Modernistyczny budynek Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach to jeden z symboli miasta. Powstał on w latach 1906-07 według projektu architekta Carla Moritza, a przebudowany został w latach 70-tych XX wieku.
Teatr Śląski jest największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku. Przez pierwszych 15 lat funkcjonował tu teatr niemiecki, ale po powrocie Śląska do macierzy, w 1922 roku w budynku tym rozpoczął działalność Teatr Polski w Katowicach.
Na katowickiej Dużej Scenie do dzisiaj odgrywane są wybitne pozycje klasyki polskiej, od "Dziadów" Adama Mickiewicza po dramaty Stanisława Wyspiańskiego, którego imię Teatr Polski otrzymał w 1936 roku. Pokazywane są też dzieła klasyki światowej. Natomiast na powstałej w 1981 roku Scenie Kameralnej najczęściej wystawia się współczesne dramaty polskie i obce. Obecnie sztuki wystawiane są też na Scenie w Malarni, utworzonej w 1992 roku w dawnej loży masońskiej.
Budowla stoi przy katowickim Rynku, który obecnie jest po gruntownej przebudowie. Otoczenie Teatru znacząco zyskało na urodzie, powstała tu fontanna, ławeczki oraz zieleń.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego
Rynek 7, Katowice
tel. 32/ 258-72-51, 258-72-52
www1.teatrslaski.art.pl
Katowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.