krzywa wieża, Krzysztof Dorota

Krzywa Wieża w Toruniu

(4.3 głosów: 103)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Krzywa Wieża to bardzo charakterystyczny element toruńskiej Starówki. Jest to gotycka baszta miejska, powstała w czasach średniowiecza. A dziś swą nazwę zawdzięcza temu, że jest w znaczący sposób odchylona od pionu i już na pierwszy rzut oka jest ono bardzo widoczne. Odchylenie to wynosi 1,4 m.Wieża wybudowana została w XIV stuleciu jako 15-metrowa baszta strażnicza, wtopiona w system murów obronnych miasta. Już w średniowieczu pod wpływem ciężaru budowli osunęło się piaszczyste podłoże, powodując stopniowe pochylanie się budowli.

Toruń, kasia ejsmont
Toruń, kasia ejsmont

W XVIII stuleciu wieża przestała pełnić funkcje obronne, a przeznaczono ją na karcer dla kobiet. W XIX wieku basztę przebudowano na kuźnię i mieszkanie, a jeszcze później całkowicie przeznaczono ją na mieszkania. Wówczas gotycki dach czterospadowy został zastąpiony nowym, pulpitowym.Obecnie w Krzywej Wieży w Toruniu mieści się kawiarnia Krzywa Caffe oraz kiosk z pamiątkami. Podobna krzywa wieża znajduje się w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku, tylko tam odchyleniu o prawie 2 m uległa dzwonnica stojąca przy kościele Św. Anny.

Krzywa Wieża w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża
ul. Pod Krzywą Wieżą, ToruńToruń, kasia ejsmont

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°0'30N, 18°36'8E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021