Kirkut w Cieszynie
W Cieszynie, praktycznie obok siebie istnieją dwa cmentarze żydowskie - stary i nowy. Znajdują się przy ulicy Hażlaskiej, po dwóch przeciwnych stronach tej ulicy, kawałek od siebie. Oba zachowane są w dość dobrym stanie, są ogrodzone, ale można wejść na ich teren i pospacerować wsród zabytkowych macew.
Stary kirkut w Cieszynie
Stary cmentarz żydowski to jedna z najstarszych żydowskich nekropolii na ziemiach polskich, kirkut funkcjonował nieprzerwanie przez ponad 250 lat, od 1647 roku do 1907 roku, choć ostatni pochówek miał tu miejsce jeszcze w 1928 roku.
Cmentarz powstał dla członków rodziny i służby Jakuba Singera, ale później rozrósł się znacznie i praktycznie stał się miejscem spoczynku większości żydowskiej społeczności Cieszyna w okresie od końca XVII do początku XX wieku. Najstarsze zachowane tu macewy pochodzą z końca XVII wieku. Stary cmentarz żydowski w Cieszynie kryje ponad 1500 nagrobków, jest ogrodzony, ale można wejść na jego teren.
Nowy kirkut
Nieco dalej od centrum Cieszyna znajduje się nowy cmentarz żydowski, otwarty w czerwcu 1907 roku. Odtąd to on stał się główną nekropolią żydowską w mieście. Najcięższe chwile cmentarz ten przeżył podczas II wojny światowej, kiedy został skonfiskowany przez Niemców i miał stać się parkiem. Na szczęście, planów nie zrealizowano i kirkut uchował się w nie najgorszym stanie. Cmentarz przestał być użytkowany w 1961 roku.
Ząb czasu sprawił, że macewy i inne obiekty niszczały, a teren zarastał, dlatego w latach 1997-99 za sprawą Edwarda Phillipsa - amerykańskiego Żyda z Minneapolis uporządkowano ten teren i wyremontowano kilka obiektów, m.in. bramę wejściową. Nowy kirkut kryje dziś około 100 nagrobków.
Stary i nowy kirkut
ul. Hażlaska, Cieszyn
Nasz film o Cieszynie
Zapraszam na nasz film o Cieszynie. Na jego końcu zwiedzamy ten klimatyczny cmentarz żydowski.
Noclegi w Cieszynie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 15 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 21.6 km
- Błatnia w Beskidzie Śląskim, odległość: 22.7 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 24.7 km
- Jezioro Czerniańskie w Wiśle, odległość: 26.6 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 27 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 27.6 km
- Szlak Silesianka, odległość: 28.6 km
- Jezioro Goczałkowickie, odległość: 29.6 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 29.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!