Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim

(4.2 głosów: 54)

Turystyczne Schronisko na Czantorii (Chata na Czantorii - "Horska chata Čantoryja"😉 znajduje się na wysokości 931 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim, na zboczu najwyższego wzniesienia pasma grzbietu Czantorii – Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.).Jest to czeskie schronisko wybudowane przez Beskidenverein w latach 1903-04 jako odpowiedź Niemców na wybudowanie pierwszego polskiego schroniska w Beskidach. Obecnie schronisko znajduje się na granicy polsko-czeskiej i jest licznie odwiedzane zarówno przez Polaków jak i Czechów (do niedawna, kiedy istniały granice państw komunistycznych, której strzegli uzbrojeni żołnierze straży granicznej, ze schroniska mogli korzystać tylko turyści z Czech).

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski
Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski

Schronisko w swej historii kilkakrotnie zmieniało gospodarza, a nawet państwo, w obrębie którego się znajdowało, raz to była Polska, innym razem Czechosłowacja, a obecnie Czechy. W czasie II wojny światowej w schronisku znajdowała się lecznica dla najbardziej zasłużonych żołnierzy Wermachtu. Schronisko kiedyś prowadziło bazę noclegową (54 miejsc noclegowych), ale ze względu na zaostrzone przepisy sanitarne w latach 90-tych XX wieku zlikwidowano noclegi, dziś trwają prace, aby znów turyści mogli tu nocować.Dojście do Schroniska "Chata na Czantorii"

- Ustroń Zdrój PKP, szlakiem niebieskim, 2 h 30 min

- Ustroń Polana PKP, szlakiem czerwonym na Wielką Czantorię, następnie szlakiem czarnym, 2 h 15 min- Goleszów PKP, szlakiem czarnym, 3 h 50 min

- Nydek (Czechy), szlakiem czerwonym na Przełęcz pod Czantorią, następnie szlakiem niebieskim, 1 h 45 min

- Wisła Jawornik, szlakiem czarnym na Przełęcz Beskidek, następnie szlakiem czerwonym w kierunku Wielkiej Czantorii i szlakiem czarnym, 2 h 10 min

- Schronisko na Soszowie, szlakiem czerwonym na Wielką Czantorię, następnie szlakiem czarnym, 2 h 15 min

Beskid Śląski noclegi

Beskid Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°40'45N, 18°47'44E
15 luty 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację