Torpedownia w Babich Dołach koło Gdyni, toja1358

Torpedownia w Babich Dołach

(4.3 głosów: 37)

Gdyńska torpedownia, choć dziś już zrujnowana, to nadal niezapomniana, a przede wszystkim tajemnicza. Te ruiny wznoszące się ponad wodami Bałtyku w Babich Dołach od lat rozpalają wyobraźnię turystów, wodniaków i eksploratorów.Ruiny w Babich Dołach to część wielkiego poligonu torpedowego, jaki Niemcy urządzili podczas II wojny światowej na terenie Zatoki Gdańskiej.

Poligon składał się dwóch obiektów - Torpedowaffenplatz Hexengrund oraz bliźniaczego - Torpedo Versuchsanstalt Oxhoft, znajdującego się koło portu wojennego na Oksywiu - obecnie mieści się tam baza komandosów Marynarki Wojennej "Formoza" oraz punktów obserwacyjnych usadowionych wzdłuż mierzei helskiej. Oba budynki na lądzie łączyła kolejka wąskotorowa.Mało kto wie, że poligon torpedowy Luftwaffe w Babich Dołach był strategiczną inwestycją lotnictwa niemieckiego w pierwszym okresie II wojny światowej. Budowa poligonu w Luftwaffe przyczyniła się też do budowy dużego lotniska wojskowego, gdyż Niemcy musieli zbudować tu infrastrukturę, umożliwiającą starty ciężkich maszyn.

W maju 1945 roku z pomostów obu torpedowni ewakuowano wojska niemieckie z Oksywia na Hel. Po wojnie obiekt na Oksywiu zagospodarowano na potrzeby wojska, natomiast torpedownia w Babich Dołach popadała w ruinę. Ostatecznie w latach 80-tych XX wieku frontowa ściana budowli runęła do morza, a pozostałości drewnianego pomostu zostały wysadzone w powietrze przez marynarkę wojenną.Opuszczona torpedownia stała się domem dla ptaków wodnych i babek byczych - żarłocznych ryb. Regularnie też to miejsce nawiedzają komandosi, płetwonurkowie, żeglarze, turyści a nawet filmowcy. Ruiny gdyńskiej torpedowni "występowały" w "Czterech Pancernych", serialu "Kryminalni" oraz filmie "Superwizja".
www.trojmiasto.pl

Rewa noclegi

Rewa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gdynia Rewa
Inne budowle
Normalna
torpedownie
54°35'11N, 18°32'42E
02 styczeń 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację