krzywa wieża, Krzysztof Dorota

Krzywa Wieża w Toruniu

(4.3 głosów: 109)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Krzywa Wieża to bardzo charakterystyczny element toruńskiej Starówki. Jest to gotycka baszta miejska, powstała w czasach średniowiecza. A dziś swą nazwę zawdzięcza temu, że jest w znaczący sposób odchylona od pionu i już na pierwszy rzut oka jest ono bardzo widoczne. Odchylenie to wynosi 1,4 m.

Wieża wybudowana została w XIV stuleciu jako 15-metrowa baszta strażnicza, wtopiona w system murów obronnych miasta. Już w średniowieczu pod wpływem ciężaru budowli osunęło się piaszczyste podłoże, powodując stopniowe pochylanie się budowli.

Toruń, kasia ejsmont
Toruń, kasia ejsmont


W XVIII stuleciu wieża przestała pełnić funkcje obronne, a przeznaczono ją na karcer dla kobiet. W XIX wieku basztę przebudowano na kuźnię i mieszkanie, a jeszcze później całkowicie przeznaczono ją na mieszkania. Wówczas gotycki dach czterospadowy został zastąpiony nowym, pulpitowym.

Obecnie w Krzywej Wieży w Toruniu mieści się kawiarnia Krzywa Caffe oraz kiosk z pamiątkami. Podobna krzywa wieża znajduje się w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku, tylko tam odchyleniu o prawie 2 m uległa dzwonnica stojąca przy kościele Św. Anny.

Krzywa Wieża w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża
ul. Pod Krzywą Wieżą, Toruń

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Toruń, kasia ejsmont
Toruń Kujawy
Normalna
gotyckie mury miejskie wieże
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023