Mauzoleum Piastów w Legnicy znajduje się w jednej z kaplic kościoła Św. Jana, niedaleko Rynku. Klucz do Mauzoleum znajduje się w zakrystii.W 1675 roku w wieku 15 lat zmarł ostatni książę legnicko - brzeski - Jerzy Wilhelm. Wraz z nim wygasła panująca w Polsce i na Śląsku dynastia Piastów. Matka Jerzego Wilhelma - ks. Ludwika Anhalcka ufundowała kaplicę w Legnicy jako miejsce pochówku i panteon sławy Domu Piastów.

Mauzoleum Piastów
Mauzoleum Piastów

Kaplicę wkomponowano w istniejące już mury prezbiterium średniowiecznego kościoła Św. Jana. Chrzciciela. Postacie książąt i dekorację malarską wykonał artysta wiedeński, rzeźbiarz i malarz Maciej Rauchmüller. Prace te wykonano w latach 1677-79. W polach kopuły kaplicy przedstawiono wydarzenia z historii Polski i rodu Piastów, jest to strefa legendarno - historyczna.

Płyta fundacyjna

Płyta z wykutym łacińskim napisem "Bogu, Opiekunowi szczątków i pobożnym Cieniom Domu Piastów poświęcono ten pomnik, który ród Piastów wziął początek z Piasta w roku 775 ery Chrystusowej, dał Sarmacji (Polsce) 24 królów i licznych panujących, Śląskowi 123 książąt, kościołowi 6 arcybiskupów i biskupów, Północy religię, naukę, urządzenia państwowe, świątynie, szkoły, miasta, zamki, mury obronne, dzięki władcom pobożnym, szlachetnym, świętym, dzielnym i łaskawym Germanię ocalił od nawały tatarskiej, który na Chrystianie najlepszym i jego synu Jerzym Wilhelmie ostatnim, lecz w zasługach najpierwszym dnia 21 listopada 1675 roku przy wielkim żalu Ojczyzny, Europy, i cesarza równo po dziewięciu stuleciach skończył się i zasłużył, aby Ludwika, księżna Anhacka, ostatnia matka Piastów pomnik ten zbudowała przodkom i pradziadom, jako tez potomnym, małżonki, synowi, sobie i pozostałej córce Karolinie księżnej Holsztyńskiej roku Chrystusowego 1679, płacząc nad urnami tych, z których mając cnotę za herolda, a świat Północy za pomnik niczego by nie potrzebował, gdyby wcześniej od głazów nie milkło wspomnienie i wdzięczność śmiertelnych".

Mauzoleum Piastów
Kościół Św. Jana
wnętrze kościoła


Zgodnie z pierwotnym założeniem we wnękach miały stanąć sarkofagi z trumnami ostatnich Piastów, ale księżniczka Karolina wychodząc za mąż przeszła z wyznania kalwińskiego na katolicyzm i kazała się pochować u stóp grobowca Świętej Jadwigi w Trzebnicy. We wnęce środkowej pierwotnie stała figura Chrystusa Zmartwychwstałego, ale zaginęła ona w końcu XVIII wieku.

Sarkofagi

Dziś sarkofagi kryją szczątki od lewej: Ks. Ludwika zm. 1680 roku, Ks. Chrystiana zm. 1672 roku, Ks. Zofii Elżbiety zm. 1622 roku, Ks. Jerzego Wilhelma zm. 1675 roku, i Ks. Ludwika IV zm. 1663 roku. Sarkofagi innych członków rodu zostały tu wstawione w XIX wieku. Kaplica Grobowa Piastów łączy się dwoma przejściami z barokowym kościołem Św. Jana wzniesionym w latach 1714–25.Mauzoleum Piastów - Kaplica Grobowa
Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1, Legnica
tel. 76/ 724-41-77
www.muzeum-miedzi.art.pl

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-03-23 na

Legnica ( "Mala Moskwa " )  to zabytkowe piastowskie miasto warte odwiedzenia i zwiedzenia. 

Karol Barsolis

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021