Pałac w Szałszy

Pałac w Szałszy

(4.3 głosów: 10)

Tuż za drewnianym kościołem w Szałszy widać kamienny mur i zdobioną, kutą bramę, a za nią w oddali kryje się charakterystyczny czerwony pałac w otoczeniu zieleni i stawów. Piękna to budowla, w czerownej barwie, kontrastującej z białymi wieżyczkami.Historia pałacu

Pierwsza budowla została wybudowana tu w 1781 roku w stylu późnego baroku przez Annę von Winter. Była to jednopiętrowa budowla z fasadą zdobioną przez trzyosiowy ryzalit z mansardowym dachem.

Szałsza
Szałsza

W ciągu następnych lat pałac w Szałszy kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ale ostatecznie w 1832 roku stał się siedzibą rodziny von Groeling. W 1877 roku przebudowali oni gruntownie pałac w stylu późnego gotyku angielskiego, w tzw. stylu Tudorów.Budowla nigdy nie została otynkowana, zyskując w ten sposób charakterystyczny czerwony kolor wypalonej cegły, pięknie komponujący się z otaczającą przyrodą. Groelingowie mieszkali w pałacu do 1945 roku, po wojnie odeszli, a ich pałac, ukryty w niewielkim parku z pomnikami przyrody pozostał do dnia dzisiejszego.

Pałac w Szałszy
Pałac w Szałszy

Pałac dzisiaj

Dziś pałac w Szałszy pozostaje w rękach prywatnych, jest otoczony murem i ogrodzeniem, 
niedostępny dla turystów, ale zza ogrodzenia można go podziwiać, gdyż jest utrzymany w bardzo dobrym stanie. Warto tu przyjechać, otoczenie pałacu jest niezwykle malownicze i zaciszne, a w pobliżu znajduje się klub jeździecki, dzięki czemu można pozwiedzać ten piekny zakątek w siodle.Pałac
ul. Ziemięcicka, Szałsza

Szałsza noclegi

Szałsza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Szałsza Górny Śląsk
Pałace i dworki
Normalna
pałace
50°20'26N, 18°42'47E
15 maj 2015
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację