Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim

(4.2 głosów: 56)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Turystyczne Schronisko na Czantorii to tzw. Chata na Czantorii, a dokładniej "Horska chata Čantoryja". Znajduje się na wysokości 931 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim, na zboczu najwyższego wzniesienia pasma grzbietu Czantorii – Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.). Jest to czeskie schronisko wybudowane przez Beskidenverein w latach 1903-04 jako odpowiedź Niemców na wybudowanie pierwszego polskiego schroniska w Beskidach. 

Obecnie schronisko znajduje się na granicy polsko-czeskiej i jest licznie odwiedzane zarówno przez Polaków jak i Czechów (do niedawna, kiedy istniały granice państw komunistycznych, której strzegli uzbrojeni żołnierze straży granicznej, ze schroniska mogli korzystać tylko turyści z Czech). Schronisko w swej historii kilkakrotnie zmieniało gospodarza, a nawet państwo, w obrębie którego się znajdowało. Raz to była Polska, innym razem Czechosłowacja, a obecnie Czechy. W czasie II wojny światowej w schronisku znajdowała się lecznica dla najbardziej zasłużonych żołnierzy Wermachtu. Schronisko prowadzi bazę noclegową.

Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski
Schronisko Na Czantorii w Beskidzie Śląskim, Roman Świątkowski

Szlaki do Schroniska "Chata na Czantorii"

  • szlak niebieski z Ustroń Zdrój PKP, 2 h 30 minut
  • szlak czerwony z Ustroń Polana PKP, przez Wielką Czantorię, następnie szlakiem czarnym, 2 h 15 minut
  • szlak zielony z Goleszowa PKP, 3 h 50 minut
  • szlak czerwony z czeskiej miejscowości Nydek na Przełęcz pod Czantorią, następnie szlakiem niebieskim, 1 h 45 minut
  • szlak czarny z Wisły Jawornik na Przełęcz Beskidek, następnie szlakiem czerwonym w kierunku Wielkiej Czantorii i szlakiem zielonym, 2 h 10 minut
  • szlak czerwony ze Schroniska na Soszowie na Wielką Czantorię, następnie szlakiem zielonym, 2 h 15 minut

Beskid Śląski noclegi

Beskid Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Beskid Śląski
Normalna
szczyty schroniska schroniska górskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anka
Nie polecam, Czeszka obsługująca bardzo niemiła, chamstwo jeszcze raz chamstwo.Nie te czasy żeby tak odnosić się do potencjalnego klienta.No i oczywiście skorzystać z toalety nie można przed zamówieniem, nawet jeżeli zamierza się je za chwilkę złożyć.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023