Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°17'43" N, 18°40'2" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Muzeum w Gliwicach to jedno z najstarszych muzeów na Górnym Śląsku. Powstało w 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie, wówczas Oberschlesisches Museum, a od 1945 roku działa pod nazwą Muzeum w Gliwicach.Willa Caro

Gliwickie Muzeum posiada obecnie 4 oddziały. Najstarszym jest Willa Oskara Caro, od 1934 roku. Stanowi ona do dziś główną siedzibę placówki. Willa została wybudowana w latach 1882-85. W latach 1991-2000 Muzeum przeprowdziło tu kapitalny remont, dzięki czemu ten cenny, XIX-wieczny zabytek lśni dawnym blaskiem.

Gliwice zamek
Gliwice zamek

Wśród nielicznych już na Górnym Śląsku miejskich rezydencji przemysłowców, willa Oscara Caro należy do unikatowych przykładów z eklektycznym wystrojem wnętrz. W willi znajduje się stała wystawa muzealna ukazująca XIX-wieczne wnętrza mieszkalne miejskich siedzib przemysłowców.

Zamek Piastowski

Kolejnym oddziałem jest pięknie odrestaurowany Zamek Piastowski, w którym prezentowane są zabytki archeologiczne, historyczne dokumenty, biżuteria oraz szkło artystyczne. Ponadto zobaczyć tu można niecodzienną kolekcję XIX-wiecznego uzbrojenia japońskiego.

Radiostacja w Gliwicach
Gliwice
Willa Oskara Caro - Gliwice


Odlewnictwo Artystyczne

Następny oddział Muzeum w Gliwicach to Oddział Odlewnictwa Artystycznego, zorganizowany w 1991 roku w klasycystycznych zabudowaniach XIX-wiecznej Królewskiej Odlewni Żeliwa. Zobaczymy tu odlewy artystyczne z żeliwa i brązu z XIX oraz XX wieku. Wśród eksponatów podziwiać można świeczniki, talerze, patery, kałamarze, a także medale oraz rzeźby sakralne, portretowe czy nagrobkowe.

Radiostacja Gliwice

Ostatni, najmłodszy oddział gliwickiego Muzeum uruchomiono w 2005 roku. To popularna gliwicka Radiostacja, w której powstało Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. Radiostacja leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Muzeum Odlewnictwa w Gliwicach
Muzeum Odlewnictwa w Gliwicach


Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a - Willa Caro - główna siedziba Muzeum (32/ 231-08-54)
ul. Pod Murami 2 - Zamek Piastowski (32/ 231-44-94)
ul. Robotnicza 2 - Oddział Odlewnictwa Artystycznego (32/ 338-15-81)
ul. Tarnogórska 129 - Radiostacja (32/ 300-04-04)
tel. 32/ 231 08 54
info@muzeum.gliwice.pl
www.muzeum.gliwice.pl

Gliwice noclegi

Gliwice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020