Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Muzeum w Gliwicach to jedno z najstarszych muzeów na Górnym Śląsku. Powstało w 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie, wówczas Oberschlesisches Museum, a od 1945 roku działa pod nazwą Muzeum w Gliwicach.

Willa Caro

Gliwickie Muzeum posiada obecnie 4 oddziały. Najstarszym jest Willa Oskara Caro, od 1934 roku. Stanowi ona do dziś główną siedzibę placówki. Willa została wybudowana w latach 1882-85. W latach 1991-2000 Muzeum przeprowdziło tu kapitalny remont, dzięki czemu ten cenny, XIX-wieczny zabytek lśni dawnym blaskiem.

Gliwice zamek
Gliwice zamek


Wśród nielicznych już na Górnym Śląsku miejskich rezydencji przemysłowców, willa Oscara Caro należy do unikatowych przykładów z eklektycznym wystrojem wnętrz. W willi znajduje się stała wystawa muzealna ukazująca XIX-wieczne wnętrza mieszkalne miejskich siedzib przemysłowców.

Zamek Piastowski

Kolejnym oddziałem jest pięknie odrestaurowany Zamek Piastowski, w którym prezentowane są zabytki archeologiczne, historyczne dokumenty, biżuteria oraz szkło artystyczne. Ponadto zobaczyć tu można niecodzienną kolekcję XIX-wiecznego uzbrojenia japońskiego.

Radiostacja w Gliwicach
Radiostacja w Gliwicach

Odlewnictwo Artystyczne

Następny oddział Muzeum w Gliwicach to Oddział Odlewnictwa Artystycznego, zorganizowany w 1991 roku w klasycystycznych zabudowaniach XIX-wiecznej Królewskiej Odlewni Żeliwa. Zobaczymy tu odlewy artystyczne z żeliwa i brązu z XIX oraz XX wieku. Wśród eksponatów podziwiać można świeczniki, talerze, patery, kałamarze, a także medale oraz rzeźby sakralne, portretowe czy nagrobkowe.

Radiostacja Gliwice

Ostatni, najmłodszy oddział gliwickiego Muzeum uruchomiono w 2005 roku. To popularna gliwicka Radiostacja, w której powstało Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. Radiostacja leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Gliwice
Willa Oskara Caro - Gliwice
Muzeum Odlewnictwa w Gliwicach


Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a - Willa Caro - główna siedziba Muzeum (32/ 231-08-54)
ul. Pod Murami 2 - Zamek Piastowski (32/ 231-44-94)
ul. Robotnicza 2 - Oddział Odlewnictwa Artystycznego (32/ 338-15-81)
ul. Tarnogórska 129 - Radiostacja (32/ 300-04-04)
tel. 32/ 231 08 54
info@muzeum.gliwice.pl
www.muzeum.gliwice.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–20:30
  • piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 11:00–17:00
  • niedziela: 11:00–17:00

Noclegi w Gliwicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 12)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024