później spalony przez wojska rosyjskie. Od tamtego czasu zamek w Melsztynie pozostaje w ruinie. Częściowo został rozebrany w XIX wieku na budulec, aż niemal runął gotycki donżon. 

Melsztyn
Melsztyn


Zamek dzisiaj

Do 2008 roku właścicielem zamku były Lasy Państwowe, które traktowały ruiny jak teren leśny, toteż stan ruin szybko się pogarszał, ale obecnie resztki warowni przeszły w ręce gminy Zakliczyn i rozpoczęło się zabezpieczanie ruin.

W najlepszym stanie są skrajne fragmenty zamku. Od wschodu stoją kamienne ściany zachowane miejscami do otworów okiennych, a od zachodu widoczny jest fragment wieży mieszkalnej z kamienia i cegły. Przetrwała ona jako dwie ściany o wysokości około 25 m. Między ścianami wschodnimi i wieżą zachodnią biegnie północnym skrajem częściowo zachowany mur z piaskowca z otworami strzelniczymi.

Melsztyn
Melsztyn


Od południa wzgórze zabezpiecza mur ceglany o wysokości około 5 m. W środkowej części zamku widać otwór powstały w wyniku zapadnięcia się sklepienia.

Zamek rycerski
Szlak niebieski, Melsztyn

Małopolska noclegi

Małopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021