Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
53°0'30" N, 18°36'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Krzywa Wieża to bardzo charakterystyczny element toruńskiej Starówki. Jest to gotycka baszta miejska, powstała w czasach średniowiecza. A dziś swą nazwę zawdzięcza temu, że jest w znaczący sposób odchylona od pionu i już na pierwszy rzut oka jest ono bardzo widoczne. Odchylenie to wynosi 1,4 m.Wieża wybudowana została w XIV stuleciu jako 15-metrowa baszta strażnicza, wtopiona w system murów obronnych miasta. Już w średniowieczu pod wpływem ciężaru budowli osunęło się piaszczyste podłoże, powodując stopniowe pochylanie się budowli.

Toruń
Toruń


W XVIII stuleciu wieża przestała pełnić funkcje obronne, a przeznaczono ją na karcer dla kobiet. W XIX wieku basztę przebudowano na kuźnię i mieszkanie, a jeszcze później całkowicie przeznaczono ją na mieszkania. Wówczas gotycki dach czterospadowy został zastąpiony nowym, pulpitowym.

Obecnie w Krzywej Wieży w Toruniu mieści się kawiarnia Krzywa Caffe oraz kiosk z pamiątkami. Podobna krzywa wieża znajduje się w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku, tylko tam odchyleniu o prawie 2 m uległa dzwonnica stojąca przy kościele Św. Anny.

Krzywa Wieża w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża
ul. Pod Krzywą Wieżą, ToruńToruń

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020