Prudnik. Zabytki i atrakcje historycznego miasta

Anna Piernikarczyk
Prudnik rynek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Prudnik to piękne, historyczne miasto w  województwie opolskim, leżące u podnóża Gór Opawskich, na terenie Parku Krajobrazowego. Z Prudnika niedaleko do takich miejscowości jak Głuchołazy, Głogówek czy Nysa.

Niezwykle malownicza okolica i bliskość ośrodków turystycznych w Czechach jest ważnym atutem miasta, ale sam Prudnik ma również wiele do zaoferowania.

Prudnik rynek
Prudnik rynek

Zabytki i atrakcje w Prudniku

Piękne budowle urzekają swoim wyglądem. Rynek zadziwia bogactwem architektury, a z każdego zaułka miasta przemawia do nas historia. Przeszliśmy spokojnym spacerkiem przez całe miasto i opisaliśmy najlepsze atrakcje Prudnika. Sprawdź, co tutaj warto zobaczyć!

Rynek i Ratusz w Prudniku

Rynek jest obszerny i kryje kilka ciekawych budowli. Niestety na placu stoi też zabudowa współczesna, co nieco odbiera uroku temu miejscu. Podobnie parkujące samochody nie wpływają dodatnio na urodę placu. Najbardziej jednak uwagę przykuwa tu stojący pośrodku, efektowny i całkiem spory ratusz. To piękna budowla, której początki sięgają średniowiecza. Obecny wygląd zyskała w XVIII wieku, a w XIX stuleciu podwyższono wieżę.

Rynek w Prudniku słynie też z efektownych pomników. Stoi tu kolumna maryjna ufundowana w 1694 roku, barokowa fontanna z 1695 roku i barokowa figura Św. Jana Nepomucena z 1733 roku. 

Prudnik rynek
Prudnik rynek
Prudnik rynek
Prudnik rynek

Muzeum Ziemi Prudnickiej

Siedzibą główną Muzeum jest zabytkowy budynek Arsenału. Budowlę tworzą XV-wieczne, kamiennie wieże, przylegające do średniowiecznych obwarowań miejskich. We wnętrzu zobaczysz ciekawe wystawy etnograficzne oraz mówiące o historii miasta. Dodatkowo Muzeum ma Oddziały - Wieżę Woka, Centrum Tradycji Tkackich i Galerię Sztuki Hanny Bakuły „No Ba!” (ul. Rynek 2, wejście od ulicy Kościelnej).

 
Adres: Arsenał, ul. Bolesława Chrobrego 5
http://muzeumprudnik.pl/
Muzeum Ziemi Prudnickiej
Muzeum Ziemi Prudnickiej
Muzeum Ziemi Prudnickiej
Muzeum Ziemi Prudnickiej
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum

Wieża Woka w Prudniku

Kamienna wieża zwana też Wieżą Zamkową, a kiedyś Pogańską, zbudowana na planie koła w połowie XIII wieku, za sprawą Woka z Rosenberga. To najstarszy zabytek Prudnika i jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Mury mają kilka metrów grubości, miejscami nawet ponad 4 metry! Cała wieża ma wysokość 41 metrów, a punkt widokowy mieści się na wysokości 23 metrów.

Niegdyś była to część średniowiecznego zamku, który spłonął w 1806 roku. Makietę warowni można zobaczyć przy schodach prowadzących do wejścia do baszty. Obiekt udostępniony jest dla turystów w sezonie, w ramach Muzeum Ziemi Prudnickiej. W głównej siedzibie Muzeum też zobaczysz makietę zamku.

 
Adres: Wieża, pl. Zamkowy
Prudnik, wieża Woka
Prudnik, wieża Woka
Prudnik, wieża Woka
Prudnik, wieża Woka

Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku

Tkactwo i szewstwo odgrywały dawniej ważną rolę w Prudniku. Były to najważniejsze zajęcia mieszkańców miasta. Tkactwo rozwinęło się szczególnie mocno w XIX oraz XX wieku, za sprawą rodziny Franklów i Pinkusów. Stworzyli oni jedną z największych fabryk tekstylnych w Europie! Po wojnie przekształciła się ona w Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Frotex", działające do 2011 roku. Dziś w kamienicy mieszczańskiej odnajdziesz ślady materialne tej tkackiej przeszłości miasta, np. największą w Polsce kolekcję wzorników tkackich.

 
Adres: Centrum, ul. Królowej Jadwigi 23

Kościół i klasztor Bonifratrów

Kościół Św. Piotra i Pawła to perełka architektury barokowej Prudnika. Przy świątyni stoi też klasztor Bonifratrów. Jego początki wiążą się z postacią Fryderyka Wilhelma von Rodera - podpułkownika stacjonującego w Prudniku. Został on ciężko ranny kartaczem w bitwie pod Świebodzicami, podczas wojny siedmioletniej. Tak poznał brata Martiniego Probusa z wrocławskiej wspólnoty Braci Miłosierdzia. A gdy ten go wyleczył, w podziękowaniu Roder podjął starania o utworzenie w Prudniku bonifraterskiego szpitala. 

Król Fryderyk II Wielki w 1764 roku wydał zezwolenie na założenie tutaj klasztoru bonifratrów, toteż Roder zakupił ziemię i w 1766 roku zakonnik założył szpitalik z kaplicą i aptekę. Klasztor wraz ze szpitalem powstał w latach 1782-83, nieco później powstał kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w latach 1785-87. Do dzisiaj zachowała się tutaj część historycznego wyposażenia.

 
Adres: Klasztor, ul. Piastowska
Prudnik Klasztor Bonifratrów
Prudnik Klasztor Bonifratrów

Wieża Bramy Dolnej i mury miejskie w Prudniku

To gotycki obiekt, pamiętający czasy średniowiecza, kiedy to miasto otoczono murami obronnymi. Do miasta prowadziły wówczas dwie bramy. Pierwsza to górna, zwana nyską oraz dolna, zachowana do dziś. Powstała w 1481 roku i stanowi charakterystyczny element zabudowy miasta.

W 1868 roku mury zostały rozebrane, aby miasto mogło rozwijać się bez ograniczeń. W skład murów obronnych wchodziły też dwie baszty, które dziś stanowią siedzibę Muzeum Ziemi Prudnickiej.

 
Adres: Wieża, ul. Batorego
Prudnik, wieża Bramy Dolnej
Prudnik, wieża Bramy Dolnej

Studnia Miłości w Prudniku

Na prudnickim deptaku, przy ulicy Sobieskiego, stoi Studnia Miłości, przy której przysiadł młodzieniec. Patrzy on na dziewczynę wyrzeźbioną na sąsiedniej kamienicy. Ze studnią wiąże się ładna legenda. Mówi ona, że żyła kiedyś ta dziewczyna w mieście, ze swoją rodziną. Nikt nie pamięta już jej imienia, ale mówiono o niej Wiewióra, bo miała bujne, brązowo-złote włosy. Zakochała się w owym chłopaku o imieniu Wawrzek. I to z wzajemnością. Nie wiedzieć czemu jednak, poślubiła innego.

Los chciał, że po latach ponownie się spotkali. Wyznała mu wówczas, że żałuje swej decyzji, jest nieszczęśliwa i za nim tęskni. On odwzajemnił jej się wyznaniem, że nadal ją kocha. I choć nie mogli być razem, chcieli dokonać czegoś wspólnie, co będzie symbolizowało ich miłość i przywiązanie do siebie, a tym samym pomoże zwykłym ludziom w codziennym życiu. Tak Wiewióra wpadła na pomysł, by Wawrzek wykopał studnię przy jej domu, niedaleko bramy dolnej. Ludzie musieli dotąd nosić wodę ze studni na rynku, co było uciążliwe. Marzyło jej się im ulżyć, a przy tym z radością z okna patrzyła na wybranka swego serca kopiącego studnię. Po wielu dniach mozolnej pracy, z głębi wytrysnęła woda, ku wielkiej radości okolicznych mieszkańców. Gdy się to stało, oczy niedoszłych kochanków spotkały się, a Wawrzek wypowiedział słowa kocham Cię i będę Cię pamiętał na zawsze. Odtąd studnia uszczęśliwiała ludzi i do dziś mówi o wielkiej, choć niespełnionej miłości.

 
Adres: Studnia Miłości, ul. Sobieskiego
Prudnik, studnia miłości
Prudnik, studnia miłości
Prudnik, Wiewióra przy Studni Miłości
Prudnik, Wiewióra przy Studni Miłości

Kościół farny w Prudniku

Barokowy kościół Św. Michała Archanioła to tzw. kościół farny. Stoi w południowej części Starego Miasta i wpisuje się w szachownicowy układ miasta założonego w XIII wieku. Również i początki pierwszej świątyni w Prudniku sięgają XIII wieku, kiedy najpewniej stanął tu drewniany kościół. Parafia powstała w 1279 roku, kiedy syn Woka - Henryk z Rożemberka, lokował Prudnik na prawie niemieckim. Pierwsza pisemna wzmianka o samym kościele pojawiła się w 1321 roku.

Obecną świątynię zbudowano w latach 1730-38, nawiązując do kościoła Św. Mikołaja w Pradze. Kościół Św. Michała Archanioła to późnobarokowa świątynia halowa, trójnawowa. Wewnątrz kryje się barokowy ołtarz, sklepienie kolebkowe oraz herb miasta w tęczy. Ciekawostką jest, że kościół posiada aż 9 ołtarzy bocznych.

 
Adres: Kościół, pl. Farny 2
Prudnik Kościół parafialny
Prudnik Kościół parafialny

Willa rodziny Frankel w Prudniku

Piękna i bardzo zdobna willa mieści dziś Prudnicki Ośrodek Kultury czy Urząd Stanu Cywilnego. Każdy w godzinach otwarcia obiektu może zajrzeć do środka i podziwiać m.in. piękną klatkę schodową. Willę zbudował w 1883 roku Hermann Frankel i była to wówczas jedna z najkosztowniejszych willi w kraju. Po II wojnie światowej działał tu dom kultury Zakładów Przemysłu Bawełnianego Frotex, kiedy zatracił wiele cennych zdobień. 

Przywróciła je dopiero w 2010 roku gmina Prudnik podczas remontu. W 2012 roku budowla została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Zabytek Zadbany", organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Obecnie działa tu Prudnicki Ośrodek Kultury, a co roku w pierwszy weekend sierpnia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. W 2018 roku na terenie willi kręcone były sceny do filmu Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna".

 
Adres: Willa, ul. Kościuszki 1A
Prudnik
Prudnik

Klasztor Franciszkanów i Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku

W pobliskim Prudniku-Lesie znajduje się słynny klasztor Franciszkanów oraz Sanktuarium Św. Józefa. Obie budowle pochodzą z XIX wieku. To tutaj przez rok, od X 1954 do X 1955 roku więziony był kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia. W tym czasie Franciszkanów wygnano z klasztoru, jednak powrócili tu w 1956 roku. Przy zabudowaniach powstała w 1903 roku Grota Lurdzka.

Klasztor stoi u podnóża Wzgórza Katedralnego, które bywa też nazywane Kozią Górą. To wzniesienie o wysokości 316 m n.p.m. to element Gór Opawskich i Parku Krajobrazowego Gór Opawskich.

 
Adres: Klasztor, ul. Józefa Poniatowskiego 5
Prudnik, sanktuarium Św. Józefa
Prudnik, sanktuarium Św. Józefa

Wieża widokowa na Koziej Górze w Prudniku

Wieża widokowa stoi niedaleko klasztoru franciszkanów. Niestety jest w złym stanie technicznym i nie można wchodzić na jej szczyt. Są plany, by wybudować tutaj nową wieżę, z której będzie można podziwiać uroki okolicy.

 
Adres: Wieża, Kozia Góra
Prudnik, Kozia Góra
Prudnik, Kozia Góra

Cmentarz żydowski w Prudniku

Niedaleko dworca zagubił się klimatyczny cmentarz żydowski, na którym podziwiać można do dziś około 140 nagrobków. Niektóre pochyliły się już pod naporem czasu. Szczególnie wzrok przyciąga tutaj efektowne mauzoleum rodziny Frankel, ale jest też pomnik ofiar Auschwitz-Birkenau. Mi przypadły do gustu nagrobki pary o nazwisku Lowe. Pęknięte, nadszarpnięte zębem czasu, nadal tkwią obok siebie, skromne, nieme, a mówiące tak wiele.

Pierwszy cmentarz żydowski w Prudniku powstał w 1541 roku, na tzw. "Górze Piaskowej", przy obecnej ul. Wiejskiej. Niestety w tej lokalizacji nie zachował się żaden nagrobek. Kirkut przy Kolejowej został założony w 1860 roku i nie ucierpiał zbytnio podczas wojny światowej. Potem zdarzały się akty wandalizmu. Cmentarz jest dostępny dla każdego.

 
Adres: Kirkut, ul. Kolejowa 40
Kirkut w Prudniku
Kirkut w Prudniku
Prudnik, cmentarz żydowski
Prudnik, cmentarz żydowski
Prudnik, cmentarz żydowski
Prudnik, cmentarz żydowski

Dworzec kolejowy

Prudnicka stacja kolejowa ma kategorię dworca lokalnego. Zaczęła ona działać w 1876 roku, w czasie, gdy na Górnym Śląsku rozwijał się intensywnie przemysł. To tutaj, przy zabytkowym budynku dworca rozpoczyna się czerwono znakowany Główny Szlak Sudecki, który zmierza do Gór Opawskich, rozpoczynających Sudety w Polsce.

W 1903 roku na dworzec przybyła cesarzowa Augusta Wiktoria. 7 października 1938 roku stacja prudnicka była miejscem przesiadki Adolfa Hitlera. W 1945 roku natomiast stacja była wykorzystywana przez żołnierzy Armii Czerwonej, gdy wywozili do ZSRR wyposażenie prudnickiej fabryki włókienniczej.

 
Adres: Dworzec, ul. Dworcowa
Dworzec w Prudniku
Dworzec w Prudniku

Murale w Prudniku

Niepodległościowy mural w Prudniku powstał w 2019 roku, na bocznej ścianie powiatowego budynku przy ul. Klasztornej. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż w czasach stalinowskich mieściła się tu ubecka katownia, w której torturowano m.in. działaczy niepodległościowych. Mural przedstawia żołnierzy różnych formacji, którzy walczyli o wolną Polskę. Widnieje tu również aspekt lokalny, gdyż na muralu zobaczyć można płk. Grzegorza Kaliciaka. Pochodzi on z Prudnika, a wsławił się faktem, że podczas wojny w Iraku dowodził słynną obroną ratusza w Karbali. Mural w Prudniku wykonała grupa artystyczna z Gdańskiej Szkoły Muralu.

 
Adres: Mural niepodległościowy, ul. Klasztorna 4
Prudnik
Prudnik
Prudnik
Prudnik

 

Pomnik Szozdy w Prudniku

Pomnik wybitnego kolarza - Stanisława Szozdy, stanął w Prudniku we wrześniu 2021 roku. Odsłonięcie pomnika miało miejsce podczas ósmej edycji Memoriału im. Stanisława Szozdy. Prudnik to miasto, w którym żył triumfator Wyścigu Pokoju z 1974 roku, stąd pomysł postawienia pomnika tego sportowca z rowerem. Autorem podobizny jest opolski rzeźbiarz Przemysław Wolny, rzęźbę wykonano z brązu, w opolskiej odlewni metali Art Odlew. Pomnik stoi obok hali sportowej miejscowego liceum.

 
Adres: Pomnik, ul. Kościuszki
Pomnik Szozdy
Pomnik Szozdy

Góry Opawskie

Prudnik to świetna baza wypadowa na szlaki turystyczne w Górach Opawskich. To pasmo rozpoczyna w Polsce Sudety. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Biskupia Kopa o wysokości 890 m n.p.m. Ciekawy Szlak Złotych Górników prowadzi po tych górach w Głuchołazach, zaś niedaleko Prudnika warto przejechać granicę czeską i wejść na Graniczny Wierch z unikalną konstrukcją widokową.

Góry Opawskie i Biskupia Kopa
Góry Opawskie i Biskupia Kopa
Graniczny Wierch
Graniczny Wierch

Mapa atrakcji Prudnika

Poniżej przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi ciekawymi miejscami do zwiedzania. Z pewnością Wam się przyda przy planowaniu spaceru.

Nasz film o Prudniku

Polecamy nasz film o tym pięknym mieście. Myślę, że ruchomy obrazek i komentarz przekona Cię do odwiedzin.

Gdzie zjeść w Prudniku?

Polecam Ci Restaurację Bueno, położoną w centrum miasta, blisko Rynku, przy Placu Wolności. Jest tu bardzo smacznie i przy okazji gustownie, a do tego na luzie. W Menu znajdziesz smaczne burgery, a ponadto kosztowaliśmy tu fish and chips, które wziął Łukasz. Ja zamówiłam żeberka. Dania udane, a do tego bardzo ładnie podane, także miejsce nadaje się np. też na randkę. Amelka powiedziała, że frytki są tu najlepsze na świecie. Mieliśmy też w planach skosztować deserów, ale nie daliśmy już rady.

Prudnik Bueno
Prudnik Bueno
Prudnik Bueno
Prudnik Bueno

 

Noclegi w Prudniku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Prudnik
Prudnik
Prudnik, wieża Woka
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Kościół parafialny
Prudnik, sanktuarium Św. Józefa
Prudnik, Las
Prudnik, Las
Prudnik, willa
Prudnik, Rynek
Prudnik, willa
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik Muzeum
Prudnik, wieża Bramy Dolnej
Prudnik, wieża Woka
Prudnik, wieża Bramy Dolnej
Prudnik
Prudnik rynek
Prudnik, Bueno
Prudnik Bueno
Prudnik Bueno
Prudnik Klasztor Bonifratrów
Prudnik, Kozia Góra
Prudnik rynek
Prudnik rynek
Prudnik, wieża Bramy Dolnej
Prudnik, studnia miłości
Prudnik rynek
Prudnik, wieża Woka
Prudnik, wieża Woka
Kirkut w Prudniku
Prudnik, cmentarz żydowski
Prudnik, cmentarz żydowski
Prudnik
Prudnik rynek
Prudnik rynek
Prudnik kościół parafialny
Prudnik, makieta zamku przy wieży Woka
Prudnik, sanktuarium Św. Józefa
Prudnik, Kozia Góra
(4.4 głosów: 59)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie