Pałac w Gorzycach

Pałac w Gorzycach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Gorzyce to niewielka miejscowość koło Turzy Śląskiej - Śląskiej Fatimy. Zobaczyć tu można, w otoczeniu parku, za bramą skromny pałac pochodzący z końca XIX wieku.

Wcześniej Gorzyce wielokrotnie i bardzo często przechodziły przez ręce kolejnych właścicieli, którzy nie doglądali majątku. Dopiero hrabia Wilhelm von Arco z żoną Charlottą w 1839 roku osiedli w Gorzycach.

Po śmierci Wilhelma Gorzyce przejął jego syn - Aleksander von Arco, który w 1886 roku wraz z żoną Gertrudą wybudował obecnie stojący tu bardzo skromny zameczek. Hrabia Aleksander zmarł 20 grudnia 1892 roku, jego żona przez okres około 1 roku zarządzała majątkiem, ale później został on zlicytowany.

W 1922 roku kompleks został kupiony przez magistrat Katowic i w pałacu urządzono dom dziecka. Po II wojnie światowej w pałacu w Gorzycach utworzono dom wypoczynkowy dla dzieci, później funkcjonował tu dom starców, by znów służyć dzieciom. W latach 50. XX wieku rozkradziono oryginalne wyposażenie obiektu, do dziś zachował się tylko kominek. Obecnie majątkiem zarządza Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Pomocy Społecznej.

Pałacyk otacza zabytkowy park, w którym odnaleźć można jeszcze jeden pałac - zwany myśliwskim, jednak ten pozostaje w gorszym stanie.

Pałac rodziny Arco
ul. Zamkowa, Gorzyce

Noclegi w Turzy Śląskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024