Muzeum w Gliwicach, Anna Piernikarczyk

Muzeum w Gliwicach to jedno z najstarszych muzeów na Górnym Śląsku. Powstało w 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie, wówczas Oberschlesisches Museum, a od 1945 roku działa pod nazwą Muzeum w Gliwicach.

Willa Caro

Gliwickie Muzeum posiada obecnie 4 oddziały. Najstarszym jest Willa Oskara Caro, od 1934 roku. Stanowi ona do dziś główną siedzibę placówki. Willa została wybudowana w latach 1882-85. W latach 1991-2000 Muzeum przeprowdziło tu kapitalny remont, dzięki czemu ten cenny, XIX-wieczny zabytek lśni dawnym blaskiem.

Gliwice zamek

Wśród nielicznych już na Górnym Śląsku miejskich rezydencji przemysłowców, willa Oscara Caro należy do unikatowych przykładów z eklektycznym wystrojem wnętrz. W willi znajduje się stała wystawa muzealna ukazująca XIX-wieczne wnętrza mieszkalne miejskich siedzib przemysłowców.

Zamek Piastowski

Kolejnym oddziałem jest pięknie odrestaurowany Zamek Piastowski, w którym prezentowane są zabytki archeologiczne, historyczne dokumenty, biżuteria oraz szkło artystyczne. Ponadto zobaczyć tu można niecodzienną kolekcję XIX-wiecznego uzbrojenia japońskiego.

Odlewnictwo Artystyczne

Następny oddział Muzeum w Gliwicach to Oddział Odlewnictwa Artystycznego, zorganizowany w 1991 roku w klasycystycznych zabudowaniach XIX-wiecznej Królewskiej Odlewni Żeliwa. Zobaczymy tu odlewy artystyczne z żeliwa i brązu z XIX oraz XX wieku. Wśród eksponatów podziwiać można świeczniki, talerze, patery, kałamarze, a także medale oraz rzeźby sakralne, portretowe czy nagrobkowe.

Radiostacja Gliwice

Ostatni, najmłodszy oddział gliwickiego Muzeum uruchomiono w 2005 roku. To popularna gliwicka Radiostacja, w której powstało Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. Radiostacja leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Muzeum Odlewnictwa w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a - Willa Caro - główna siedziba Muzeum (32/ 231-08-54)
ul. Pod Murami 2 - Zamek Piastowski (32/ 231-44-94)
ul. Robotnicza 2 - Oddział Odlewnictwa Artystycznego (32/ 338-15-81)
ul. Tarnogórska 129 - Radiostacja (32/ 300-04-04)
tel. 32/ 231 08 54
info@muzeum.gliwice.pl
www.muzeum.gliwice.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: