Drewniana cerkiew w Socach

Kaplica filialna
Drewniana cerkiew prawosławna w Socach to tak naprawdę niewielka kaplica, nosząca wezwanie Proroka Eliasza. To zabytkowa kaplica filialna, która należy do prawosławnej parafii Opieki Matki Bożej w Puchłach. Uroczą kapliczkę wzniesiono na początku XX wieku albo pod koniec wieku poprzedniego, właściwie po to, aby w niej przechować wyposażenie - ikony i cerkiewne chorągwie, potrzebne podczas celebrowania lokalnych uroczystości obrzędowych. W 1990 roku przebudowano ją, aby móc w niej odprawiać nabożeństwa, bo wcześniej nie przewidziano w niej nawet ołtarza.
Kaplica w Socach jest drewniana, orientowana, z apsydą. Od frontu przylega niewielka kruchta. Nad tylną częścią kaplicy widnieje kopułka z sześcioramiennym krzyżem. Wnętrze jest skromne, ale skrywa unikatowe zabytki, jak choćby 2 drewniane krucyfiksy, z których jeden być może pochodzi nawet z XVIII wieku. Odnaleźć tu można również XIX-wieczne ikony oraz neounickie oleodruki. Obecnie nabożeństwa odbywają się tutaj tylko w wybrane dni roku, np. 2 sierpnia - w święto patrona Św. Proroka Eliasza, w okresie Wielkanocnym czy w dniu święta Świętych Kosmy i Damiana.
Kraina Otwartych Okiennic
Kaplica w Socach, podobnie, jak tradycyjna zabudowa wsi Soce nawiązująca to zabudowy rosyjskiej, leżą na szlaku kulturowym Kraina Otwartych Okiennic, która obejmuje także wioski Puchły i Trześciankę. To żywy skansen będący śladem rdzennej ludności białoruskiej. Do dzisiaj mieszka ona na tych ziemiach.
Historia wsi Soce
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI wieku, a historia wsi wiąże się nierozerwalnie z pobliską parafią prawosławną w Puchłach. Nazwa Soce pochodzi od sączącego się strumienia, jaki zastali tu pierwsi osadnicy.
Soce zamieszkują autochtoniczni Rusini podlascy wyznania prawosławnego, posługujący się ukraińską gwarą podlaską. Dziś narzecze to wypierane jest przez język polski, choć ludność wioski stanowią w dużej mierze starsi ludzie, a sama wioska bardziej przypomina żywy skansen niż wieś z XXI wieku.
Krzyże wotywne w Socach - legenda
Legenda, a może prawdziwe wydarzenia, w każdym razie warto sobie wziąć do serca tę opowieść. Kiedyś, kiedy okolicę męczyła epidemia i dziesiątkowała ludność, chłopy ze wsi Soce na wszystkich krańcach wsi postawili wielkie krzyże, które potem kobiety omotały od jednego do drugiego i wszystkich kolejnych nicią przez siebie utkaną. W ten sposób stworzyły izolację i uchroniły wioskę i jej mieszkańców przed zarazą. Do dziś te krzyże wotywne tu stoją.
Noclegi w Podlasiu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Cerkiew w Puchłach, odległość: 3.6 km
- Kraina Otwartych Okiennic, odległość: 3.7 km
- Cerkiew w Narwi, odległość: 9.4 km
- Skit w Odrynkach, odległość: 15.4 km
- Cerkiew Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim, odległość: 23.7 km
- Pałac Branickich w Białymstoku, odległość: 25.5 km
- Sobór w Hajnówce, odległość: 25.6 km
- Opera i Filharmonia Podlaska, odległość: 26 km
- Cerkiew Św. Mikołaja w Białymstoku, odległość: 26.1 km
- Monaster w Supraślu, odległość: 29.8 km