Torpedownia w Babich Dołach koło Gdyni, toja1358

Torpedownia w Babich Dołach

(4.3 głosów: 37)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gdyńska torpedownia, choć dziś już zrujnowana, to nadal niezapomniana, a przede wszystkim tajemnicza. Te ruiny wznoszące się ponad wodami Bałtyku w Babich Dołach od lat rozpalają wyobraźnię turystów, wodniaków i eksploratorów.

Ruiny w Babich Dołach to część wielkiego poligonu torpedowego, jaki Niemcy urządzili podczas II wojny światowej na terenie Zatoki Gdańskiej.

Torpedownia w Babich Dołach koło Gdyni, toja1358
Torpedownia w Babich Dołach koło Gdyni, toja1358


Poligon składał się dwóch obiektów - Torpedowaffenplatz Hexengrund oraz bliźniaczego - Torpedo Versuchsanstalt Oxhoft, znajdującego się koło portu wojennego na Oksywiu - obecnie mieści się tam baza komandosów Marynarki Wojennej "Formoza" oraz punktów obserwacyjnych usadowionych wzdłuż mierzei helskiej. Oba budynki na lądzie łączyła kolejka wąskotorowa.

Mało kto wie, że poligon torpedowy Luftwaffe w Babich Dołach był strategiczną inwestycją lotnictwa niemieckiego w pierwszym okresie II wojny światowej. Budowa poligonu w Luftwaffe przyczyniła się też do budowy dużego lotniska wojskowego, gdyż Niemcy musieli zbudować tu infrastrukturę, umożliwiającą starty ciężkich maszyn.

W maju 1945 roku z pomostów obu torpedowni ewakuowano wojska niemieckie z Oksywia na Hel. Po wojnie obiekt na Oksywiu zagospodarowano na potrzeby wojska, natomiast torpedownia w Babich Dołach popadała w ruinę. Ostatecznie w latach 80-tych XX wieku frontowa ściana budowli runęła do morza, a pozostałości drewnianego pomostu zostały wysadzone w powietrze przez marynarkę wojenną.

Opuszczona torpedownia stała się domem dla ptaków wodnych i babek byczych - żarłocznych ryb. Regularnie też to miejsce nawiedzają komandosi, płetwonurkowie, żeglarze, turyści a nawet filmowcy. Ruiny gdyńskiej torpedowni "występowały" w "Czterech Pancernych", serialu "Kryminalni" oraz filmie "Superwizja".
www.trojmiasto.plRewa noclegi

Rewa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Gdynia Rewa
Normalna
torpedownie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022