Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym

Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym

Grota Komonieckiego to jaskinia leżącą na wschodzie Beskidu Małego, na wysokości 700 m n.p.m., na południowy wschód od szczytu Łamana Skała.Pierwszą wzmiankę o Grocie napisał już żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704 roku: "W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona".

Grota komonieckiego
Grota komonieckiego

Grota Komonieckiego ma powierzchnię 115 metrów kwadratowych, wysokość 2 metrów i szerokość 15 metrów. Uroku jaskini dodaje strumień potoku Dusica, który spływa po płycie skalnej, a który w zimie tworzy przepiękne formy lodowe, za każdym razem inne. We wnętrzu groty można zaś podziwiać powstające także w zimie stalaktyty i stalagmity.Około 50 metrów poniżej jaskini znajduje się najwyższy w Beskidzie Małym wodospad Dusica.

Dojście do Groty Komonieckiego

Niestety do jaskini nie prowadzi żaden konkretny szlak turystyczny, toteż, groty trzeba szukać w okolicach żółtego szlaku idąc od miejscowości Las koło Ślemienia w kierunku Łamanej Skały. Do groty prowadzi mało widoczna ścieżka, jedyny drogowskaz to namalowany napis sprayem na drzewie "Do groty" zrobiony pewnie przez turystę.

Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego


Natomiast idąc od Łamanej Skały, w miejscu skrzyżowania szlaku czerwonego z zielonym, który prowadzi do Kocierza Rychwałdzkiego i niebieskim, który wiedzie do Ślemienia, trzeba opuścić znakowane szlaki turystyczne i wybrać niewielką ścieżkę stromo opadającą na południe. Po krótkim marszu przez krzaki dochodzi się do wyraźnej drogi gruntowej i nią skręca w lewo. Wkrótce napotyka się uroczą małą drewnianą kapliczkę z figurą Matki Boskiej i skręca w prawo (na południe). Tam  przekracza się niewielki potok i i znów jest  leśna droga. Również ją opuszczamy wybierając wąską ścieżynkę w lesie po prawej stronie, która doprowadza do Groty. Dojście jest trochę skomplikowane, ale z mapą w ręku nie tak trudne, a satysfakcja ze znalezienia Groty Komonieckiego gwarantowana.

Grota Komonieckiego Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym Grota Komonieckiego

Ślemień noclegi

Ślemień to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021