Gdyńska torpedownia, choć dziś już zrujnowana, to nadal niezapomniana, a przede wszystkim tajemnicza. Te ruiny wznoszące się ponad wodami Bałtyku w Babich Dołach od lat rozpalają wyobraźnię turystów, wodniaków i eksploratorów.Ruiny w Babich Dołach to część wielkiego poligonu torpedowego, jaki Niemcy urządzili podczas II wojny światowej na terenie Zatoki Gdańskiej.

Torpedownia w Babich Dołach koło Gdyni
Torpedownia w Babich Dołach koło Gdyni

Poligon składał się dwóch obiektów - Torpedowaffenplatz Hexengrund oraz bliźniaczego - Torpedo Versuchsanstalt Oxhoft, znajdującego się koło portu wojennego na Oksywiu - obecnie mieści się tam baza komandosów Marynarki Wojennej "Formoza" oraz punktów obserwacyjnych usadowionych wzdłuż mierzei helskiej. Oba budynki na lądzie łączyła kolejka wąskotorowa.

Mało kto wie, że poligon torpedowy Luftwaffe w Babich Dołach był strategiczną inwestycją lotnictwa niemieckiego w pierwszym okresie II wojny światowej. Budowa poligonu w Luftwaffe przyczyniła się też do budowy dużego lotniska wojskowego, gdyż Niemcy musieli zbudować tu infrastrukturę, umożliwiającą starty ciężkich maszyn.W maju 1945 roku z pomostów obu torpedowni ewakuowano wojska niemieckie z Oksywia na Hel. Po wojnie obiekt na Oksywiu zagospodarowano na potrzeby wojska, natomiast torpedownia w Babich Dołach popadała w ruinę. Ostatecznie w latach 80-tych XX wieku frontowa ściana budowli runęła do morza, a pozostałości drewnianego pomostu zostały wysadzone w powietrze przez marynarkę wojenną.

Opuszczona torpedownia stała się domem dla ptaków wodnych i babek byczych - żarłocznych ryb. Regularnie też to miejsce nawiedzają komandosi, płetwonurkowie, żeglarze, turyści a nawet filmowcy. Ruiny gdyńskiej torpedowni "występowały" w "Czterech Pancernych", serialu "Kryminalni" oraz filmie "Superwizja".
www.trojmiasto.plRewa noclegi

Rewa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021