Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym

Zdjęcia (11)

Grota Komonieckiego to jaskinia leżącą na wschodzie Beskidu Małego, na wysokości 700 m n.p.m., na południowy wschód od szczytu Łamana Skała.Pierwszą wzmiankę o Grocie napisał już żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704 roku: "W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona".

Grota Komonieckiego ma powierzchnię 115 metrów kwadratowych, wysokość 2 metrów i szerokość 15 metrów. Uroku jaskini dodaje strumień potoku Dusica, który spływa po płycie skalnej, a który w zimie tworzy przepiękne formy lodowe, za każdym razem inne. We wnętrzu groty można zaś podziwiać powstające także w zimie stalaktyty i stalagmity.Około 50 metrów poniżej jaskini znajduje się najwyższy w Beskidzie Małym wodospad Dusica.Dojście do Groty Komonieckiego

Niestety do jaskini nie prowadzi żaden konkretny szlak turystyczny, toteż, groty trzeba szukać w okolicach żółtego szlaku idąc od miejscowości Las koło Ślemienia w kierunku Łamanej Skały. Do groty prowadzi mało widoczna ścieżka, jedyny drogowskaz to namalowany napis sprayem na drzewie "Do groty" zrobiony pewnie przez turystę.

Natomiast idąc od Łamanej Skały, w miejscu skrzyżowania szlaku czerwonego z zielonym, który prowadzi do Kocierza Rychwałdzkiego i niebieskim, który wiedzie do Ślemienia, trzeba opuścić znakowane szlaki turystyczne i wybrać niewielką ścieżkę stromo opadającą na południe. Po krótkim marszu przez krzaki dochodzi się do wyraźnej drogi gruntowej i nią skręca w lewo. Wkrótce napotyka się uroczą małą drewnianą kapliczkę z figurą Matki Boskiej i skręca w prawo (na południe). Tam  przekracza się niewielki potok i i znów jest  leśna droga. Również ją opuszczamy wybierając wąską ścieżynkę w lesie po prawej stronie, która doprowadza do Groty. Dojście jest trochę skomplikowane, ale z mapą w ręku nie tak trudne, a satysfakcja ze znalezienia Groty Komonieckiego gwarantowana.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: