Zamki
zamki, ruiny
Normalna
Warmińsko-mazurskie
2015-06-11
2020-01-28 13:46
53°23'45" N, 19°34'38" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Na północny wschód od Brodnicy, w Kurzętniku, na skarpie zwanej Kurnik, wznoszącej się 63 m nad doliną Drwęcy, na przełomie XIII i XIV wieku biskupi chełmińscy wznieśli zamek. Była to budowla nietypowa, użyto bowiem miejscowego kamienia narzutowego, a jedynie w wyższych kondygnacjach zamku i otworach okiennych uzupełniono go cegłą.Dzisiaj zamek pozostaje w ruinie, ale warto zobaczyć roztaczający się z góry zamkowej przepiękny widok na położone u stóp skarpy miasteczko Kurzętnik, na rozległą równinę, którą przecina Drwęca oraz na położone nieco dalej na północ Nowe Miasto. W przeciwnym kierunku widać wysokie, pofałdowane wzgórza przypominające krajobraz podgórski. Wspinaczka do tego miejsca może być atrakcją nawet dla dzieci.

Zamek w Kurzętniku
Zamek w Kurzętniku

Dojazd do zamku

Zamek stoi niemal przy drodze krajowej nr 15, około 25 km od Brodnicy w kierunku Olsztyna. Z parkingu podejście na górę zamkową, albo z Rynku w Kurzętniku przejściem koło kościoła Św. Marii Magdaleny. W pobliżu przebiega Droga Krzyżowa.

Ruiny zamku
ul. Zamkowa, Kurzętnik

Zamek w Kurzętniku
Zamek w Kurzętniku
Zamek w Kurzętniku


Zamek w Kurzętniku Zamek w Kurzętniku Zamek w Kurzętniku Zamek w Kurzętniku Zamek w Kurzętniku
Booking.com
Avatar użytkownika
Wojtek Krajtroter 15419 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021