49°58'10" N, 20°25'49" E
Małopolskie
2016-01-20
2020-02-03 02:00

Opis Bochni

Bochnia to historyczne miasto leżące w województwie małopolskim, nad rzeką Rabą, na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego niedaleko Krakowa i Wieliczki, z którą tworzyła niegdyś wspólną wielką kopalnię soli, najstarszą w Polsce!Historia Bochni

Bochnia to jedno z najstarszych małopolskich miasteczek, pierwsza wzmianka o Bochni pochodzi z XII wieku i już wówczas to miejsce było kojarzone z solą - głównym bogactwem tej ziemi. Prawa miejskie Bochnia otrzymała w 1253 roku od Bolesława Wstydliwego.

Kaplica w Kopalni Bochnia
Kaplica w Kopalni Bochnia

Szczególny rozkwit miasta nastąpił w XIV stuleciu za sprawą Kazimierza Wielkiego, wtedy to powstały umocnienia obronne z bramami i basztami, stanął Ratusz i rozpoczęła się budowa pięknej bazyliki Św. Mikołaja. Król pozyskał też nowych odbiorców bocheńskiej soli. W zamian mieszkańcy postawili mu na Rynku pomnik, który stoi tu do dzisiaj.

Zabytki w Bochni

- Kopalnia Soli w Bochni, ul. Solna 2 - najstarsza w Polsce kopalnia soli, intensywnie niegdyś wykorzystywana, dziś pełni funkcje turystyczne, zwiedza się korytarz leżący na 300 m głębokości, który w jedną stronę pokonuje się wagonami a z powrotem pieszo. Na trasie prezentacje multimedialne pozwalają poznać nam przeszłości kopalni, wydobycia, problemy i radości z tym związane.

Dzwonnica w Bochni
Bochnia wnetrze bazyliki
Szyb w Bochni


- Park Archeologiczny Osada VI Oraczy w Bochni, ul. Solna 2 - obok Kopalni powstał skansen ze średniowieczną osadą, w której poznać można dawne życie zwykłych mieszkańców Bochni i okolic

- Bazylika św. Mikołaja w Bochni, pl. Św. Kingi - najstarszy kościół w Bochni, pochodzący z połowy XV wieku. Jest też największy, z okazałą fasadą i drewnianą dzwonnicą stojącą obok. W świątyni na uwagę zasługują drewniane stalle - ławy dla duchownych oraz ogromna liczba ołtarzy. Od 1998 roku Bazylika Mniejsza, a od 2003 roku Kolegiata.

Bochnia
Bochnia


- Szyb Sutoris w Bochni, obecnie Hotel

- Kamienice na Rynku, m.in. Dom Bochniaków, pomnik Kazimierza Wielkiego

Skansen w Bochni
Skansen w Bochni

- Synagoga w Bochni, ul. Trudna

Atrakcje w Bochni

- Muzeum Motyli w Bochni, ul. Czackiego 9

Skansen w Bochni
Skansen w Bochni
Wykwity soli w kopalni

- Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni

Bochnia Bochnia Bochnia Kazimierz Wielki w Bochni Bochnia Bochnia Kopalnia Bochnia  kopalnia soli Bochnia Bochnia Bochnia Bochnia Osada VI Oraczy w Bochni Bochnia Rynek w Bochni Kopalnia Soli w Bochni Bochnia ambona pod ziemią Bochnia Hotel Kasztel Bochnia

Bochnia noclegi

Bochnia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Bochni. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Bochnia na blogu

Zdjęcie Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek w Bochni
Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek w Bochni
CAW Borek Borek 302 tel. 14/ 615-27-00 Część rekreacyjna czynna od kwietnia do września, codziennie 9.00-20.00 Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek to nowoczesny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy położony 10 km od Bochni, w gminie Rzezawa. Jest największym tego typu ośrodkiem w Małopolsce. Lokalizacja w pobliżu lasu, z dala od zabudowań i miejskiego zgiełku, stwarza idealne warunki dla aktywnego wypoczynku. Ośrodek dysponuje bazą noclegową i zapleczem konferencyjnym...
Wokół turystyki · 2012-07-11 09:07:22
Zdjęcie Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni
Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni
Muzeum Motyli „Arthropoda” ul. T. Czackiego 9 tel. 502-494-622 pn-pt: 10.00-16.00 sb-nd: 10.00-14.00 Grupy po wcześniejszej rezerwacji To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad 4,5 tys. okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. Prezentowana na 2 piętrach kolekcja to zbiór motyli, który powstawał na przestrzeni ostatnich 30 lat. Zwiedzający zapoznają się z funkcjonowaniem motyli w różnych miejscach...
Wokół turystyki · 2012-07-11 08:45:47
Zdjęcie Park Archeologiczny Osada VI Oraczy w Bochni
Park Archeologiczny Osada VI Oraczy w Bochni
Kopalnia Soli Bochnia Osada VI Oraczy ul. Campi 15 tel. 14/ 615-36-36 Obiekt sezonowy, czynny od kwietnia do września. W pobliżu szybu Campi znajduje się park archeologiczny „Osada VI Oraczy”. Ta rekonstrukcja XIII-wiecznej wioski prezentuje początki ośrodka miejskiego w Bochni. Przekraczając bramę mamy wrażenie, że czas zatrzymał się w momencie, gdy na terenie dawnej Bochni odkryto sól kamienną, powstała pierwsza kopalnia soli, a miasto stało się ważnym punktem...
Wokół turystyki · 2012-07-11 08:40:07

Wasze opinie

kat. Weekendowy turysta 50 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-01-09 na

Abstrahując od kopalni - miasto nie robi pozytywnego wrażenia. Dużo nowej, pstrokatej, pseudokamienicznej zabudowy. W regionie tarnowskim (od którego bochnianie mocno się odcinają) jest wiele bardziej urokliwych miasteczek. Na plus malownicze położenie na Pogórzu Wiśnickim. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-28 na

Noclegu, imprezy, a jak myśmy zwiedzali to były pokazy karate akurat. Bardzo ciekawe miejsce ta kopalnia soli w Bochni, pod wieloma względami :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021