Zamek w Melsztynie

Melsztyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Melsztyn to niewielka miejscowość w Małopolsce, leżąca na południe od Tarnowa i Brzeska, niedaleko Zakliczyna. 

Na wzgórzu nad Dunajcem stoją tu ruiny zamku rycerskiego, którego początki sięgają XIV wieku. W 1347 roku zaczął go budować kasztelan krakowski Spycymir herbu Leliwa, a w 1362 roku biskup krakowski Jan Bodzenta erygował kaplicę zamkową Św. Ducha.

Melsztyn
Melsztyn

Od XIV wieku do początku XVI wieku zamek w Melsztynie był rezydencją potężnego rodu Leliwitów Melsztyńskich. Za ich czasów, na przełomie XIV i XV wieku powstał potężny gotycki donżon, z którego zachowały się do dzisiaj dwie ściany.

W połowie XVI wieku Spytek Jordan przebudował gotycki zamek w stylu renesansowym, wówczas powstał zachowany do dzisiaj renesansowy mur ze strzelnicami w środkowej części warowni. Później budowla przechodziła z rąk do rąk, aż uległa zniszczeniu w czasie konfederacji barskiej, kiedy w 1770 roku został najpierw zajęty przez konfederatów, a później spalony przez wojska rosyjskie. Od tamtego czasu zamek w Melsztynie pozostaje w ruinie. Częściowo został rozebrany w XIX wieku na budulec, aż niemal runął gotycki donżon. 

Melsztyn
Melsztyn

Zamek dzisiaj

Do 2008 roku właścicielem zamku były Lasy Państwowe, które traktowały ruiny jak teren leśny, toteż stan ruin szybko się pogarszał, ale obecnie resztki warowni przeszły w ręce gminy Zakliczyn i rozpoczęło się zabezpieczanie ruin.

W najlepszym stanie są skrajne fragmenty zamku. Od wschodu stoją kamienne ściany zachowane miejscami do otworów okiennych, a od zachodu widoczny jest fragment wieży mieszkalnej z kamienia i cegły. Przetrwała ona jako dwie ściany o wysokości około 25 m. Między ścianami wschodnimi i wieżą zachodnią biegnie północnym skrajem częściowo zachowany mur z piaskowca z otworami strzelniczymi.

Melsztyn
Melsztyn

Od południa wzgórze zabezpiecza mur ceglany o wysokości około 5 m. W środkowej części zamku widać otwór powstały w wyniku zapadnięcia się sklepienia.

Zamek rycerski
Szlak niebieski, Melsztyn

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Małopolsce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.3 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024