Pałac w Szałszy

Zdjęcia (4)

Tuż za drewnianym kościołem w Szałszy widać kamienny mur i zdobioną, kutą bramę, a za nią w oddali kryje się charakterystyczny czerwony pałac w otoczeniu zieleni i stawów. Piękna to budowla, w czerownej barwie, kontrastującej z białymi wieżyczkami.Historia pałacu

Pierwsza budowla została wybudowana tu w 1781 roku w stylu późnego baroku przez Annę von Winter. Była to jednopiętrowa budowla z fasadą zdobioną przez trzyosiowy ryzalit z mansardowym dachem.

W ciągu następnych lat pałac w Szałszy kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ale ostatecznie w 1832 roku stał się siedzibą rodziny von Groeling. W 1877 roku przebudowali oni gruntownie pałac w stylu późnego gotyku angielskiego, w tzw. stylu Tudorów.Budowla nigdy nie została otynkowana, zyskując w ten sposób charakterystyczny czerwony kolor wypalonej cegły, pięknie komponujący się z otaczającą przyrodą. Groelingowie mieszkali w pałacu do 1945 roku, po wojnie odeszli, a ich pałac, ukryty w niewielkim parku z pomnikami przyrody pozostał do dnia dzisiejszego.

Pałac dzisiaj

Dziś pałac w Szałszy pozostaje w rękach prywatnych, jest otoczony murem i ogrodzeniem, 
niedostępny dla turystów, ale zza ogrodzenia można go podziwiać, gdyż jest utrzymany w bardzo dobrym stanie. Warto tu przyjechać, otoczenie pałacu jest niezwykle malownicze i zaciszne, a w pobliżu znajduje się klub jeździecki, dzięki czemu można pozwiedzać ten piekny zakątek w siodle.

Pałac
ul. Ziemięcicka, Szałsza

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: