Pałac w Szałszy

Pałac w Szałszy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Tuż za drewnianym kościołem w Szałszy widać kamienny mur i zdobioną, kutą bramę, a za nią w oddali kryje się charakterystyczny czerwony pałac w otoczeniu zieleni i stawów. Piękna to budowla, w czerownej barwie, kontrastującej z białymi wieżyczkami.

Historia pałacu

Pierwsza budowla została wybudowana tu w 1781 roku w stylu późnego baroku przez Annę von Winter. Była to jednopiętrowa budowla z fasadą zdobioną przez trzyosiowy ryzalit z mansardowym dachem.

W ciągu następnych lat pałac w Szałszy kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ale ostatecznie w 1832 roku stał się siedzibą rodziny von Groeling. W 1877 roku przebudowali oni gruntownie pałac w stylu późnego gotyku angielskiego, w tzw. stylu Tudorów.

Budowla nigdy nie została otynkowana, zyskując w ten sposób charakterystyczny czerwony kolor wypalonej cegły, pięknie komponujący się z otaczającą przyrodą. Groelingowie mieszkali w pałacu do 1945 roku, po wojnie odeszli, a ich pałac, ukryty w niewielkim parku z pomnikami przyrody pozostał do dnia dzisiejszego.

Szałsza
Szałsza

Pałac dzisiaj

Dziś pałac w Szałszy pozostaje w rękach prywatnych, jest otoczony murem i ogrodzeniem, 
niedostępny dla turystów, ale zza ogrodzenia można go podziwiać, gdyż jest utrzymany w bardzo dobrym stanie. Warto tu przyjechać, otoczenie pałacu jest niezwykle malownicze i zaciszne, a w pobliżu znajduje się klub jeździecki, dzięki czemu można pozwiedzać ten piekny zakątek w siodle.

Pałac
ul. Ziemięcicka, Szałsza

Pałac w Szałszy
Pałac w Szałszy

Noclegi w Szałszy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.3 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024