Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim

(4.2 głosów: 54)

Turystyczne Schronisko na Czantorii (Chata na Czantorii - "Horska chata Čantoryja"😉 znajduje się na wysokości 931 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim, na zboczu najwyższego wzniesienia pasma grzbietu Czantorii – Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.).Jest to czeskie schronisko wybudowane przez Beskidenverein w latach 1903-04 jako odpowiedź Niemców na wybudowanie pierwszego polskiego schroniska w Beskidach. Obecnie schronisko znajduje się na granicy polsko-czeskiej i jest licznie odwiedzane zarówno przez Polaków jak i Czechów (do niedawna, kiedy istniały granice państw komunistycznych, której strzegli uzbrojeni żołnierze straży granicznej, ze schroniska mogli korzystać tylko turyści z Czech).

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Schronisko w swej historii kilkakrotnie zmieniało gospodarza, a nawet państwo, w obrębie którego się znajdowało, raz to była Polska, innym razem Czechosłowacja, a obecnie Czechy. W czasie II wojny światowej w schronisku znajdowała się lecznica dla najbardziej zasłużonych żołnierzy Wermachtu. Schronisko kiedyś prowadziło bazę noclegową (54 miejsc noclegowych), ale ze względu na zaostrzone przepisy sanitarne w latach 90-tych XX wieku zlikwidowano noclegi, dziś trwają prace, aby znów turyści mogli tu nocować.Dojście do Schroniska "Chata na Czantorii"

- Ustroń Zdrój PKP, szlakiem niebieskim, 2 h 30 min

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski
Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski

- Ustroń Polana PKP, szlakiem czerwonym na Wielką Czantorię, następnie szlakiem czarnym, 2 h 15 min- Goleszów PKP, szlakiem czarnym, 3 h 50 min

- Nydek (Czechy), szlakiem czerwonym na Przełęcz pod Czantorią, następnie szlakiem niebieskim, 1 h 45 min

- Wisła Jawornik, szlakiem czarnym na Przełęcz Beskidek, następnie szlakiem czerwonym w kierunku Wielkiej Czantorii i szlakiem czarnym, 2 h 10 min

- Schronisko na Soszowie, szlakiem czerwonym na Wielką Czantorię, następnie szlakiem czarnym, 2 h 15 min

Beskid Śląski noclegi

Beskid Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°40'45N, 18°47'44E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021