Jedną z największych atrakcji Torunia jest Planetarium im. Władysława Dziewulskiego - najlepiej wyposażony technicznie obiekt tego typu w Polsce. Charakterystyczna kopuła i rotundowy kształt budowli sprawiają, że jest ona łatwo rozpoznawalna na Starówce i bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.
Planetarium w Toruniu działa od 1994 roku, a jego główną działalnością jest prezentacja ciekawych seansów popularno-astronomicznych, obejmujących szeroki zakres wiedzy astronomicznej.
Najstarsze, a zarazem najważniejsze urządzenie zajmujące centralne miejsce na sali to projektor gwiazd Zeiss RFP. Choć dziś ma już ponad 30 lat wciąż daje jeden z najpiękniejszych obrazów nocnego nieba. Służy on do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi.
Na sztucznym niebie czyli kopule o średnicy 15 m, przedstawiane są: układ wszystkich 6000 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia czyli wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym i co najważniejsze o wiele szybciej niż w rzeczywistości.
Seanse nie są jedyną formą popularyzacji astronomii. W roku 2005 placówka otwarła interaktywną salę Orbitarium, a wśród zaproszonych gości znalazł się pierwszy polski kosmonauta - Mirosław Hermaszewski. W sali można sterować urządzeniami sondy kosmicznej Cassini, tylko o połowę mniejszej od oryginalnej, która nieustannie pracuje na orbicie Saturna. Dodatkowo do dyspozycji odwiedzających jest zestaw urządzeń ilustrujących najbardziej powszechne zjawiska występujące we Wszechświecie.
Planetarium
ul. Franciszkańska 15/21, Stare Miasto, Toruń
www.planetarium.torun.pl
Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.