Zamek Dybowski w Toruniu

Zamek Dybowski w Toruniu

(4.4 głosów: 51)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek Dybowski w Toruniu został wzniesiony na lewym brzegu Wisły przez Władysława Jagiełłę w XV wieku, jako siedziba polskich starostów i strategiczny punkt militarny kontrolujący ruch na Wiśle i granicę polsko-krzyżacką.

W latach 1998-2000 na zlecenie miasta na Zamku Dybowskim przeprowadzono kompleksowe prace archologiczne, które pozwoliły poznać kolejne fazy budowy i przebudowy zamku. Wiadomo, że nad zachowanymi murami warownia miała kolejną, trzecią kondygnację, co potwierdzają ryciny z XVII wieku. Na każdym z trzech pięter znajdowały się trzy obszerne sale.Zamek w Toruniu był nie tylko okazały, ale i komfortowo wyposażony. W wykopaliskach odnaleziono fragmenty średniowiecznych szklanych pucharów, gotyckie kafle piecowe oraz wczesnorenesansowe kafle glazurowane z przełomu XVI i XVII wieku. Wydobyto tu również ceramikę pochodzącą z zastawy stołowej.

Zamek dzisiaj

Jeszcze do początków XX wieku zamek był częściowo użytkowany, dziś pozostaje w ruinie, choć bardzo malowniczej, stanowiąc atrakcyjny punkt turystyczny na szlaku rowerowym i pieszym. Co roku we wrześniu na Zamku odbywa się festyn archeologiczny.

Zamek Dybowski
Kępa Bazarowa, Toruń

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 14:00–18:00
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 14:00–18:00
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: 14:00–18:00
  • sobota: 14:00–18:00
  • niedziela: 14:00–18:00

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Toruń
Ważna
turnieje rycerskie udostępnione wiek XV zamki ruiny
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023