Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, Anna Piernikarczyk

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach to największy monument w Polsce, upamiętniający trzy powstania zbrojne Polaków przeciwko władzom niemieckim Górnego Śląska. Ten popularny pomnik w kształcie 3 orlich skrzydeł, symbolizujących 3 powstania śląskie, jest jednym z symboli Katowic, stojącym naprzeciw Spodka.Pomnik odsłonięto 1 września 1967 roku, a autorami projektu byli rzeźbiarz Gustaw Zemła i architekt Wojciech Zabłocki. Całą konstrukcję odlano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Symbole Katowic

Dziś okolice pomnika wygądają bardzo efektownie i nowocześnie, po modernizacji ronda katowickiego, wśród katowickich wieżowców.

Pomnik Powstańców
Rondo, skrzyżowanie ul. Korfantego i Roździeńskiego, Katowice

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°15'49" N, 19°1'27" E
Śląskie
2015-05-11
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-30 na

wymowny pomnik ludzi  walczacych o wolnosc od zaborcy niemieckiego   , przy ul bohatera  Sląska i Wielkopolski KORFANTEG O

Karol Barsolis

Turysta Kulturowy