Kolej wąskotorowa w Bytomiu

Zdjęcia (1)

Kolejka wąskotorowa to jedna z ciekawszych atrakcji Górnego Ślaska, która latem przyciąga liczne rzesze turystów. To bardzo przyjemny sposób, aby przemierzyć zielone połacie śląskich miast i np. dotrzeć do atrakcyjnego dla letników Jeziora Nakło-Chechło.Historia kolejki wąskotorowej

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe powstały oficjalnie w roku 1853 i liczyły wówczas 34 km długości. W 1856 roku długość linii kolejki zwiększyła się do 75 km. W 1884 roku GKW stały się własnością państwa z siedzibą w Bytomiu. Na początku XX wieku długość linii wynosiła ponad 130 km, a przewozy pasażerskie odbywały się na odcinku: Gliwice - Trynek - Rudy - Markowice – Racibórz.

Dopiero w 1990 roku wprowadzono przewozy turystyczne na odcinku Bytom -Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, a na pozostałych odcinkach przewozy osobowe specjalne. W sezonie letnim czynna jest także kolej parkowa o rozstawie toru 900 mm w Parku Śląskim (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku) w Chorzowie.Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedyna w Polsce kolej o prześwicie 785 mm - najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie, która niezmiennie jest świetną atrakcją dla dzieci, z otwartymi wagonikami.

Trasa Kolejki

Czas przejazdu: 1 h 10 minut
Długość trasy: 21 km

Trasa kolejki wąskotorowej przebiega przez część Górnego Śląska, zaczynając się w samym sercu Bytomia, a kończąc na leśnych terenach wokół Miasteczka Ślaskiego. Kolejka zwykle służy turystom z całego Śląska jako sympatyczny środek transportu nad Zalew Nakło-Chechło, ale na trasie leży także popularna zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, a w jej pobliżu również Dolomity Sportowa Dolina. Każdy pociąg ma dołączony wagon do przewozu rowerów, co ułatwia zorganizowanie fajnej wycieczki rodzinnej po północnych, zielonych terenach GOP-u.

Przystanki kolei wąskotorowej

1. Bytom Główny Wąsk.
2. Szombierki Elektrownia
3. Bytom Karb Wask.
4. Dąbrowa Miejska
5. Sucha Góra (Dolomity Sportowa Dolina)
6. Kopalnia Zabytkowa
7. Tarnowskie Góry Wąsk.
8. Tarnowskie Góry Dworzec
9. Lasowice Zalew
10. Miasteczko Śl. Zalew
11. Miasteczko Śl. Wask.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu
ul. Reja - Parowozownia, Bytom
tel. 666-904-142
Strona GKWZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-01-13 09:13:45 na

W Tarnowskich Górach wygląda to ok, ale tam jest tylko stacyjka

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: