Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim

Turystyczne Schronisko na Czantorii (Chata na Czantorii - "Horska chata Čantoryja"😉 znajduje się na wysokości 931 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim, na zboczu najwyższego wzniesienia pasma grzbietu Czantorii – Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.).Jest to czeskie schronisko wybudowane przez Beskidenverein w latach 1903-04 jako odpowiedź Niemców na wybudowanie pierwszego polskiego schroniska w Beskidach. Obecnie schronisko znajduje się na granicy polsko-czeskiej i jest licznie odwiedzane zarówno przez Polaków jak i Czechów (do niedawna, kiedy istniały granice państw komunistycznych, której strzegli uzbrojeni żołnierze straży granicznej, ze schroniska mogli korzystać tylko turyści z Czech).

Schronisko w swej historii kilkakrotnie zmieniało gospodarza, a nawet państwo, w obrębie którego się znajdowało, raz to była Polska, innym razem Czechosłowacja, a obecnie Czechy. W czasie II wojny światowej w schronisku znajdowała się lecznica dla najbardziej zasłużonych żołnierzy Wermachtu. Schronisko kiedyś prowadziło bazę noclegową (54 miejsc noclegowych), ale ze względu na zaostrzone przepisy sanitarne w latach 90-tych XX wieku zlikwidowano noclegi, dziś trwają prace, aby znów turyści mogli tu nocować.

Dojście do Schroniska "Chata na Czantorii"

- Ustroń Zdrój PKP, szlakiem niebieskim, 2 h 30 min

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim
Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim


- Ustroń Polana PKP, szlakiem czerwonym na Wielką Czantorię, następnie szlakiem czarnym, 2 h 15 min

- Goleszów PKP, szlakiem czarnym, 3 h 50 min- Nydek (Czechy), szlakiem czerwonym na Przełęcz pod Czantorią, następnie szlakiem niebieskim, 1 h 45 min

- Wisła Jawornik, szlakiem czarnym na Przełęcz Beskidek, następnie szlakiem czerwonym w kierunku Wielkiej Czantorii i szlakiem czarnym, 2 h 10 min

- Schronisko na Soszowie, szlakiem czerwonym na Wielką Czantorię, następnie szlakiem czarnym, 2 h 15 min

Beskid Śląski noclegi

Beskid Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020