Prudnik to stare, średniowieczne miasto, które pierwsze umocnienia zyskało już w XIV wieku. Wtedy do miasta prowadziły dwie bramy - górna zwana Nyską oraz dolna, przy której w XV stuleciu dobudowano kamienną wieżę noszącą dziś nazwę Wieża Bramy Dolnej.W 2006 roku wieża ta została gruntownie odrestaurowana i obecnie stanowi cenny zabytek miasta, a przy tym piękną i unikatową pamiątkę jego przeszłości.

Renowacja Wieży Bramy Dolnej doceniona została przez instytucje związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i dlatego Ministerstwo Kultury nagrodziło wieżę tytułem Zabytek Zadbany.

Wieża jest wtopiona w mury kamienic, obiekt jest murowany o trzech kondygnacjach. Dwie dolne powstały na planie kwadratu, najwyższa natomiast to ośmioboczny krenelaż ze stożkowym hełmem. Początki Wieży sięgają 1481 roku.Wieża Bramy Dolnej w Prudniku znajduje się niedaleko Rynku, nieco na wschód od głównego placu miasta. To jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia na turystycznej mapie Prudnika.

Wieża Bramy Dolnej
ul. Stefana Batorego 2, PrudnikPrudnik noclegi

Prudnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021