Ostrów Wielkopolski, Anna Piernikarczyk

Stolik Burmistrza Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim stanął w 2009 roku na Rynku, przed samym Ratuszem. Jak wiele popularnych ostatnio pomników-ławeczek, zachęca do zatrzymania się tutaj choć na chwilę, gdzie można usiąść, odpocząć i być może pomysleć o postaci, której ten pomnik właśnie poświęcono.A stolik poświęcono Stefanowi Rowińskiemu - burmistrzowi Ostrowa Wielkopolskiego w latach 1919-1920. Był humanistą, księgarzem, politykiem, działaczem społecznym i wielkim patriotą. Powstanie Fabryki Wagon w Ostrowie to w dużej mierze jego zasługa. Stawiając ten stolik, społeczeństwo Ostrowa oddało hołd wielkiemu mieszkańcowi ich miasta.

Ostrów Wielkopolski

Autorką stolika Rowińskiego w Ostrowie jest lokalna rzeźbiarka - Agnieszka Skórka - Lisiak. Postać burmimstrza jest wykonana z brązowego odlewu, a wykonała go firma Brąz Art z Pleszewa, która wykonała również pomnik Jana Pawła II w Kaliszu. Stolik i postać są naturalnych rozmiarów.

Honorowego odsłonięcia pomnika dokonali w dniu 8 listopada 2009 roku m.in. Marian Sobczak - zięć Stefana Rowińskiego oraz wnuk Stefana Rowińskiego - Krzysztof Rowiński.

Stolik Stefana Rowińskiego
Rynek, Ostrów Wielkopolski

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

51°38'58" N, 17°49'0" E
Wielkopolskie
2015-12-08
2020-02-03 02:02

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą