Gorzyce to niewielka miejscowość koło Turzy Śląskiej - Śląskiej Fatimy. Zobaczyć tu można, w otoczeniu parku, za bramą skromny pałac pochodzący z końca XIX wieku.Wcześniej Gorzyce wielokrotnie i bardzo często przechodziły przez ręce kolejnych właścicieli, którzy nie doglądali majątku. Dopiero hrabia Wilhelm von Arco z żoną Charlottą w 1839 roku osiedli w Gorzycach.

Po śmierci Wilhelma Gorzyce przejął jego syn - Aleksander von Arco, który w 1886 roku wraz z żoną Gertrudą wybudował obecnie stojący tu bardzo skromny zameczek. Hrabia Aleksander zmarł 20 grudnia 1892 roku, jego żona przez okres około 1 roku zarządzała majątkiem, ale później został on zlicytowany.

W 1922 roku kompleks został kupiony przez magistrat Katowic i w pałacu urządzono dom dziecka. Po II wojnie światowej w pałacu w Gorzycach utworzono dom wypoczynkowy dla dzieci, później funkcjonował tu dom starców, by znów służyć dzieciom. W latach 50. XX wieku rozkradziono oryginalne wyposażenie obiektu, do dziś zachował się tylko kominek. Obecnie majątkiem zarządza Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Pomocy Społecznej.Pałacyk otacza zabytkowy park, w którym odnaleźć można jeszcze jeden pałac - zwany myśliwskim, jednak ten pozostaje w gorszym stanie.

Pałac rodziny Arco
ul. Zamkowa, GorzyceTurza Śląska noclegi

Turza Śląska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021