Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
53°0'4" N, 18°35'60" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 14:00–18:00
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 14:00–18:00
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: 14:00–18:00
  • sobota: 14:00–18:00
  • niedziela: 14:00–18:00

Zamek Dybowski w Toruniu został wzniesiony na lewym brzegu Wisły przez Władysława Jagiełłę w XV wieku, jako siedziba polskich starostów i strategiczny punkt militarny kontrolujący ruch na Wiśle i granicę polsko-krzyżacką.W latach 1998-2000 na zlecenie miasta na Zamku Dybowskim przeprowadzono kompleksowe prace archologiczne, które pozwoliły poznać kolejne fazy budowy i przebudowy zamku. Wiadomo, że nad zachowanymi murami warownia miała kolejną, trzecią kondygnację, co potwierdzają ryciny z XVII wieku. Na każdym z trzech pięter znajdowały się trzy obszerne sale.

Zamek w Toruniu był nie tylko okazały, ale i komfortowo wyposażony. W wykopaliskach odnaleziono fragmenty średniowiecznych szklanych pucharów, gotyckie kafle piecowe oraz wczesnorenesansowe kafle glazurowane z przełomu XVI i XVII wieku. Wydobyto tu również ceramikę pochodzącą z zastawy stołowej.

Zamek dzisiaj

Jeszcze do początków XX wieku zamek był częściowo użytkowany, dziś pozostaje w ruinie, choć bardzo malowniczej, stanowiąc atrakcyjny punkt turystyczny na szlaku rowerowym i pieszym. Co roku we wrześniu na Zamku odbywa się festyn archeologiczny.Zamek Dybowski
Kępa Bazarowa, Toruń

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020