Pałac w Szałszy

Pałac w Szałszy

(4.3 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Tuż za drewnianym kościołem w Szałszy widać kamienny mur i zdobioną, kutą bramę, a za nią w oddali kryje się charakterystyczny czerwony pałac w otoczeniu zieleni i stawów. Piękna to budowla, w czerownej barwie, kontrastującej z białymi wieżyczkami.Historia pałacu

Pierwsza budowla została wybudowana tu w 1781 roku w stylu późnego baroku przez Annę von Winter. Była to jednopiętrowa budowla z fasadą zdobioną przez trzyosiowy ryzalit z mansardowym dachem.

W ciągu następnych lat pałac w Szałszy kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ale ostatecznie w 1832 roku stał się siedzibą rodziny von Groeling. W 1877 roku przebudowali oni gruntownie pałac w stylu późnego gotyku angielskiego, w tzw. stylu Tudorów.Budowla nigdy nie została otynkowana, zyskując w ten sposób charakterystyczny czerwony kolor wypalonej cegły, pięknie komponujący się z otaczającą przyrodą. Groelingowie mieszkali w pałacu do 1945 roku, po wojnie odeszli, a ich pałac, ukryty w niewielkim parku z pomnikami przyrody pozostał do dnia dzisiejszego.

Szałsza
Szałsza

Pałac dzisiaj

Dziś pałac w Szałszy pozostaje w rękach prywatnych, jest otoczony murem i ogrodzeniem, 
niedostępny dla turystów, ale zza ogrodzenia można go podziwiać, gdyż jest utrzymany w bardzo dobrym stanie. Warto tu przyjechać, otoczenie pałacu jest niezwykle malownicze i zaciszne, a w pobliżu znajduje się klub jeździecki, dzięki czemu można pozwiedzać ten piekny zakątek w siodle.Pałac
ul. Ziemięcicka, Szałsza

Pałac w Szałszy
Pałac w Szałszy

Pałac w Szałszy na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Szałszy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Szałsza noclegi

Szałsza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Szałsza Górny Śląsk
Pałace i dworki
Normalna
pałace
50°20'26N, 18°42'47E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021