Kościół Bożego Ciała w Krakowie

Kościół Bożego Ciała w Krakowie

(4.5 głosów: 13)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Bożego Ciała w Krakowie mieści się w dzielnicy żydowskiej Kazimierz, przy ulicy Bożego Ciała. To jest niemal przy samym Placu Wolnica, który dawniej stanowił rynek miasta Kazimierz. Kościół należy do kanoników regularnych laterańskich. Pierwsza świątynia w tym miejscu pamięta czasy średniowiecza. Powstała w 1340 roku z fundacji Kazimierza Wielkiego i była prawdopodobnie drewniana. Murowana świątynia powstała niewiele później - między 1385 a 1405 rokiem. Piękny szczyt fasady pochodzi z 1500 roku. 

W 2005 roku papież Jan Paweł II podniósł kościół do godności Bazyliki Mniejszej. Ta monumentalna budowla wykonana jest z cegły i kamienia. Góruje ponad nią wysoka, masywna wieża, zbudowana w latach 1612-44, z manierystycznym hełmem.Kościół Bożego Ciała w Krakowie
Kościół Bożego Ciała w Krakowie

Wystrój kościoła Bożego Ciała

Wnętrze świątyni zachwyca! Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z obrazami Tomasza Dolabelli oraz na kaplicę Św. Anny i Zwiastowania. Organy w bazylice są największym instrumentem w Krakowie, mają 83 głosy! Dekoracja wnętrza bazyliki jest w dużej mierze barokowa.

Wnętrze stanowi ciekawe połączenie surowych gotyckich ścian z przepychem dekoracji barokowych. Legenda mówi, że decyzja Kazimierza Wielkiego o wybudowaniu tu kościoła była podyktowana odnalezieniem w tym miejscu monstrancji z hostią, którą rabusie ukradli z kolegiaty Wszystkich Świętych. Myśleli, że jest ze złota, gdy zorientowali się o pomyłce, wyrzucili zdobycz.

Kościół Bożego Ciała w Krakowie
Kościół Bożego Ciała w Krakowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Wstęp bezpłatny

Adres

Kościół Bożego Ciała
ul. Bożego Ciała 26, Kraków

GPS: 50°2'59N, 19°56'41E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023