Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim

(4.1 głosów: 58)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Turystyczne Schronisko na Czantorii to tzw. Chata na Czantorii, a dokładniej "Horska chata Čantoryja". Znajduje się na wysokości 931 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim, na zboczu najwyższego wzniesienia pasma grzbietu Czantorii – Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.). Jest to czeskie schronisko wybudowane przez Beskidenverein w latach 1903-04 jako odpowiedź Niemców na wybudowanie pierwszego polskiego schroniska w Beskidach. 

Obecnie schronisko znajduje się na granicy polsko-czeskiej i jest licznie odwiedzane zarówno przez Polaków jak i Czechów (do niedawna, kiedy istniały granice państw komunistycznych, której strzegli uzbrojeni żołnierze straży granicznej, ze schroniska mogli korzystać tylko turyści z Czech). Schronisko w swej historii kilkakrotnie zmieniało gospodarza, a nawet państwo, w obrębie którego się znajdowało. Raz to była Polska, innym razem Czechosłowacja, a obecnie Czechy. W czasie II wojny światowej w schronisku znajdowała się lecznica dla najbardziej zasłużonych żołnierzy Wermachtu. Schronisko prowadzi bazę noclegową.

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski
Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski

Szlaki do Schroniska "Chata na Czantorii"

  • szlak niebieski z Ustroń Zdrój PKP, 2 h 30 minut
  • szlak czerwony z Ustroń Polana PKP, przez Wielką Czantorię, następnie szlakiem czarnym, 2 h 15 minut
  • szlak zielony z Goleszowa PKP, 3 h 50 minut
  • szlak czerwony z czeskiej miejscowości Nydek na Przełęcz pod Czantorią, następnie szlakiem niebieskim, 1 h 45 minut
  • szlak czarny z Wisły Jawornik na Przełęcz Beskidek, następnie szlakiem czerwonym w kierunku Wielkiej Czantorii i szlakiem zielonym, 2 h 10 minut
  • szlak czerwony ze Schroniska na Soszowie na Wielką Czantorię, następnie szlakiem zielonym, 2 h 15 minut

Beskid Śląski noclegi

Beskid Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Beskid Śląski
Normalna
szczyty schroniska schroniska górskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

hary
Byliśmy tam kilka razy, rzeczywiście bardzo niemiła obsługa, szczególnie starszy Pan, chyba właściciel, wszędzie wywieszone zakazy i podejrzane spojrzenia. Ostatnio 8.09.23 kupiliśmy oprócz Piwa zupę czosnkową, specjalność w Czechach, no ale nie tu, była chyba na samej chemii, bo przez kilka godzin mieliśmy problemy żołądkowe. Więcej już tam nic nie kupię, nie polecam.
Anka
Nie polecam, Czeszka obsługująca bardzo niemiła, chamstwo jeszcze raz chamstwo.Nie te czasy żeby tak odnosić się do potencjalnego klienta.No i oczywiście skorzystać z toalety nie można przed zamówieniem, nawet jeżeli zamierza się je za chwilkę złożyć.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023