51°6'37" N, 17°1'52" E
Dolnośląskie
2015-01-09
2021-01-07 20:56

Opis Wrocławia

Wrocław leżący na wyspach nad Odrą, to cudowna stolica Dolnego Śląska o bardzo bogatej przeszłości, liczącej ponad 1000 lat. To jedno z najciekawszych, a przy tym najpiękniejszych miast w Polsce, niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Ta stolica województwa dolnośląskiego stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki, ale i turystyczny południowo - zachodniej Polski!Wrocław Restauracja Spiż
Wrocław Restauracja Spiż

Wroclove

Już przy pierwszej wizycie urzekło mnie to miasto, a każde kolejne odwiedziny Wrocławia tylko potwierdzały pierwsze rewelacyjne wrażenie. Swe bogactwo, znaczenie i różnorodność kulturową Wrocław zawdzięcza kontaktom handlowym pomiędzy Polską, Czechami i Niemcami od najdawniejszych czasów i choć był on przez wieki pod obcym panowaniem, polskość nigdy się we Wrocławiu nie zatraciła, co szczególnie daje się odczuć właśnie na Ostrowie Tumskim! Turyści kochają Wrocław, nie może być inaczej 🙂

Wrocław Ostrów Tumski
Wrocław Ostrów Tumski

Top atrakcje we Wrocławiu

Do Wrocławia bardzo chętnie przyjeżdżają turyści z całej Polski, ale oczywiście i zza zagranicy, a to za sprawą unikatowych i cudnych miejsc w tym mieście, które jest atrakcyjne przez cały rok. Poznaj Top atrakcje Wrocławia!

1. Rynek we Wrocławiu

Wspaniały Rynek we Wrocławiu zawsze tętni życiem, a urodą dorównuje innym słynnym Rynkom - w Krakowie czy Poznaniu. To również jeden z największych dawnych placów targowych w Polsce, tylko nieco mniejszy od Rynku w Krakowie oraz Olecku.Wrocław Rynek
Wrocław Rynek
Jaś i Małgosia
Jaś i Małgosia

2. Stary Ratusz i Piwnica Świdnicka we Wrocławiu

Wrocławski rynek natomiast poszczycić się może cudnym Starym Ratuszem o gotyckich cechach. To najokazalsza budowla tego typu w całym kraju, z wieżą o wysokości 66 m! W jej podziemiach kryje się Piwnica Świdnicka - najstarsza restauracja w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, działająca nieprzerwanie do dziś! Można tu skosztować słynnych miodów pitnych. W gotyckim ratuszu mieści się też oddział Muzeum Miejskiego. Wrocławski Stary Ratusz to jeden z symboli miasta!

Wrocław
Wrocław

3. Ostrów Tumski we Wrocławiu

Tak to już jest, że opisując Wrocław stale trzeba używać słów najstarszy, najpiękniejszy czy najważniejszy 🙂 Nie inaczej jest z magicznym Ostrowem Tumskim - najstarszą częścią Wrocławia ze wspaniałą Katedrą z XIII-XIV wieku. Gotycka świątynia jest najcenniejszym sakralnym zabytkiem miasta i jednym z najcenniejszych w kraju. W czasie wojny, a właściwie już po jej zakończeniu, została doszczętnie zniszczona, ale pieczołowicie ją odbudowano, choć pojawiły się plany, by wyburzyć to, co z niej zostało. Ostatecznie państwo jednak zadecydowało inaczej i postanowiono odbudować to, co najbardziej kojarzy się w tym mieście z historią Polski, bo jak wiadomo przed wojną Wrocław długo był niemiecki.Wrocław Ostrów Tumski
Wrocław Ostrów Tumski

Na Ostrowie Tumskim poza katedrą stoi też kilka innych kościołów, w tym najstarsza budowla we Wrocławiu w pełni zachowana i zarazem najstarszy czynny do dziś kościół w mieście. To kościół Św. Idziego z 1220 roku! Odnaleźć tu można również wielką ciekawostkę - kościół w kościele, a mianowicie kościół Św. Krzyża, gdzie w podziemiach mieści się kolejny kościół - Św. Bartłomieja. Ta gotycka osobliwość sakralna stoi przy Placu Kościelnym.

Wrocław Ostrów Tumski
Wrocław Ostrów Tumski

4. Zoo Wrocław z Afrykarium

Turyści chętnie odwiedzają też popularne w całym kraju wrocławskie Zoo, tym bardziej, że w 2014 roku udostępniono tu niezwykle nowoczesne i piękne Afrykarium z akwariami, basenami i tunelami pełnymi afrykańskich stworzeń. To unikat nie tylko w Polsce, ale i na świecie!

Zoo z Afrykarium
Zoo z Afrykarium

5. Wrocławskie krasnale

Mówiąc o atrakcjach Wrocławia nie sposób pominąć krasnali - słynnych wrocławskich krasnali, które dosłownie opanowały to miasto i stały się jego najprzyjemniejszym symbolem! Są na chodnikach, w zaułkach, na klombach, latarniach... Ciekawa jest ich historia, związana z walką z komunistyczną władzą. Dziś są setki krasnali we Wrocławiu, mówi się, że prawie 400, ale kto by je zliczył?

Wrocławskie Krasnale
Wrocławskie Krasnale

Wszystkie podobnej, niewielkiej wysokości, nie tylko wystawiane przez włodarzy miasta, ale i prywatne obiekty, Co ciekawe, zawsze z zachowaniem stylu! Kilka z nich ma twarz konkretnej osoby, np. Krasnal Jana Miodka stojący przed uniwersyteckim budynkiem Filologii Polskiej przy ulicy Nankiera 15. Warto zaopatrzyć się w mapkę krasnali i urządzić zabawę dzieciakom odszukując je w różnych punktach miasta 🙂
A to tylko wybrane ciekawostki tego pięknego dolnośląskiego miasta.

Wrocławskie Krasnale
Wrocławskie Krasnale

6. Jatki we Wrocławiu

Mnie urzekły Jatki wrocławskie, wśród wielu urokliwych uliczek to one właśnie szczególnie się wyróżniają. Znajdują się całkiem niedaleko Rynku, za kościołem Garnizonowym. To brukowany zaułek, gdzie już od XII wieku sprzedawano mięso. Dziś biedne zwierzęta upamiętnia pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Wymowa jednak tego miejsca jest dziś bardzo przyjemna, pomnik uroczy i na pewno spodoba się dzieciom, bo składa się z małych zwierzaków - cielaczka, świnki czy koguta, za to zabytkowe zabudowania z charakterystycznymi zadaszeniami wykorzystywane są dziś przez galerie sztuki i pracownie artystyczne. Na pewno znajdziesz tu ciekawą pamiątkę z Wrocławia

Wrocław Jatki
Wrocław Jatki

7. Kolejkowo Wrocław

Kolejkowo we Wrocławiu to największa w Polsce makieta kolejowa, bardzo atrakcyjna nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Pociągi tutaj naprawdę jeżdżą, ludzie stoją na stacji, a do tego spotkasz tu niewielkie, wrocławskie krasnale.

Kolejkowo Wrocław
Kolejkowo Wrocław

8. Hydropolis

Bardzo nowoczesne w swej formie Centrum nauki i wiedzy o wodzie, to nietypowe i unikatowe w swej formie muzeum, mieszczące się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, a oferujące wystawy multimedialne, dobrze przemawiające do wyobraźni młodych odbiorców

Hydropolis
Hydropolis

9. Sky Tower

Jedną z największych atrakcji we Wrocławiu, a na pewno najwyższą, jest obecnie Sky Tower. To nowy symbol miasta - najwyższy biurowiec w Polsce liczący 212 m! Mieści się tu m.in. centrum handlowe, a na 49 piętrze powstał fantastyczny punkt widokowy, oblegany przez turystów. Od jesieni 2020 roku będzie miało tutaj siedzibę słynne wrocławskie Kolejkowo!

10. Park Iluminacji na Zamku Topacz

Co prawda Park Iluminacji nie znajduje się w samym Wrocławiu, ale ledwie kilka kilometrów dalej, a to atrakcja, której nie chcesz pominąć. Czynny jest w okresie zimowym w parku przy luksusowym Zamku Topacz i oferuje bajkową krainę rozświetloną tysiącami lampek!

11. Nowy Ratusz we Wrocławiu

Obok niego wznosi się od XIX wieku gmach Nowego Ratusza, w którym dziś mieści się sala posiedzeń rady miasta oraz gabinet prezydenta Wrocławia. W podziemie zaprasza natomiast Restauracja Spiż, gdzie warzy się pyszne piwo w najstarszym mini browarze w Polsce. Dostępne tylko na miejscu, mogę zapewnić, że miodowe jest pyszne!

Wrocław Rynek
Wrocław Rynek

12. Panorama Racławicka we Wrocławiu

Słynna w całej Polsce Panorama Racławicka to Oddział Muzeum Narodowego, który odwiedziło wielu z nas jeszcze w czasach szkolnych. 

13. Hala Stulecia

Unikatowa Hala Stulecia to wybitne dzieło architektury, wpisane dziś na Listę Unesco, otacza ją pergola, fontanna, a całość należy do Parku Szczytnickiego z modernistycznymi zabudowaniami Wuwa.

Wrocław Hala Stulecia
Wrocław Hala Stulecia

14. Fontanna Multimedialna

Wielka, kolorowa fontanna to nie tylko ozdoba, ale i atrakcja, zdobiąca okolicę Hali Stulecia. Uwielbiają ją dzieci, ale i dorośli. Otacza ją pergola.

Wrocław pod Halą Stulecia
Wrocław pod Halą Stulecia

15. Ogród Japoński 

Miejsce unikatowe, romantyczne i piękne, dla wszystkich miłośników przyrody i ogrodnictwa. Elementy ogrodów japońskich na stałe weszły już do naszych ogrodów, warto zobaczyć jeden z pierwowzorów tej mody.

16. Opera Wrocławska

Wielkie wrażenie na turystach robi we Wrocławiu efektowna i zdobna Opera Wrocławska, zaprojektowana przez słynnego Langhansa syna, który wraz z ojcem tworzył słynne dzieła m.in. w Berlinie.

Wrocław Opera Langhansa syna
Wrocław Opera Langhansa syna

17. Uniwersytet Wrocławski

Na uwagę na pewno zasługuje we Wrocławiu kompleks Uniwersytetu Wrocławskiego który w gmachu głównym kryje perłę wrocławskiego baroku - Aulę Leopoldina i salę muzyczną - Oratorium Marianum.

Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Wrocławski

18. Dzielnica Czterech Wyznań

Mało kto wie, że we Wrocławiu zachowała się żydowska bożnica - Synagoga Pod Białym Bocianem, czynna do dzisiaj, w dawnej dzielnicy żydowskiej. Obecnie ta okolica, przy ulicy Pawła Włodkowica, nosi nazwę Dzielnica Czterech Wyznań, bowiem stojąc tu zobaczymy cztery świątynie różnych wyznań: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół Św. Antoniego z Padwy, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej i właśnie synagogę Pod Białym Bocianem. 

Wrocław Synagoga
Wrocław Synagoga
Wrocław
Wrocław

19. Pałac Królewski

We wrocławskim Pałacu Królewskim zobaczysz piękne barokowe ogrody i apartamenty królewskie

Wrocławskie Muzea

Same wrocławskie muzea to temat na kilka dobrych dni w tym mieście. Wśród nich znajdziesz takie poważne, historyczne, ale i bardzo lekkie w swej wymowie, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Łączy je nowoczesny przekaz. Warto wspomnieć o Muzeum Miejskim w Pałacu Królewskim, które zaprasza na wystawę "1000 lat Wrocławia". Nowszą, bo powojenną historię miasta przedstawia Centrum Historii Zajezdnia.

Zajezdnia
Zajezdnia

Na samym Rynku poleca się Muzeum Pana Tadeusza, które jest oddziałem wrocławskiego Ossolineum, przeniesionego tutaj po wojnie ze Lwowa, podobnie jak pomnik Fredry z Rynku. Spora część dzisiejszych mieszkańców Wrocławia ma właśnie lwowskie korzenie, ponieważ ludność z tamtych rejonów była tutaj wówczas przesiedlona. Dotyczyło to w dużej mierze inteligencji. Najcenniejszym eksponatem Muzeum Pana Tadeusza jest rękopis tego słynnego dzieła Adama Mickiewicza.

Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza

Dzieciom na pewno spodoba się Kolejkowo we Wrocławiu - największa w Polsce makieta kolejowa, z ruchomymi parowozami i samochodami, a do tego rozpoznawalnymi miejscami Wrocławia. Kolejkowo przez lata mieściło się w zabytkowym dworcu - Świebodzkim, ale wiosną 2021 przenosi się do Sky Tower, gdzie będzie bardziej przestronnie i wystawa będzie przystosowana do wózków.

Mówiąc o wrocławskich muzeach nie sposób pominąć wspomnianego już Hydropolis - to bardzo nowoczesne w swej formie Centrum nauki i wiedzy o wodzie, choć mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej.

Miasto wysp i mostów

Cudny jest Wrocław i unikatowy, nazywany Wenecją Północy! To miasto 100 mostów, 12 wysp, Odry i jej czterech dopływów. Tak naprawdę we Wrocławiu zobaczysz około 130 mostów, a większość z nich to obiekty zabytkowe. Najsłynniejszy jest Most Grunwaldzki, ale turystów urzeka też Most Tumski. Z kolei nowoczesny most Rędziński szczyci się najdłuższym przęsłem w Polsce!

A ponadto Wrocław to miasto kościołów, prawie 400 krasnali i 5000 afrykańskich zwierząt 🙂 Nie dziwi więc, że miasto zwyciężyło w prestiżowym konkursie European Best Destination 2018!

Wrocław Ostrów Tumski
Wrocław Ostrów Tumski

Wielokulturowość Wrocławia

Wrocław nazywany Kwiatem Europy to Europejska Stolica Kultury 2016! Miasto zachwyci każdego - piękna architektura, urocze zaułki, zielone połacie, restauracje i knajpki z niecodziennym klimatem, prężnie działające ośrodki kulturalne i rekreacyjne oraz niepowtarzalna, kosmopolityczna atmosfera miasta sprawiają, że nie chce się stąd wyjeżdżać. Tutaj każdy jest u siebie i tak właśnie powinien się czuć, bo tolerancja to drugie imię Wrocławia! Jak w mało którym innym polskim mieście przeplatają się tutaj historie kilku narodów o różnych wyznaniach. A do tego wielowiekowe tchnienie na Ostrowie Tumskim, miejscu wyjątkowym nie tylko w skali Polski. 

Wrocław Rynek Wrocław Ratusz Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Uniwersytet Wrocław Wrocławskie Krasnale - Pan Miodek Wrocław Ratusz Muzeum Pana Tadeusza Wrocław Spiż - najstarszy mini browar w Polsce Wrocław najstarsza budowla w mieście Wrocław Filharmonia Wrocławska Promenada Staromiejska Wrocław Jaś i Małgosia Wrocław Jatki Wrocław Rynek Wrocław Rynek Solny Wrocław Rynek Solny Wrocław Hotel Monopol Wrocław Wrocław instalacja Wrocław - dzielnica Żydowska Wrocław Stary Ratusz Wrocław Ratusz Wrocław dawne więzienie Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Ogród Botaniczny Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Ostrów Tumski Wrocław Wrocław Park Szczytnicki Wrocław Wuwa Wrocław Wuwa Ścieżka Historii Wrocławia w Chodniku Fontanna we Wrocławiu, jeszcze nieczynna Piwnica Świdnicka Wrocław Rynek Ratusz we Wrocławiu Rynek we Wrocławiu Rynek Wrocław Rynek Kościół Garnizonowy Ratusz Wrocław Krasnal wrocławski wrocławskie krasnale przy Ratuszu Krasnal z upominkiem krasnal na latarni

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Wrocławiu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wrocław na blogu

Zdjęcie Miasta miłości - Top 5 najbardziej romantycznych miast w Polsce
Miasta miłości - Top 5 najbardziej romantycznych miast w Polsce

Planujesz romantyczny spacer w Walentynki? A może chcesz zabrać swą drugą połówkę na dłuższą chwilę zapomnienia? Zobacz najbardziej romantyczne miasta w Polsce, idealnie nadające się na przechadzki tylko we dwoje.

Rankingi · 2020-02-11 13:50:05
Zdjęcie Symbole Wrocławia
Symbole Wrocławia
Wrocław to przepiękne, stare miasto, kryjące kilka nieodzownych symboli, które przyciągają tu turystów jak magnes! Najstarszym symbolem jest późnogotycki, okazały Ratusz stojący pośrodku Rynku, kryjący Muzeum Miejskie i słynną Piwnicę Świdnicką. Innym zabytkiem symbolem jest Hala Stulecia - unikat z początku XX wieku wpisany na Listę Unesco. Niewątpliwym symbolem miasta stały się też już sł…
Wokół turystyki · 2015-03-03 11:30:59
Zdjęcie Wrocław ciepły i słoneczny
Wrocław ciepły i słoneczny
Polecamy dziś Wrocław piękny, z cudnym Rynkiem, unikatowym Ratuszem i zabawnymi kamieniczkami Jaś i Małgosia. Koniecznie odwiedzić tutaj trzeba Ostrów Tumski z najstarszą katedrą gotycką w Polsce! Atrakcje dla dzieci to zoo we Wrocławiu, Kraina Miniatur i fontanna na Rynku, szczególnie latem. Wszystkim z pewnością spodoba się piękny Ogród Japoński, a wszystkie te miejsca i wiele innych opisane są na …
Wokół turystyki · 2014-02-17 14:23:14

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Bardzo ciekawe miejsce.
zukzuzlowiec Klimczak Domator 10 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-05-20 na

miasto pełne życia

allmak86 Weekendowy turysta 31 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-08-24 na

Piekne miasto, świetnie zorganizowne i przygotowane dla turystów. Mnustwo super atrakcji. Niestety wszystkiego nie udalo mi się zobaczyć. Moim zdanie dużo ładniejsze i milasze miasto od Krakowa. Już nie moge się doczekać kiedy tam wróce.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-22 na

Wroclaw  jest ( chyba )  piekniejszy ( niestety ) od Krakowa --moim skromnym zdaniem .

Posiada tyle  ciekawych miejsc  i zabytkowq pomimo zniszcen wojennnych i powodzi . 

Bylem tak  100 lub wiecej razy i zawsze  bede tam powracal. 

 

Karol   Poznan

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-03-12 na

Takie nowe atrakcje jak Afrykarium czy punkt widokowy Sky Tower sprawiają, że Wrocław jest na nowo odkrywany przez turystów, oblegany wręcz i to cieszy, że w historycznym, pięknym, zabytkowym mieście mogą też zaskoczyć nowoczesne atrakcje, których przecież też oczekujemy od dużych miast!

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021