Muzeum w Raciborzu. Mumia Egipcjanki i gotycki piec

Aktualizacja: 2024-06-27
Racibórz Muzeum Miejskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Muzeum w Raciborzu nietypowo mieści się w murach dawnego, gotyckiego kościoła dominikanek Św. Ducha z 1327 roku oraz w zabytkowym budynku dawnego Banku Ludowego. Obie budowle są do siebie przyległe i stoją niedaleko Rynku w Raciborzu.

W Muzeum zobaczyć można ciekawe zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne oraz krypty książęce, m.in. grobowiec ostatniego Przemyślidy opawsko-raciborskiego, Walentego, który zmarł w 1521 roku. Cenny jest także gotycki piec, najstarszy w Polsce.

Racibórz Muzeum
Racibórz Muzeum

Mumia Egipcjanki

Największą jednak atrakcją Muzeum w Raciborzu jest mumia 20-letniej Egipcjanki o imieniu Dżed-Amonet-ius-anch, licząca prawie 3 tys. lat, a przywieziona do Raciborza w XIX wieku jako zaręczynowy podarunek przez barona Anzelma von Rodszylda. Nie został on jednak przyjęty i tak trafił do Muzeum. Co ciekawe, imię Egipcjanki znaczy "bogini Amonet powiedziała, ona będzie żyć". Na wystawie tej zobaczyć też można urny kanopskie z okresu XI-VII wiek przed Chrystusem.

Informacje praktyczne

Muzeum w Raciborzu
ul. Gimnazjalna 1, ul. Chopina 12, Racibórz

Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów: https://www.muzeum-raciborz.pl/

Noclegi w Raciborzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Muzeum w Raciborzu
Muzeum w Raciborzu
Muzeum w Raciborzu
(4.4 głosów: 22)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 22)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Agnieszka Adamiak
Agnieszka Adamiak

Polecam do zwiedzenia, nie każdy bedzie miał kazje wybrać się do Egiptu i zobaczyć prawdziwą mumię a w Raciborzu można to zobaczyć. A przede wszystkim wejście jak do muzeum naprawdę jest tanie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024