Mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach

Mauzoleum Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotchów w Kopicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Mauzoleum Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotschów w Kopicach stoi przy zabytkowym, neoklasycystycznym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego z lat 1802-22 , niedaleko pięknego pałacu w Kopicach koło Grodkowa na Opolszczyźnie. To mauzoleum wzniesiono w II połowie XIX wieku, w stylu neoklasycystycznym, na planie prostokąta. Pochowano w nim jedynie Joannę (Śląskiego Kopciuszka) i Hansa Ulricha Schaffgotschów. Pozostałych członków rodziny pochowano w drugim grobowcu, który znajduje się w głębi zabytkowego parku, za pałacem. 

Mauzoleum w głębi parku
Mauzoleum w głębi parku

Oba grobowce splądrowano i sprofanowano w 1945 roku, po zakończeniu wojny i zrobiła to niestety miejscowa ludność, Nie tylko okradli zwłoki, ale też powyciągali je z trumien i walały się po grobowcu oraz poza nim. Dopiero w 1977 roku za sprawą ówczesnego proboszcza parafii w Kopicach i wnuka Joanny oraz Hansa Ulricha szczątki przodków zebrano i pochowano we wspólnej mogile koło mauzoleum przy kościele. Wystawiono nawet nagrobek ufundowany przez wspomnianego wnuka - Hansa Ulricha Schaffgotsch. Obecnie w mauzoleum przy kościele stoją 2 puste grobowce Hansa Ulryka von Schaffgotscha i jego żony Joanny Gryzik von Schomberg Godulla. Obecnie mauzoleum jest odnawiane, obecny proboszcz zlikwidował nagrobek z 1977 roku i planuje po remoncie ekshumować zwłoki i przenieść je do mauzoleum przy kościele. Drugie mauzoleum, w głębi parku jest również puste, stoi opuszczone i popadło w ruinę.Mauzoleum w głębi parku
Mauzoleum w głębi parku

Informacje praktyczne

Cały rok można je oglądać z zewnątrz

Mauzoleum Schaffgotchów
Kopice 27, Kopice, Grodków

Noclegi w Opolszczyźnie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Mauzoleum w głębi parku
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 3)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024