Pałac w Gorzycach

Pałac w Gorzycach

(4.3 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gorzyce to niewielka miejscowość koło Turzy Śląskiej - Śląskiej Fatimy. Zobaczyć tu można, w otoczeniu parku, za bramą skromny pałac pochodzący z końca XIX wieku.

Wcześniej Gorzyce wielokrotnie i bardzo często przechodziły przez ręce kolejnych właścicieli, którzy nie doglądali majątku. Dopiero hrabia Wilhelm von Arco z żoną Charlottą w 1839 roku osiedli w Gorzycach.Po śmierci Wilhelma Gorzyce przejął jego syn - Aleksander von Arco, który w 1886 roku wraz z żoną Gertrudą wybudował obecnie stojący tu bardzo skromny zameczek. Hrabia Aleksander zmarł 20 grudnia 1892 roku, jego żona przez okres około 1 roku zarządzała majątkiem, ale później został on zlicytowany.

W 1922 roku kompleks został kupiony przez magistrat Katowic i w pałacu urządzono dom dziecka. Po II wojnie światowej w pałacu w Gorzycach utworzono dom wypoczynkowy dla dzieci, później funkcjonował tu dom starców, by znów służyć dzieciom. W latach 50. XX wieku rozkradziono oryginalne wyposażenie obiektu, do dziś zachował się tylko kominek. Obecnie majątkiem zarządza Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Pomocy Społecznej.

Pałacyk otacza zabytkowy park, w którym odnaleźć można jeszcze jeden pałac - zwany myśliwskim, jednak ten pozostaje w gorszym stanie.

Pałac rodziny Arco
ul. Zamkowa, GorzyceTurza Śląska noclegi

Turza Śląska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023