Mauzoleum Piastów w Legnicy znajduje się w jednej z kaplic kościoła Św. Jana, niedaleko Rynku. Klucz do Mauzoleum znajduje się w zakrystii.
W 1675 roku w wieku 15 lat zmarł ostatni książę legnicko - brzeski - Jerzy Wilhelm. Wraz z nim wygasła panująca w Polsce i na Śląsku dynastia Piastów. Matka Jerzego Wilhelma - ks. Ludwika Anhalcka ufundowała kaplicę w Legnicy jako miejsce pochówku i panteon sławy Domu Piastów.

Kaplicę wkomponowano w istniejące już mury prezbiterium średniowiecznego kościoła Św. Jana. Chrzciciela. Postacie książąt i dekorację malarską wykonał artysta wiedeński, rzeźbiarz i malarz Maciej Rauchmüller. Prace te wykonano w latach 1677-79. W polach kopuły kaplicy przedstawiono wydarzenia z historii Polski i rodu Piastów, jest to strefa legendarno - historyczna.
Płyta fundacyjna
Płyta z wykutym łacińskim napisem "Bogu, Opiekunowi szczątków i pobożnym Cieniom Domu Piastów poświęcono ten pomnik, który ród Piastów wziął początek z Piasta w roku 775 ery Chrystusowej, dał Sarmacji (Polsce) 24 królów i licznych panujących, Śląskowi 123 książąt, kościołowi 6 arcybiskupów i biskupów, Północy religię, naukę, urządzenia państwowe, świątynie, szkoły, miasta, zamki, mury obronne, dzięki władcom pobożnym, szlachetnym, świętym, dzielnym i łaskawym Germanię ocalił od nawały tatarskiej, który na Chrystianie najlepszym i jego synu Jerzym Wilhelmie ostatnim, lecz w zasługach najpierwszym dnia 21 listopada 1675 roku przy wielkim żalu Ojczyzny, Europy, i cesarza równo po dziewięciu stuleciach skończył się i zasłużył, aby Ludwika, księżna Anhacka, ostatnia matka Piastów pomnik ten zbudowała przodkom i pradziadom, jako tez potomnym, małżonki, synowi, sobie i pozostałej córce Karolinie księżnej Holsztyńskiej roku Chrystusowego 1679, płacząc nad urnami tych, z których mając cnotę za herolda, a świat Północy za pomnik niczego by nie potrzebował, gdyby wcześniej od głazów nie milkło wspomnienie i wdzięczność śmiertelnych".

Zgodnie z pierwotnym założeniem we wnękach miały stanąć sarkofagi z trumnami ostatnich Piastów, ale księżniczka Karolina wychodząc za mąż przeszła z wyznania kalwińskiego na katolicyzm i kazała się pochować u stóp grobowca Świętej Jadwigi w Trzebnicy. We wnęce środkowej pierwotnie stała figura Chrystusa Zmartwychwstałego, ale zaginęła ona w końcu XVIII wieku.
Sarkofagi
Dziś sarkofagi kryją szczątki od lewej: Ks. Ludwika zm. 1680 roku, Ks. Chrystiana zm. 1672 roku, Ks. Zofii Elżbiety zm. 1622 roku, Ks. Jerzego Wilhelma zm. 1675 roku, i Ks. Ludwika IV zm. 1663 roku. Sarkofagi innych członków rodu zostały tu wstawione w XIX wieku. Kaplica Grobowa Piastów łączy się dwoma przejściami z barokowym kościołem Św. Jana wzniesionym w latach 1714–25.

Mauzoleum Piastów - Kaplica Grobowa
Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1, Legnica
tel. 76/ 724-41-77
www.muzeum-miedzi.art.pl
Legnica noclegi
Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
