Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Tuż za drewnianym kościołem w Szałszy widać kamienny mur i zdobioną, kutą bramę, a za nią w oddali kryje się charakterystyczny czerwony pałac w otoczeniu zieleni i stawów. Piękna to budowla, w czerownej barwie, kontrastującej z białymi wieżyczkami.Historia pałacu

Pierwsza budowla została wybudowana tu w 1781 roku w stylu późnego baroku przez Annę von Winter. Była to jednopiętrowa budowla z fasadą zdobioną przez trzyosiowy ryzalit z mansardowym dachem.

W ciągu następnych lat pałac w Szałszy kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ale ostatecznie w 1832 roku stał się siedzibą rodziny von Groeling. W 1877 roku przebudowali oni gruntownie pałac w stylu późnego gotyku angielskiego, w tzw. stylu Tudorów.

Budowla nigdy nie została otynkowana, zyskując w ten sposób charakterystyczny czerwony kolor wypalonej cegły, pięknie komponujący się z otaczającą przyrodą. Groelingowie mieszkali w pałacu do 1945 roku, po wojnie odeszli, a ich pałac, ukryty w niewielkim parku z pomnikami przyrody pozostał do dnia dzisiejszego.

Szałsza
Szałsza


Pałac dzisiaj

Dziś pałac w Szałszy pozostaje w rękach prywatnych, jest otoczony murem i ogrodzeniem, 
niedostępny dla turystów, ale zza ogrodzenia można go podziwiać, gdyż jest utrzymany w bardzo dobrym stanie. Warto tu przyjechać, otoczenie pałacu jest niezwykle malownicze i zaciszne, a w pobliżu znajduje się klub jeździecki, dzięki czemu można pozwiedzać ten piekny zakątek w siodle.

Pałac
ul. Ziemięcicka, Szałsza

Pałac w Szałszy
Pałac w Szałszy


Szałsza noclegi

Szałsza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020