Średniowieczne mury obronne w Ziębicach na Dolnym Śląsku wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się w tym mieście fragmenty kurtyn z gotycką basztą Bramy Paczkowskiej z XIV wieku, przebudowaną w XV stuleciu, a później restaurowaną.
Brama Paczkowska to symbol Ziębic, a zarazem ciekawy, cenny i oryginalny obiekt średniowieczny, świetnie zachowany. To dwukondygnacyjna budowla z ostrołukowym przejazdem i ceglanym hełmem. Niestety nie można wejść do jej wnętrza, koniecznie jednak trzeba ją zobaczyć będąc w Ziębicach, bowiem to jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w całej Polsce!

Okazałe fragmenty ziębickich murów miejskich można dziś oglądać w pobliżu Bramy Paczkowskiej przy ulicy Grunwaldzkiej, ale też ciągną się one w jedną i w drugą stronę wzdłuż ulicy Wałowej oraz w pobliżu kościoła poewangelickiego przy ulicy Kościuszki. Niegdyś mury te osiągały wysokości nawet 10-12 metrów, stanowiły więc idealną obronę miasta.
Mury obronne
ul. Wałowa, ul. Grunwaldzka, ul. Kościuszki, Ziębice
Ziębice noclegi
Ziębice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!