Uniwersytet we Wrocławiu

Zdjęcia (1)

Usytuowany nad rzeką Odrą barokowy budynek Uniwersytetu Wrocławskiego stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Wrocławia. Tworzy on wspaniałą panoramę nad Odrą.Historia Uniwersytetu

Założenie Uniwersytetu było zasługą jezuitów. Początkowo szkoła, od 1646 roku kolegium jezuickie, uzyskało w 1670 roku od cesarza Leopolda I dawny zamek królewski i zgodę na budowę w tym miejscu nowego budynku.

W 1728 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu. Elewacje posiadają dość oszczędną dekorację, urozmaica ją kolumnowy portyk głównego wejścia ozdobiony figurami Sprawiedliwości, Męstwa, Mądrości i Umiarkowania. Wysoko ponad nim znajduje się Wieża Matematyczna, na której czterech narożach umieszczono posągi personifikujące cztery fakultety: Teologię, Filozofię, Medycynę i Prawo.Wnętrza Uniwersytetu

Ozdobą wnętrza jest umieszczona na parterze Sala Muzyczna, piękne schody, a przede wszystkim znajdująca się na pierwszym piętrze Aula Leopoldina - najpiękniejsze i najchętniej odwiedzane wnętrze tej zabytkowej budowli.

Posągi trzech cesarzy - dobroczyńców uniwersytetu, malowidło na sklepieniu sławiące mądrość bożą i jej owoc - mądrość ziemską, umieszczone w ościeżach portrety sławnych mężów i uczonych skomponowane zostały w doskonałą logiczną i artystyczną jedność. Jest to najwspanialsze barokowe wnętrze we Wrocławiu.

Muzeum UW

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego powstało w 1992 roku, obejmuje ono cztery obiekty w obrębie głównego gmachu Uniwersytetu: Aula Leopoldyńska, Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna i Sala Longchamps.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
pl. Uniwersytecki 1, Wrocław
tel. 71/ 375-26-18
www.uni.wroc.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-17 15:04:19 na

Pięknie prezenuje się w dzień jak i w nocy. Warto też zobaczyć co kryją te mury. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: