Dwór w Krzykawce

50°18'45" N
19°25'4" W
Małopolskie
2015-04-24 13:08:17
347m npm
Ważna
Zdjęcia (8)

W niewielkiej Krzykawce leżącej pomiędzy Sławkowem i Bolesławiem gorąco polecam odwiedzić przepiękny staropolski dworek z XVIII wieku.Centrum Kultury w Krzykawce

Ta cudna budowla z charakterystycznym dachem odznacza się ciekawą kolumnadą w fasadzie. Obecnie dworkiem zarządza gmina Bolesław, a siedzibę ma tutaj Centrum Kultury oraz Biblioteka. W piwnicach dworku znajduje się dobrze wyposażona pracownia ceramiczna i papieru czerpanego – kuźnia talentów rękodzieła.

Niecodzienną budowlę z pięknymi wnętrzami otacza zabytkowy park z drzewami liczącymi nawet 300 lat. Często odbywają się tutaj plenery plastyczne.

Staropolski Dworek
ul. Starowiejska 2, Krzykawka, Bolesław
tel. 32/ 642-47-20Kirkut w Krzykawce

W Krzykawce, przy granicy ze Sławkowem warto też zobaczyć dobrze zachowany kirkut z początku XX wieku, skrywający 300 macew.

Czy wiesz, że?

Niedaleko dworu w Krzykawce w 1863 roku miała miejsce słynna bitwa pod Krzykawką podczas powstania styczniowego.  Poległo w niej wielu powstańców, m.in. włoski pułkownik Francesco Nullo. Miejsce bitwy upamiętnia pomnik ku czci bohaterów, a w dworku co roku odbywają się uroczystości związane z tym wydarzeniem. 

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Jednym z wielu właścicieli dworku w Krzykawce był Józef Chodorowicz – uczestnik powstania kościuszkowskiego w 1794 roku, który żył aż 104 lata!

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: