Stolik Burmistrza Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.8

Stolik Burmistrza Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim stanął w 2009 roku na Rynku, przed samym Ratuszem. Jak wiele popularnych ostatnio pomników-ławeczek, zachęca do zatrzymania się tutaj choć na chwilę, gdzie można usiąść, odpocząć i być może pomysleć o postaci, której ten pomnik właśnie poświęcono.

A stolik poświęcono Stefanowi Rowińskiemu - burmistrzowi Ostrowa Wielkopolskiego w latach 1919-1920. Był humanistą, księgarzem, politykiem, działaczem społecznym i wielkim patriotą. Powstanie Fabryki Wagon w Ostrowie to w dużej mierze jego zasługa. Stawiając ten stolik, społeczeństwo Ostrowa oddało hołd wielkiemu mieszkańcowi ich miasta.

Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski

Autorką stolika Rowińskiego w Ostrowie jest lokalna rzeźbiarka - Agnieszka Skórka - Lisiak. Postać burmimstrza jest wykonana z brązowego odlewu, a wykonała go firma Brąz Art z Pleszewa, która wykonała również pomnik Jana Pawła II w Kaliszu. Stolik i postać są naturalnych rozmiarów.

Honorowego odsłonięcia pomnika dokonali w dniu 8 listopada 2009 roku m.in. Marian Sobczak - zięć Stefana Rowińskiego oraz wnuk Stefana Rowińskiego - Krzysztof Rowiński.

Stolik Stefana Rowińskiego
Rynek, Ostrów Wielkopolski

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Ostrowie Wielkopolskim

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(3.8 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.8 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Eliza Madej
Eliza Madej
To miejsce jest bardzo zaludnione a że jest koło ratusza w którym jest jeszcze muzeum to masakra.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024