Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Mauzoleum Piastów w Legnicy

Mauzoleum Piastów w Legnicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Mauzoleum Piastów w Legnicy znajduje się w jednej z kaplic kościoła Św. Jana, niedaleko Rynku. Klucz do Mauzoleum znajduje się w zakrystii.

W 1675 roku w wieku 15 lat zmarł ostatni książę legnicko - brzeski - Jerzy Wilhelm. Wraz z nim wygasła panująca w Polsce i na Śląsku dynastia Piastów. Matka Jerzego Wilhelma - ks. Ludwika Anhalcka ufundowała kaplicę w Legnicy jako miejsce pochówku i panteon sławy Domu Piastów.

Mauzoleum Piastów
Mauzoleum Piastów

Kaplicę wkomponowano w istniejące już mury prezbiterium średniowiecznego kościoła Św. Jana. Chrzciciela. Postacie książąt i dekorację malarską wykonał artysta wiedeński, rzeźbiarz i malarz Maciej Rauchmüller. Prace te wykonano w latach 1677-79. W polach kopuły kaplicy przedstawiono wydarzenia z historii Polski i rodu Piastów, jest to strefa legendarno - historyczna.

Płyta fundacyjna

Płyta z wykutym łacińskim napisem "Bogu, Opiekunowi szczątków i pobożnym Cieniom Domu Piastów poświęcono ten pomnik, który ród Piastów wziął początek z Piasta w roku 775 ery Chrystusowej, dał Sarmacji (Polsce) 24 królów i licznych panujących, Śląskowi 123 książąt, kościołowi 6 arcybiskupów i biskupów, Północy religię, naukę, urządzenia państwowe, świątynie, szkoły, miasta, zamki, mury obronne, dzięki władcom pobożnym, szlachetnym, świętym, dzielnym i łaskawym Germanię ocalił od nawały tatarskiej, który na Chrystianie najlepszym i jego synu Jerzym Wilhelmie ostatnim, lecz w zasługach najpierwszym dnia 21 listopada 1675 roku przy wielkim żalu Ojczyzny, Europy, i cesarza równo po dziewięciu stuleciach skończył się i zasłużył, aby Ludwika, księżna Anhacka, ostatnia matka Piastów pomnik ten zbudowała przodkom i pradziadom, jako tez potomnym, małżonki, synowi, sobie i pozostałej córce Karolinie księżnej Holsztyńskiej roku Chrystusowego 1679, płacząc nad urnami tych, z których mając cnotę za herolda, a świat Północy za pomnik niczego by nie potrzebował, gdyby wcześniej od głazów nie milkło wspomnienie i wdzięczność śmiertelnych".

Mauzoleum Piastów
Mauzoleum Piastów

Zgodnie z pierwotnym założeniem we wnękach miały stanąć sarkofagi z trumnami ostatnich Piastów, ale księżniczka Karolina wychodząc za mąż przeszła z wyznania kalwińskiego na katolicyzm i kazała się pochować u stóp grobowca Świętej Jadwigi w Trzebnicy. We wnęce środkowej pierwotnie stała figura Chrystusa Zmartwychwstałego, ale zaginęła ona w końcu XVIII wieku.

Sarkofagi

Dziś sarkofagi kryją szczątki od lewej: Ks. Ludwika zm. 1680 roku, Ks. Chrystiana zm. 1672 roku, Ks. Zofii Elżbiety zm. 1622 roku, Ks. Jerzego Wilhelma zm. 1675 roku, i Ks. Ludwika IV zm. 1663 roku. Sarkofagi innych członków rodu zostały tu wstawione w XIX wieku. Kaplica Grobowa Piastów łączy się dwoma przejściami z barokowym kościołem Św. Jana wzniesionym w latach 1714–25.

Kościół Św. Jana
Kościół Św. Jana

Mauzoleum Piastów - Kaplica Grobowa
Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1, Legnica
tel. 76/ 724-41-77
www.muzeum-miedzi.art.pl

Noclegi w Legnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

wnętrze kościoła
wnętrze kościoła
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 19)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 19)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Legnica ( "Mala Moskwa " )  to zabytkowe piastowskie miasto warte odwiedzenia i zwiedzenia. 

Karol Barsolis

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024