Zamek Dybowski w Toruniu

Zamek Dybowski w Toruniu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek Dybowski w Toruniu został wzniesiony na lewym brzegu Wisły przez Władysława Jagiełłę w XV wieku, jako siedziba polskich starostów i strategiczny punkt militarny kontrolujący ruch na Wiśle i granicę polsko-krzyżacką.

W latach 1998-2000 na zlecenie miasta na Zamku Dybowskim przeprowadzono kompleksowe prace archologiczne, które pozwoliły poznać kolejne fazy budowy i przebudowy zamku. Wiadomo, że nad zachowanymi murami warownia miała kolejną, trzecią kondygnację, co potwierdzają ryciny z XVII wieku. Na każdym z trzech pięter znajdowały się trzy obszerne sale.Zamek w Toruniu był nie tylko okazały, ale i komfortowo wyposażony. W wykopaliskach odnaleziono fragmenty średniowiecznych szklanych pucharów, gotyckie kafle piecowe oraz wczesnorenesansowe kafle glazurowane z przełomu XVI i XVII wieku. Wydobyto tu również ceramikę pochodzącą z zastawy stołowej.

Zamek dzisiaj

Jeszcze do początków XX wieku zamek był częściowo użytkowany, dziś pozostaje w ruinie, choć bardzo malowniczej, stanowiąc atrakcyjny punkt turystyczny na szlaku rowerowym i pieszym. Co roku we wrześniu na Zamku odbywa się festyn archeologiczny.

Zamek Dybowski
Kępa Bazarowa, Toruń

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 14:00–18:00
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 14:00–18:00
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: 14:00–18:00
  • sobota: 14:00–18:00
  • niedziela: 14:00–18:00

Noclegi w Toruniu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 51)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024