Ostatnim punktem naszej świętokrzyskiej wyprawy był Szydłów. Skoda nie wejść do tak czarownego miejsca i sprawdzić jak się ma. To już nasza trzecia wizyta w Szydłowie, za każdym razem czynione są tu jakieś prace, głównie dzięki byłemu wójtowi, który, choć jest nieco kontrowersyjny, wiele dobrego dla tego miasta zrobił. Obecnie za jego sprawą remontują się zabytki, które prezentują się już bardzo ładnie, jedynie rynek pozostawia wiele do życzenia, ale może zacznijmy trochę od historii tego miejsca.
Szydłów to jedno z najstarszych miast Polski, zostało wymienione w dokumencie króla Władysława Łokietka z 1 lipca 1329 roku i ta data jest przyjmowana za nadanie praw miejskich, choć najpewniej już wcześniej miastem było, bo w 1241 roku pojawiła się wzmianka o Szydłowie w kronice słynnego polskiego kronikarza Jana Długosza. Najważniejszy moment dla Szydłowa to połowa XIV wieku, kiedy król Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi, postawił warowny zamek i wzniósł okazały kościół. Wówczas miasto stało się ważną warownią strzegącą Małopolski. Wtedy też powstała brama Krakowska - dziś charakterystyczny element zabudowy i symbol tego miejsca. Zachowane do dziś w dobrym stanie mury sprawiły, że Szydłów nazywany jest polskim Carcassonne. W ich obrębie nadal zachwyca Brama Krakowska, ruiny zamku, Skarbczyk czy gotycki kościół Św. Władysława. Zachowała się też późniejsza synagoga. W 2019 roku, po 150 latach Szydłów odzyskał też prawa miejskie, a utracił je w efekcie powstania styczniowego.
Przy wejściu na zamek znajduje się Informacja Turystyczna, a zaraz za Bramą Krakowską powstała Izba Wójta, w której można się co nieco dowiedzieć o Szydłowie. Na rynku zaś można kupić słynne szydłowieckie śliwki w czekoladzie, bo z tego owocu Szydłów słynie. Odbywają się tu imprezy plenerowe, także tylko czekać na koniec remontów zabytków i będzie kolejne piękne miasteczko na Ziemi Świętokrzyskiej, które warto odwiedzić.
Szydłów to piękne miasteczko leżące w województwie świętokrzyskim, około 40 km od stolicy regionu - Kielc. Ośrodek bywa nazywany "polskim Carcassonne", bowiem zachował się tutaj XIV-wieczny układ urbanistyczny kryjący architektoniczne perełki średniowiecznego miasta i wspaniałe mury obronne, okalające starówkę. Widok ten robi niemałe wrażenie, bo rzadko już dziś taki widok dostępny jest w polskich miastach. Szydłów słynie też ze śliwki, jest tutaj nawet organizowane Święto Śliwki, a dodatkowo można przez cały rok kupić lokalną śliwkę w czekoladzie.
Historia Szydłowa
Szydłów to jedno z najstarszych polskich zespołów miejskich, pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1191 roku. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi, a rezydencję królewską przekształcił w warowny zamek i wzniósł okazały kościół. Po powstaniu styczniowym Szydłów, jak wiele miast w Polsce utracił prawa miejskie, ale w 2019, po 150 lat znów je odzyskał i teraz może ponownie szczycić się mianem miasta!
Zabytki w Szydłowie
Średniowieczne budowle do dzisiaj zdobią szydłowską Starówkę, turyści zachwycać mogą się świetnie zachowanymi obwarowaniami z okazałą Bramą Krakowską oraz ruinami gotyckiego zamku. Z zabytków sakralnych uwagę przykuwa kościół farny Św. Władysława, niewielki kościółek Wszystkich Świętych oraz Synagoga.
Atrakcje w okolicy
Również malownicza okolica Szydłowa przyciąga turystów swymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Utworzono tu Chmielnicko-Szydłowski Obszar Chronionego Krajobrazu, w obrębie którego leży potężny zalew Chańcza z utworzoną tu plażą miejską.
Noclegi w Szydłowie
Booking.com Szydłów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Szydłowa
Zapisz się do newslettera!
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.
Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link