Pałac w Gorzycach

Pałac w Gorzycach

(4.3 głosów: 4)

Gorzyce to niewielka miejscowość koło Turzy Śląskiej - Śląskiej Fatimy. Zobaczyć tu można, w otoczeniu parku, za bramą skromny pałac pochodzący z końca XIX wieku.Wcześniej Gorzyce wielokrotnie i bardzo często przechodziły przez ręce kolejnych właścicieli, którzy nie doglądali majątku. Dopiero hrabia Wilhelm von Arco z żoną Charlottą w 1839 roku osiedli w Gorzycach.

Po śmierci Wilhelma Gorzyce przejął jego syn - Aleksander von Arco, który w 1886 roku wraz z żoną Gertrudą wybudował obecnie stojący tu bardzo skromny zameczek. Hrabia Aleksander zmarł 20 grudnia 1892 roku, jego żona przez okres około 1 roku zarządzała majątkiem, ale później został on zlicytowany.W 1922 roku kompleks został kupiony przez magistrat Katowic i w pałacu urządzono dom dziecka. Po II wojnie światowej w pałacu w Gorzycach utworzono dom wypoczynkowy dla dzieci, później funkcjonował tu dom starców, by znów służyć dzieciom. W latach 50. XX wieku rozkradziono oryginalne wyposażenie obiektu, do dziś zachował się tylko kominek. Obecnie majątkiem zarządza Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Pomocy Społecznej.

Pałacyk otacza zabytkowy park, w którym odnaleźć można jeszcze jeden pałac - zwany myśliwskim, jednak ten pozostaje w gorszym stanie.Pałac rodziny Arco
ul. Zamkowa, Gorzyce

Turza Śląska noclegi

Turza Śląska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Turza Śląska Górny Śląsk
Pałace i dworki
Normalna
pałace
49°57'30N, 18°22'53E
05 październik 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację