Niemodliński staw, Anna Piernikarczyk

Niebieski "Szlak martyrologii jeńców wojennych": Niemodlin - Szadurczyce, 15 km

Szlak pieszy i rowerowy rozpoczyna się na dworcu PKS w Niemodlinie. Ulicą Wojska Polskiego kierujemy się w stronę niemodlińskiego Rynku, po przejściu mostu na Ścinawie skręcamy w ul. Lwowską, po kilkuset metrach szlak skręca w dróżkę wiodącą przez ogródki działkowe, po czym wychodzi na ul. Korfantego.Dalej prowadzi ul. Daszyńskiego, mijamy zabudowania dawnego PGR-u i opuszczamy granice Niemodlina. Po około 2 km dochodzimy do basenu w Lipnie. Tu skręcamy w prawo, w las. Przekraczając ruiny dawnej bramy wjazdowej, podążamy dalej wygodnym leśnym duktem. Po około 20 minutach dochodzimy do zabudowań w parku będącym jednym z pierwszych ogrodów botanicznych na ziemiach polskich. W parku możemy podziwiać rzadkie okazy drzew, jest nawet kilka pomników przyrody. Atrakcją są pięknie kwitnące rododendrony. Parkiem opiekuje się pobliskie Technikum Leśne w Tułowicach.

Kolejnymi atrakcjami na szlaku są: głaz narzutowy, kaplica pustelnika oraz źródełko pustelnika. Wychodzimy na szosę Jaczowice - Lipno - Tułowice Małe. Po prawej stronie stoi stary drewniany dom. Po około 200 metrach szlak skręca w lewo, ponownie w las. Zwróć uwagę na oznakowanie szlaku, szczególnie na skrzyżowaniach dróg leśnych.

Następna miejscowość to Goszczowice, skąd asfaltową szosą podążamy do Łambinowic, w których po prawej stronie mijamy stary cmentarz jeniecki, poligon wojskowy oraz główny cel naszej wycieczki - Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (dni powszednie: 9.00-16.00, niedziele i święta: 10.00-17.00, wstęp wolny). Z Łambinowic szlak prowadzi do Szadurczyc, gdzie znajduje się pomnik martyrologii jeńców wojnnych.

Żółty "Szlak przez Bory Niemodlińskie": Niemodlin - Wąwelno

Szlak rusza z Niemodlina i biegnie w kierunku Szydłowca Śląskiego, dalej skrajem Rzędziwojowic prowadzi nad Staw Sangów i później do Dąbrowy. Stamtąd odbija na południe, omija Sokolniki i dochodzi do Wąwelna, gdzie się kończy. Trasa wiedzie przez malownicze tereny o nieskażonej przyrodzie, jest to wymarzona forma weekendowego czynnego wypoczynku z rodziną na łonie natury.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Opolskie
2017-04-07
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą