Synagoga Tempel w Krakowie

Synagoga Tempel w Krakowie

(4.4 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Synagoga Tempel to najmłodsza synagoga w Krakowie. Mieści się na krakowskim Kazimierzu, przy ulicy Miodowej. To jedna z kilku czynnych synagog w mieście, ale nabożeństwa nie odbywają się regularnie. Służy głównie wydarzeniom związanym z Festiwalem Kultury Żydowskiej.

Synagoga Tempel w Krakowie
Synagoga Tempel w Krakowie

Synagoga Judaizmu reformowanego

Synagoga Tempel została zbudowana w latach 1860-62 według projektu Ignacego Hercoka. Jest to świątynia judaizmu reformowanego, powstała  z inicjatywy Stowarzyszenia Izraelitów Postępowych i Towarzystwa Religijno-Cywilizacyjnego. Ten nurt judaizmu skłaniał się ku asymilacji kulturowej i społecznej z narodem polskim. Wyrazem tego jest między innymi nadanie jej typowej dla nurtu nazwy "tempel", co znaczy świątynia. Nazwy tej nie spotyka się w judaizmie, ponieważ świątynię stanowi dla nich jedynie ta w Jerozolimie. Ponadto wnętrza tej krakowskiej synagogi bardziej niż inne przypominają wystrój kościoła katolickiego.Po kilku przebudowach uzyskała ostatecznie formę neorenesansowo-mauretańską. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w niej magazyn, podobnie jak w Synagodze Starej. W nawie natomiast stworzono stajnię dla koni. Częściowo zachowały się tu elewacje zewnętrzne, malowidła wewnątrz oraz unikatowe, bo jedyne w Polsce witraże synagogalne z lat 1894-1925. Wykonane zostały w krakowskich zakładach Zadzikowskiego i Żeleńskich.

Synagoga Tempel w Krakowie
Synagoga Tempel w Krakowie

Aron ha-kodesz

W synagodze Tempel przetrwał też neorenesansowy aron ha-kodesz z 1897 roku. We wnętrzu zachowały się dekoracje zaczerpnięte np. ze sztuki islamu jak mauretańskie polichromie. Polichromia sufitu z kolei przypomina dekorację minbaru meczetu Ibn-Tulun w Kairz.

Synagoga Tempel w Krakowie
Synagoga Tempel w Krakowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynna codziennie poza sobotami, od 10.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł

Adres

Synagoga Tempel
ul. Miodowa 24, Kraków

GPS: 50°3'10N, 19°56'39E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023