Mauzoleum Piastów w Legnicy

Mauzoleum Piastów w Legnicy

(4.5 głosów: 20)

Mauzoleum Piastów w Legnicy znajduje się w jednej z kaplic kościoła Św. Jana, niedaleko Rynku. Klucz do Mauzoleum znajduje się w zakrystii.W 1675 roku w wieku 15 lat zmarł ostatni książę legnicko - brzeski - Jerzy Wilhelm. Wraz z nim wygasła panująca w Polsce i na Śląsku dynastia Piastów. Matka Jerzego Wilhelma - ks. Ludwika Anhalcka ufundowała kaplicę w Legnicy jako miejsce pochówku i panteon sławy Domu Piastów.

Mauzoleum Piastów
Mauzoleum Piastów

Kaplicę wkomponowano w istniejące już mury prezbiterium średniowiecznego kościoła Św. Jana. Chrzciciela. Postacie książąt i dekorację malarską wykonał artysta wiedeński, rzeźbiarz i malarz Maciej Rauchmüller. Prace te wykonano w latach 1677-79. W polach kopuły kaplicy przedstawiono wydarzenia z historii Polski i rodu Piastów, jest to strefa legendarno - historyczna.Płyta fundacyjna

Płyta z wykutym łacińskim napisem "Bogu, Opiekunowi szczątków i pobożnym Cieniom Domu Piastów poświęcono ten pomnik, który ród Piastów wziął początek z Piasta w roku 775 ery Chrystusowej, dał Sarmacji (Polsce) 24 królów i licznych panujących, Śląskowi 123 książąt, kościołowi 6 arcybiskupów i biskupów, Północy religię, naukę, urządzenia państwowe, świątynie, szkoły, miasta, zamki, mury obronne, dzięki władcom pobożnym, szlachetnym, świętym, dzielnym i łaskawym Germanię ocalił od nawały tatarskiej, który na Chrystianie najlepszym i jego synu Jerzym Wilhelmie ostatnim, lecz w zasługach najpierwszym dnia 21 listopada 1675 roku przy wielkim żalu Ojczyzny, Europy, i cesarza równo po dziewięciu stuleciach skończył się i zasłużył, aby Ludwika, księżna Anhacka, ostatnia matka Piastów pomnik ten zbudowała przodkom i pradziadom, jako tez potomnym, małżonki, synowi, sobie i pozostałej córce Karolinie księżnej Holsztyńskiej roku Chrystusowego 1679, płacząc nad urnami tych, z których mając cnotę za herolda, a świat Północy za pomnik niczego by nie potrzebował, gdyby wcześniej od głazów nie milkło wspomnienie i wdzięczność śmiertelnych".

Kościół Św. Jana
Kościół Św. Jana

Zgodnie z pierwotnym założeniem we wnękach miały stanąć sarkofagi z trumnami ostatnich Piastów, ale księżniczka Karolina wychodząc za mąż przeszła z wyznania kalwińskiego na katolicyzm i kazała się pochować u stóp grobowca Świętej Jadwigi w Trzebnicy. We wnęce środkowej pierwotnie stała figura Chrystusa Zmartwychwstałego, ale zaginęła ona w końcu XVIII wieku.Sarkofagi

Dziś sarkofagi kryją szczątki od lewej: Ks. Ludwika zm. 1680 roku, Ks. Chrystiana zm. 1672 roku, Ks. Zofii Elżbiety zm. 1622 roku, Ks. Jerzego Wilhelma zm. 1675 roku, i Ks. Ludwika IV zm. 1663 roku. Sarkofagi innych członków rodu zostały tu wstawione w XIX wieku. Kaplica Grobowa Piastów łączy się dwoma przejściami z barokowym kościołem Św. Jana wzniesionym w latach 1714–25.

wnętrze kościoła
wnętrze kościoła

Mauzoleum Piastów - Kaplica Grobowa
Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1, Legnica
tel. 76/ 724-41-77
www.muzeum-miedzi.art.pl

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°12'33N, 16°9'32E
24 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
23 marzec 2014 11:39

Legnica ( "Mala Moskwa " )  to zabytkowe piastowskie miasto warte odwiedzenia i zwiedzenia. 

Karol Barsolis

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację