Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym, Katarzyna Jamrozik

Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym

(4.6 głosów: 12)
Oceń i napisz opinię

Grota Komonieckiego to jaskinia leżącą na wschodzie Beskidu Małego, na wysokości 700 m n.p.m., na południowy wschód od szczytu Łamana Skała.Pierwszą wzmiankę o Grocie napisał już żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704 roku: "W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona".

Grota Komonieckiego, Marcin Walczak
Grota Komonieckiego, Marcin Walczak

Grota Komonieckiego ma powierzchnię 115 metrów kwadratowych, wysokość 2 metrów i szerokość 15 metrów. Uroku jaskini dodaje strumień potoku Dusica, który spływa po płycie skalnej, a który w zimie tworzy przepiękne formy lodowe, za każdym razem inne. We wnętrzu groty można zaś podziwiać powstające także w zimie stalaktyty i stalagmity.Około 50 metrów poniżej jaskini znajduje się najwyższy w Beskidzie Małym wodospad Dusica.Dojście do Groty Komonieckiego

Niestety do jaskini nie prowadzi żaden konkretny szlak turystyczny, toteż, groty trzeba szukać w okolicach żółtego szlaku idąc od miejscowości Las koło Ślemienia w kierunku Łamanej Skały. Do groty prowadzi mało widoczna ścieżka, jedyny drogowskaz to namalowany napis sprayem na drzewie "Do groty" zrobiony pewnie przez turystę.

Grota Komonieckiego, Marcin Walczak
, Katarzyna Jamrozik
, Katarzyna Jamrozik

Natomiast idąc od Łamanej Skały, w miejscu skrzyżowania szlaku czerwonego z zielonym, który prowadzi do Kocierza Rychwałdzkiego i niebieskim, który wiedzie do Ślemienia, trzeba opuścić znakowane szlaki turystyczne i wybrać niewielką ścieżkę stromo opadającą na południe. Po krótkim marszu przez krzaki dochodzi się do wyraźnej drogi gruntowej i nią skręca w lewo. Wkrótce napotyka się uroczą małą drewnianą kapliczkę z figurą Matki Boskiej i skręca w prawo (na południe). Tam  przekracza się niewielki potok i i znów jest  leśna droga. Również ją opuszczamy wybierając wąską ścieżynkę w lesie po prawej stronie, która doprowadza do Groty. Dojście jest trochę skomplikowane, ale z mapą w ręku nie tak trudne, a satysfakcja ze znalezienia Groty Komonieckiego gwarantowana.Grota Komonieckiego, Marcin Walczak
Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym, Katarzyna Jamrozik
Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym, Katarzyna Jamrozik
Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym, Katarzyna Jamrozik
Grota Komonieckiego, emil

Ślemień noclegi

Ślemień to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ślemień Beskid Mały
Jaskinie i podziemia
Normalna
jaskinie groty
49°45'29N, 19°24'41E
04 luty 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację