Graboszyce. Drewniany kościół i dwór obronny

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-03-11
Graboszyce kościół
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Graboszyce to niewielka, ale ciekawa, historyczna miejscowość w Małopolsce. Leży pomiędzy Zatorem i Wadowicami, przy trasie nr 28, w dolinie Skawy. Przebiega tędy Szlak Architektury Drewnianej z racji zacnego kościółka z XVI wieku.

Zabytki w Graboszycach

Atrakcjami miejscowości są 2 cenne zabytki, pochodzące z XVI wieku:

Graboszyce kościół Św. Andrzeja Apostoła
Graboszyce kościół Św. Andrzeja Apostoła

Kościół Św. Andrzeja w Graboszycach

Kościół Św. Andrzeja to drewniany kościółek z XVI wieku. Konstrukcji zrębowej, zbudowany w 1585 roku w stylu śląsko-małopolskim. Świątynia składa się z nawy, węższego prezbiterium oraz wieży dostawionej w późniejszym okresie. Osobliwością kościoła w Graboszycach jest piętrowa zakrystia znajdująca się przy prezbiterium.

Wystrój wnętrza pochodzi z XVII i XVIII wieku, choć obrazy w ołtarzu głównym sięgają XVI stulecia. To wizerunki Matki Bożej z Dzieciątkiem i Św. Andrzeja, a także w skrzydłach ołtarza szafkowego obrazy Ecce Homo, czyli Chrystusa w koronie cierniowej oraz Matki Boskiej Bolesnej. Są one podarunkiem królowej Anny Jagiellonki dla żony ówczesnego właściciela Graboszyc, Dionizego Brandysa. Uwagę przykuwa też krucyfiks na belce tęczowej.

Graboszyce drewniany kościół
Graboszyce drewniany kościół

Dwór obronny w Graboszycach

Gotycko-renesansowy dwór pochodzi z lat 1570-80. Wybudował go Dionizy Brandys, dworzanin i sekretarz królewski Zygmunta Augusta, Henryka Walezego i Stefana Batorego. Dwór powstał prawdopodobnie na starszej budowli, bo piwnice powstały jeszcze wcześniej, pod koniec XV stulecia. Niestety obiekt długo pozostawał w ruinie, choć trwają tu prace remontowe. Surowy dwór otacza zabytkowe założenie parkowe ze starodrzewem. Dawniej obiektu chroniły 4 niewielkie narożne bastiony i fortyfikacje ziemne. Do dworu prowadził most, dawniej zdobiony klasycystycznymi rzeźbami.

Historia Graboszyc

Nazwę wsi w zlatynizowanej, staropolskiej formie Grabischicze villa wymieniał już w swej księdze Jan Długosz w II połowie XV wieku. Jak podaje kronikarz, ówczesnym właścicielem wioski był Jan Rudzki herbu Pilawa. Później majątek należał do rodziny Brandysów, którzy wystawili tutaj dwór obronny.

Graboszyce
Graboszyce
Graboszyce dwór renesansowy

Noclegi w Graboszycach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4.6 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Małopolskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie