Opis Torunia

Toruń to przepiękne miasto z tradycjami, malowniczo położone nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim, przy trasie E 75 prowadzącej ze Śląska nad morze, na wschód od Bydgoszczy.Rozwój Torunia i okolic związany był z Krzyżakami, którzy wznosili tu swe warownie i grody. Od wieków przeplatały się tu wpływy polskie i niemieckie, religie - katolicka i protestancka, co wpłynęło na historię, kullturę oraz wspaniałe zabytki miasta.

Toruń Ruiny zamku krzyżackiego
Toruń Ruiny zamku krzyżackiego

Toruń słynny jest ze swych pierników, ale każdemu znany jest też fakt, iż narodził się tu sławny astronom Mikołaj Kopernik, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię.

W 1945 roku powstał w Toruniu Uniwersytet Mikołaja Kopernika nawiązujący do tradycji Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Dziś jest on jedną z największych i najbardziej prestiżowych polskich uczelni.

Katedra św.Janów- w oddali
Toruń
Ratusz


Atrakcje w Toruniu

Do Torunia jak magnes przyciąga magiczna Starówka, wchodząca w skład zespołu staromiejskiego, który w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. To jeden z najcenniejszych pod względem architektonicznym zespołów miejskich w całym kraju z pięknym Rynkiem i Ratuszem.

Na uwagę zasługują tutaj również gotyckie kościoły jak katedra Św. Janów czy kościół Św. Jakuba, pozostałości murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą czy zamek w Toruniu. Ale niemal każda kamienica na starówce jest piękna i bogata w historię. Koniecznie trzeba zobaczyć - Dom Mikołaja Kopernika przy ul. Kopernika 15 - obecnie oddział Muzeum Okręgowego.

Krzywa wieża
Krzywa wieża


Niedawno na Starówce, w jednej z kamienic powstał Dom Legend Toruńskich - ciekawa atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Toruń Panorama (części) Starówki Ruiny zamku krzyżackiego Bulwar i panorama Starówki Toruń pozostałości po kościele św. Mikołaja Toruń Toruń Toruń Toruń Toruń Ratusz Toruń Toruń Toruń Planetarium Toruń Toruń Toruń katedra Toruń zamek Toruń Toruń Toruń Baszta Gołębnik Brama mostowa i Baszta Wartownia Dwór Mieszczański  Planetarium Spichlerze i wieże kościelne św. Jakuba i św. Katarzyny Łachy na Wiśle Dom Mikołaja Kopernika Gdanisko zamku krzyżackiego Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń Toruń Toruń Ratusz krzywa wieża Toruń Toruń Baszta Żuraw i hotel Spichrz- historyczny Spichlerz Szwedzki Widok na most drogowy Toruń Toruń Toruń Toruń Ratusz Toruń Ratusz Toruń  w Planetarium Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń Toruń

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Toruniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Toruń na blogu

Zdjęcie Toruń Mikołaja Kopernika
Toruń Mikołaja Kopernika
Na dziś polecamy przepiękny Toruń nad Wisłą ze wspaniałym Rynkiem, okazałym Ratuszem i cudnymi kamienicami. Na ulicy Kopernika mieści się zaś dom słynnego astronoma, który tu przyszedł na świat. Dziś mieści się w nim Muzeum. Toruń to miasto gotyckich budowli, katedra, kościół Św. Jakuba czy ruiny zamku pokrzyżackiego - wszystkie te budowle przypominają nam o długiej historii ośrodka i wprawiają …
Wokół turystyki · 2014-05-30 09:17:10

Wasze opinie

Jacek Nowicjusz 2 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-10-06 na
Moim skromnym zdaniem bardzo piękne miasto z dużą ilością atrakcji ale najbardziej urzekło mnie zwiedzanie ruin zamku. Gorąco polecam.
krzysztofxp Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-05-04 na
miasto z piękną starówką domem Kopernika i mnóstwem innych atrakcji
Magdalena Kurek Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-11-23 na

Dwa razy niestety: 1) trafiliśmy tam nocą 2)  w trakcie imprezy masowej. Niemniej miasto urokliwe. Mąż zakochał się w zabytkach Starowki. Wybieramy się znowu tym razem za dnia :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021