Dwór w Graboszycach. Zabytkowy dwór obronny

Dwór w Graboszycach koło Zatora w Małopolsce to renesansowy dwór obronny z lat 70. XVI wieku. Został wzniesiony przez Dionizego Brandysa, sekretarza królewskiego. To ciekawy obiekt historyczny, który warto zobaczyć wraz z pobliskim drewnianym kościółkiem Św. Andrzeja ze Szlaku Architektury Drewnianej.
Historia dworu w Gaboszycach
Dwór obronny w Graboszycach powstał w latach 70. XVI wieku, jako obiekt renesansowy. Wybudował go Dionizy Brandys (można też znaleźć w źródłach imię Dziwisz), sekretarz królewski Zygmunta Augusta, Henryka Walezego i później Stefana Batorego. Co ciekawe, w przyziemiu zachowały się jeszcze starsze, gotyckie elementy, z końca XV stulecia, powstałe za czasów Klemensa Brandysa.
W XVIII wieku wprowadzono kilka zmian w budowli, nadających jej nieco cech barokowych, a w XIX wieku dobudowano klatkę schodową oraz most. Od 1864 roku aż do zakończenia II wojny światowej dwór pozostawał w rękach rodziny Chrząszczów.
Obecnie okazały dwór jest nadal własnością prywatną. Niestety pozostaje w ruinie. Co prawda zaczęły się tutaj prace remontowe, na razie najlepiej prezentuje się dach i podobno istnieją plany całkowitej odbudowy dworu.
Dwór otacza głęboka fosa oraz zabytkowy park ze starym, pomnikowym starodrzewem, z takimi gatunkami jak: jesion wyniosły, olsza czarna czy dąb szypułkowy. Dawniej obiektu chroniły 4 niewielkie narożne bastiony i fortyfikacje ziemne. Do dworu prowadził most, dawniej zdobiony klasycystycznymi rzeźbami. Po przeciwnej stronie ulicy zachował się piękny kościółek z XVI stulecia.
Informacje praktyczne
Dwór renesansowy
zielony szlak rowerowy
Graboszyce 1, Zator
Noclegi w Graboszycach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Energylandia, odległość: 6.3 km
- Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, odległość: 18.7 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 19.6 km
- Obóz Auschwitz, odległość: 19.7 km
- Obóz Birkenau, odległość: 21.5 km
- Ogród Japoński Pisarzowice, odległość: 23 km
- Zamek w Suchej Beskidzkiej, odległość: 25 km
- Opactwo w Tyńcu, odległość: 26.4 km
- Jezioro Żywieckie, odległość: 29.8 km
- Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym, odległość: 29.8 km